Home – Content First

S nátěrem Sigma Memo Paint se váš domov změní v malířské plátno

Jako děti jste s chutí čmárali po všem, co se namanulo, a vašim rodičům se to zrovna nezamlouvalo. Ale v dospělosti si touhu po kreativním vybití upírat už nemusíte. Stačí se obklopit nátěrem, který dá vašemu hravému já ten správný prostor k realizaci.
Napadlo vás někdy, jak by bylo skvělé psát si poznámky přímo na stěnu? Nebo že by v dětském pokojíku mohli vaši potomci zdobit dřevěný nábytek podle vlastní fantazie? Díky transparentnímu nátěru Sigma Memo Paint to není žádný problém. A až vás vaše výtvory přestanou bavit, jednoduše je smažete.

Na rozdíl od jiných popisovatelných nátěrů je tento produkt transparentní. Ať jím natřete jakýkoliv povrch, vznikne vám plocha s vlastnostmi bílé lesklé tabule. Na ni pak můžete pomocí speciálních fixů na tabuli nebo na sklo (takzvaných whiteboard nebo window makerů) kreslit a psát, co se vám zamane. Povrch pak snadno a jednoduše setřete vlhkým hadříkem.

Produkt se dá použít jak na běžnou zeď, tak například na dřevo. Neublíží ani sádrokartonu, betonu, sádrovým omítkám nebo laminovaným deskám. Pro vytvoření funkčního povrchu stačí jediná vrstva nátěru, ale pokud je povrch savý, můžete jej zhruba po pěti minutách pro jistotu přetřít ještě jednou. Naopak se snažte vyvarovat příliš silných vrstev, aby vám Sigma Memo Paint nezačal stékat dolů a narušovat hladkou strukturu nátěru.

Foto: Sigma, Archiv

Read More...

Stromové město budoucnosti vyroste v Číně

V posledních letech se Čína konečně začala zajímat o stav svého životního prostředí. Souběžně se zaváděním nejrůznějších ekologických kvót zaměřila svou pozornost i na úroveň nově vznikajících měst. A jak budou taková moderní čínská města vypadat? Jisté je, že budou klidnější, čistší, a hlavně porostlá zelení i tisícovkami stromů.

Vůbec první čínské město budoucnosti existuje zatím sice pouze na papíře, ale jeho výstavba je už doslova na spadnutí. Stavební práce by měly vypuknout v horské oblasti poblíž města Liou-čou nejpozději v roce 2020.

V čem je město tak jedinečné?

Architektonický návrh zpracovalo milánské studio Stefano Boeri Architetti, které už má s realizací obdobného záměru zkušenost. Z jeho dílny totiž vyšel i projekt dvou bytových domů Bosco Verticale v Miláně, které jsou porostlé vertikálním lesem modřínů, buků, olivovníků i ovocných stromů. Jde tak o zřejmého předchůdce lesního města, i když pouze v miniaturním měřítku. Čínský projekt se oproti milánskému pořádně rozrostl. Počítá s tím, že na ploše 138,5 hektaru vyroste plnohodnotné město určené pro 30 tisíc obyvatel. A navíc bude ekologické! Zeleň rozhodně nebude ve stromovém městě živořit na malinké ploše několika parků, jak bývá ve větších městech zvykem. Stromy i další rostliny tu budou doslova všudypřítomné a neoddělitelně spjaté s architekturou. Všechny fasády budov počínaje bytovými domy přes kanceláře, hotely, nemocnice až po školy budou porostlé ohromným množstvím dřevin. Celkem se počítá s výsadbou celkem 40 000 stromů a téměř jednoho milionu dalších rostlin přibližně 100 dalších druhů.

Za jeden rok vyprodukují stromy 900 tun kyslíku

Čína si od tohoto kroku slibuje hodně. Zelené město by mělo v první řadě přispět ke zlepšení kvality ovzduší. Takové množství stromů a rostlin absorbuje v průběhu jednoho roku asi 10 000 tun oxidu uhličitého a 57 tun dalších škodlivin. Za stejnou dobu navíc vyprodukuje 900 tun kyslíku.

Dalším očekávaným přínosem bude snížení průměrné teploty vzduchu a zvýšení biologické rozmanitosti živočišných druhů v nejbližším okolí. Ve městě by se tak kromě lidí měly zabydlet i různé druhy ptáků a menších zvířat. Architekti se v rámci projektu soustředili také na energetickou soběstačnost a užívání obnovitelných zdrojů energie. Lesní město pracuje hlavně s geotermální energií a solárními panely. S nejbližším sousedem, městem Liou-čou, bude propojeno železnicí a počítá se tu i s provozem elektromobilů.

Foto: Stefano Boeri Architetti

Read More...

Originální dřevěné stoly Michaela Beitze

Nábytek z dílny amerického umělce Michaela Beitze má k sériové výrobě hodně daleko. Jeho dřevěné stoly jsou totiž naprosto unikátní a nezaměnitelné. A navíc je v umělecká díla přetváří dost netradičně – ohýbáním a deformováním. Pojďme si je představit.

Dřevěné stoly mezi řemeslem a uměním

Michael Beitz rád pracuje se dřevem. Už z něj vytvořil slušnou kolekci originálních interiérových i venkovních stolů, které s velkou pečlivostí a zručností tvaruje, ohýbá, natahuje a kroutí do neuvěřitelných tvarů. Beitzovy skulptury a instalace kombinují moderní umění s produktovým designem a řemeslnou zručností. Inspiraci přitom autor čerpá také poměrně nezvykle, a to hlavně v aktuálních společenských tématech.
Na první pohled jsou jeho díla hravá a zábavná. Přitom v sobě ukrývají určitou záhadnost. Do dřevěných objektů, které lidé každý den užívají, se pomocí atypických tvarů snaží promítnout spletitost lidských vztahů. Pozorovatele tak nutí k zamyšlení, co jeho dřevěné stoly vlastně symbolizují. Často ukazují na osamocenost lidí a odosobněnost jejich vztahů. Prostřednictvím těchto stolů se pak snaží o tématu vyvolat diskusi a lidi opět přibližovat k sobě.

Teď ne

Ručně vyrobený stůl s názvem Teď ne, jehož povrch zdobí ořechová dýha, má sloužit k uvažování nad současným problémem mnoha lidí, jímž je neschopnost komunikovat. Proto v jeho středu vytvaroval uzel z překližky, který symbolizuje pomyslné zacyklení. To podle autora vzniká ve chvílích, kdy se na věci díváme příliš přímočaře.

Stromový piknik

Šestimetrové venkovní posezení, složené z dřevěného stolu a lavic, se při pohledu z ptačí perspektivy větví do tvaru stromu. Jeho úkolem je přivádět lidi dohromady a motivovat je ke společné konverzaci během pikniku.

Piknik

Další originální piknikový stůl, určený pro deset osob, je vyrobený z topolového dřeva. Laťky, z nichž se skládá jídelní plocha stolu i sedací část lavic, nejsou zakončeny obvyklým způsobem, ale designér je protáhl a zakřivil tak, že volně spadají přes zábradlí.

Proč?

Univerzitní kampusy by měly být místem, kde studenti a zaměstnanci fakult odpočívají a také konverzují. Kriticky a konstruktivně. A kladou otázky. Právě proto má další z Beitzových venkovních stolů tvar otazníku. Opět je jeho smyslem přivádět lidi k sobě a podněcovat je k diskusi.

Foto: Michael Beitz

Read More...

Toyota sestavila auto z několika druhů dřeva

Japonská automobilka Toyota představila na loňském veletrhu Design Week v Miláně unikátní koncept auta Setsuna, které nerezaví, ale zraje. Tohle dvousedadlové vozidlo je totiž sestaveno z několika různých druhů dřeva. A skutečně jezdí.

Stroj času předávaný z generace na generaci

Toyota dala svému jedinečnému dřevěnému elektromobilu název Setsuna. Tento výraz pochází z japonštiny a v překladu znamená okamžik nebo moment. Setsuna má za úkol zdůraznit, že automobily nejsou pouze odosobněné průmyslové produkty nabité nejnovějšími technologiemi, ale že pro mnoho lidí mohou znamenat mnohem víc.
Auta se stávají prostředkem, který rodinám umožňuje trávit při společných cestách řadu důležitých okamžiků, které se následně proměňují ve vzpomínky předávané z generace na generaci. Stejně tak, jako by se při správné péči měla z otce na syna dědit i Setsuna. Kenji Tsuji, inženýr zodpovědný za vývoj vozidla, proto do interiéru zabudoval hodiny, které odměřují 100 let. Symbolizuje tím, že vůz přetrvá celé generace.

Každá část si vyžádala jiný druh dřeva

Dominantním materiálem se tedy stalo dřevo. Konkrétně kombinace několika různých druhů dřeva, které konstruktéři použili podle specifických vlastností, aby co nejlépe vyhovovaly pro daný účel. Ze dřeva je totiž vyrobena celá vnější konstrukce, ale také podlaha, sedadla, volant, palubní deska i disky chránící pneumatiky.

Tak třeba karoserie je vyrobena z celkem 86 ručně opracovaných panelů japonského cedru. Na nejexponovanějším místě tak vynikne svěžest a krása cedrového dřeva a skvěle se hodí i jeho flexibilita. Cedr navíc v průběhu času stárne a mění svůj vzhled, takže s věkem zraje.

Kvůli pevnosti zvolila Toyota pro rám automobilu dřevo japonské břízy. Pevnost a trvanlivost dřeva byla podstatná i pro výrobu podlahových desek, které pocházejí ze stromů rodu zelkova. Také pro výrobu sedadel zvolili designéři příjemné dřevo stromu kalopanax hlavně pro jeho exotickou texturu.

Tradiční truhlářské techniky okuriari a kusabi nepotřebují šroubky

Jelikož dřevo není typickým materiálem užívaným při výrobě vozidel, vyžádala si práce s ním konzultace s mnoha odborníky z řad tesařských mistrů zaměřených na stavby lodí i dřevěných chrámů. Nakonec byly pro výrobu Setsuny zvoleny tradiční řemeslné postupy okuriari a kusabi. Právě díky těmto technikám nemuselo být dřevo spojeno ani jediným šroubkem nebo hřebíkem, konstruktéři si vystačili výhradně s čepy.

Automobil ze dřeva může vyrazit na cesty

Dřevěný vůz představuje sice pouze koncept, přesto nejde o žádnou maketu. Do Setsuny se dá opravdu nasednout, nastartovat její elektromotor a vyrazit na projížďku. Pouze je nutné počítat s jistými limity, jako je například maximální rychlost, která dosahuje pouze 45 kilometrů za hodinu.

Foto: Toyota

Read More...

Studenti navrhli nové lavičky a přístřešky pro české lesy

Státní podnik Lesy České republiky se u nás stará o 1,3 milionu hektarů lesů, kilometry vodních toků, ale také o lesní odpočívadla v podobě různých laviček, altánů a přístřešků. Nyní se tento mobiliář rozhodl obnovit a oživit. Společně s Nadací Dřevo pro život proto v průběhu roku 2017 vyhlásil studentskou soutěž, která už zná vítěze. A jak vypadají vítězné návrhy, které budete mít příležitost při procházce v lese sami brzy vyzkoušet?

Nový mobiliář bude z českého dřeva

Aby se návrhy mohly do soutěže vůbec zapojit, musely splňovat hned několik podmínek. V první řadě záleželo na materiálu, protože nová část mobiliáře má být zhotovená z domácího dřeva. Zadavatel soutěže kladl důraz i na praktickou stránku. Návrhy nových laviček a altánů musely splňovat i podmínku jednoduchosti montáže a zaručit vysokou odolnost.

Motivovat studenty

Do takto formulované výzvy se zapojili studenti vysokých škol. Kromě obnovy mobiliáře bylo totiž cílem celého projektu také motivovat studenty k práci se dřevem. Vysokoškoláci do soutěže zaslali celkem 19 návrhů. Lesy ČR z nich nakonec vybraly tři nejlepší projekty, které následně zařadí do svého katalogu a postupně je budou také realizovat. Všechny tři příčky na stupních vítězů přitom obsadili studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Pojďme si představit jejich návrhy.

1. Lesní mobiliář pro turisty i cyklisty
Pomyslnou zlatou medaili si s návrhem Forrest Mobiliary (Lesní mobiliář) odnesl Martin Podolský. Dbal hlavně na variabilitu mobiliáře, který je možné podle prostorových i finančních možností skládat do různých sestav. Velmi praktickým a funkčním prvkem je propracovaný detail uchycení jízdního kola. Stojan je totiž připevněn z boku sedací plochy lavic, takže je šetrný ke stromům rostoucím kolem, snižují se tím také náklady na pořízení samostatného stojanu, a navíc mají cyklisté při odpočinku na lavičce své kolo hned po ruce.

2. V jednoduchosti je síla
Druhé místo obsadila Kristýna Jachurová s návrhem Goats (Kozy). Název lavičky autorka odvodila z tvaru konstrukce, která připomíná „kozy“ určené na řezání dřeva. Návrh je opět velice variabilní. Konstrukce umožňuje přidat nebo odebrat opěradlo i libovolně měnit počet sedacích míst. Lavičky jsou navíc celodřevěné. Vyrábět by se měly z kulatiny jehličnatých dřevin, nejspíše smrků nebo borovic.

3. Úkryt před deštěm
S projektem Shelther z dubového dřeva se na třetí příčce umístil Dominik Štěpánek. Jeho přístřešek pro tři osoby nabízí bezpečný úkryt pro relaxaci nebo přečkání nepříznivého počasí. Sed lavičky je ergonomicky tvarovaný a konstrukční prvky umožňují instalaci odpadkového koše, stojanu na kola nebo stolku.

Foto: Archiv Nadace dřevo pro život, Shutterstock.com

Read More...