Home – Content First

6 skvělých nápadů na palandy ze dřeva

, Image: 91033192, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Jako malí jsme je všichni milovali a nikdo nechtěl spát na spodní pryčně. Málokdo si ale dopřává spánek na bidýlku také v dospělosti! Mrkněte na pár zajímavých tipů, jak se dá nocovat nad žebříkem, i když vám už dávno není jedenáct, a ještě tím doma ušetřit místo.

Rustikální noclehárna

Mezi letitými trámy se vám bude krásně usínat. Nezapomeňte ale staré dřevo nejprve pořádně opracovat a natřít lazurou, která ho ochrání proti škůdcům.

Foto: airbnb.com

Foto: airbnb.com

Bytelné postele

Palandami se dá řešit nedostatek prostoru například na chaloupce, kam často jezdíte s rodinou a přáteli. Dvoupatrová postel z bytelného dřeva přitom unese nejen malého synovce, ale i statného strýčka.

Foto: yealngzida.com, unamed.me

Foto: yealngzida.com, unamed.me

Schrupněte si ve skříni

Ukliďte se na noc do skříně! Je to skvělý způsob, jak využít starou vestavěnou komodu, pokud ji nepotřebujete, nebo jiný výklenek ve zdi. Stačí vše natřít jednotnou barvou, přidat romantický lanový žebřík a útulná ložnice je na světě.

Foto: frescurasdatati.com

Foto: frescurasdatati.com

Sklopné palandy

Rozkládací postel už jste určitě někdy viděli, ale rozkládací palanda je novinka. V místnostech, kde není prostoru nazbyt, si určitě najde svoje místo, navíc není zase až tak těžké si ji nechat od šikovného truhláře vyrobit na míru.

Obklopeni vůní stromů

Představte si, že usínáte uprostřed autentické vůně lesa a zároveň jste pod střechou, takže se nemusíte bát větru ani deště. V téhle palandě se vám to klidně může splnit! Jenom by nás zajímalo, jak často majitelé vyklepávají z peřin jehličí.

Foto: theinspiredroom.net

Foto: theinspiredroom.net

Střecha pod střechou

Uznáváme, že taková dřevěná palanda pro dospěláky příliš není, ale děti z ní budou určitě paf! Jde totiž o celý dřevěný domeček včetně okének a dveří, kde se dá spát na střeše. Díky vysokým pryčnám zde můžou bezpečně klimbat i ti nejmenší.

Foto: przedmeczem.info

Foto: przedmeczem.info

Read More...

Dřevěné vychytávky do domácnosti

, Image: 326267493, License: Rights-managed, Restrictions: NOT AVAILABLE FOR USE IN POLAND, GERMANY., Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Pleasure Photo

Dřevo má tisíce možností využití a nazmar nemusejí přijít ani špalíček nebo odřezky. Tentokrát vám přinášíme pár tipů na to, jak si doma vyrobit praktické dřevěné pomocníky.

Originální talířek na vajíčka

Snídáte rádi vařená vejce? Místo tradičních porcelánových talířků lze použít plátky ohoblovaných polínek, do nichž se vyvrtá díra tak velká, aby v ní vajíčko mohlo stát.

Foto: alovelyjourney.com

Foto: alovelyjourney.com

Přírodní svícen

Přineste si domů kousek lesa. Třeba kus trochu silnější větve, do níž vyvrtáte otvor, který průměrem odpovídá obyčejné čajové svíčce. Pak už jen stačí škrtnout sirkou a užít si doma přírodní romantiku.

Foto: forum.idividi.com.mk

Foto: forum.idividi.com.mk

Stojánek na víno

Nač si kupovat drahé vitrínky a vinotéky, když vám k jejich výrobě opět poslouží dřevo. Ideální je kus kmene stromu, vůbec nevadí, pokud bude plný suků. Tím naopak získá vinotéka na zajímavosti. Nezapomeňte na finální úpravu, kmen ošetřete proti škůdcům a nalakujte.

Foto: odywood.com

Foto: odywood.com

Ministoleček

Jak si nejlépe vychutnat kávu, čaj nebo něco malého u televize na gauči? Pořiďte si ministoleček, který nasadíte na opěradlo sedačky. Tam si můžete hrníček nebo misku s brambůrky odložit. Před výrobou, k níž potřebujete jen prkno, které rozříznete na tři díly, si pečlivě změřte sedačku, ať vám na ni stoleček přesně dosedne.

Foto: diyncrafts.com

Foto: diyncrafts.com

Otvírák na pivko

Praktická a levná vychytávka se najde i pro milovníky piva. Budete potřebovat jenom nějaký šroub, vrut či hřebík a kousek laťky nebo rovnějšího kusu dřeva. Podobný otvírák si snadno za minutu vyrobíte prakticky kdekoliv.

Foto: oakopeners.com

Foto: oakopeners.com

Stojánek na notebook

Některé stojánky pod počítače jsou nevzhledné a zabírají zbytečně moc místa. Tyto dvě nenápadné a skladné dřevěné „nožičky“ naopak vypadají velmi esteticky a všude se vám vejdou.

Foto: etsy.com

Foto: etsy.com

Read More...

Vědci objevili lesy, s nimiž nikdo nepočítal

, Image: 194852647, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Caia Image

Velmi dobré zprávy přinesly závěry výzkumu australských vědců, kteří objevili v různých koutech Země velké množství lesů, s nimiž dosud nikdo nepočítal. Oproti dosavadním odhadům tak svět může počítat se stovkami milionů hektarů lesa navíc.

Nové lesy o velikosti šedesáti procent Austrálie

Výsledky studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Science v květnu letošního roku, ukazují, že je na Zemi více lesů, než jsme doposud tušili. Řeč je o neuvěřitelných 467 milionech hektarů lesa. Pro lepší představu: takové množství by pokrylo šedesát procent plochy celé Austrálie.
Objev učinil mezinárodní tým pod vedením Jeana-Françoise Bastina, když detailně prozkoumal satelitní obrázky s výrazně vyšším rozlišením, než jaké měli zatím vědci k dispozici. Významně jim k tomu pomohla mapová aplikace Google Earth, která umožnila vystopovat i řidší porost.

_objev1

Foto: imgur.com

Výzkumníci vyrazili do terénu

Pro ověření výsledků z přesnějších satelitů provedli výzkumníci také šetření přímo v terénu, čímž své závěry definitivně potvrdili. Ze získaných dat vyplynulo, že tyto lesy pokrývají přibližně stejně rozlehlou část naší planety, jaká bývá přisuzována tropickým deštným lesům a lesům boreálním. Z celosvětového hlediska jde o devítiprocentní nárůst množství lesů, než s jakým vědci dosud počítali.

Foto: visibleearth.nasa.gov

Foto: visibleearth.nasa.gov

Radovat se může Afrika, Amerika i Asie

Lesní porost se před zraky vědců až do letošního roku skrýval především v subsaharské Africe, kde aktualizovaná data nově operují s dvojnásobným počtem suchozemských lesů. Další neprobádané lesy leží v centrální Indii, na pobřeží Austrálie, v západní části Jižní Ameriky, v Brazílii, Kolumbii, Venezuele a také v Kanadě a v Rusku.

Foto: csctalkradio.com

Foto: csctalkradio.com

Read More...

Oprašte zahradní nábytek, dokud je teplo

Raised terrace with table and chairs, box spirals, pots of tulips and succulents. Behind, pergola with vine and huge amelanchier overhanging pool, hostas, ferns and acers., Image: 35739105, License: Rights-managed, Restrictions: No commercial sales if people depicted, Model Release: no, Credit line: Profimedia, GardenPix

Co jste nestihli před sezonou, nemusíte nechávat až na tu další. Do renovace zahradního nábytku se klidně pusťte i uprostřed léta. Stačí jen vybrat správné produkty, které jsou vhodné pro dřevo, z něhož je vaše venkovní posezení vyrobené.

Na exotické dřevo berte oleje

Tropické dřeviny mívají od přírody velmi pěknou barvu, bývá tmavá a často i s nádechem do červena. Byla by proto škoda jejich přirozenou krásu přetírat. Pro renovaci nám postačí olej, který jejich klady ještě více zdůrazní. Pokud je tedy váš nábytek z mahagonu, teaku nebo eukalyptu, můžete použít třeba BONDEX EXOTIC OIL. Tento syntetický napouštěcí olej uchrání povrch dřeva před vysušením, odpudí vodu a nečistoty a zároveň vytvoří hedvábný povrch odolný vůči opotřebení. Hodí se jak pro nové, tak pro starší povrchy.

Nevýrazné dřevo zpestříte lazurou

Ze smrku nebo borovice se zahradní nábytek vyrábí méně často, není ale vyloučeno, že z těchto dřev bude vyroben právě ten váš. V takovém případě je vhodné nenápadný povrch ošetřit lazurou, která kromě ochrany dodá materiálu i lepší vzhled. Zkuste pro tyto účely třeba tenkovrstvou lazuru Dixol. Je rychleschnoucí, vodou ředitelná a můžete jí ošetřit jak dřevo v exteriéru, tak v interiéru. Sáhnout můžete i po syntetické variantě lazury – Primalex Lazura tenkovrstvá, která je odolná nejen vůči vodě, ale také vůči povětrnostním vlivům včetně UV záření. Také si u ní snadno určíte výsledný odstín dřeva, který vám podle speciálního vzorníku s potěšením namíchají v tónovacích automatech Primalex.

Read More...

Martin Patřičný: Strom je živým tvorem

_rozhovor_patricny

S Martinem Patřičným, tvůrcem originálních dřevěných obrazů a soch, si o jeho zamilovaném materiálu můžete povídat hodiny. Vždyť také o dřevu napsal několik knih a pro Českou televizi připravil šestadvacetidílný dokumentární seriál Kus dřeva ze stromu, jehož byl spoluautorem i průvodcem.

Proslavené jsou vaše dřevěné artefakty Knihovny. Vzpomenete si na příběh jejich vzniku?
Literatura a knížky mě stejně jako můj vztah ke dřevu provázejí celým životem. Asi proto se spojily obě mé lásky v jedno a daly základ dřevěným knihovnám. Ty jsou doposud mým nejžádanějším artiklem. Mohl bych do konce života dělat jen knihovny a stejně bych nestihl uspokojit poptávku.

_patricny2

Ve své tvorbě pracujete nejen se zdravým dřevem, ale i s kusy, jež mají různé nádory, suky, boule a jiné anomálie. Čím jsou narušené struktury pro vás zajímavé?
Říkám tomu obrázkové dřevo, najdete ho na kmeni všude tam, kde se strom cítil ohrožený, opouzdřoval větev, bál se o korunu. Kresby na těchhle místech jsou klasické i moderní a motivy, které v nich najdete, nikdy nezevšední.

Jak vnímáte barevnou paletu dřevěných ploch? Dokážu si vybavit mahagon, světlé tóny jasanu či tmavý dub. Ale dá se z dřevěných prvků sestavit řada od světlých tónů k tmavým, od teplých ke studeným?
Je mnoho okolností, které přímo ovlivňují, jak vnímáme barvy, například druh a síla osvětlení, lesk, mat, záleží i na úhlu pohledu nebo momentální náladě. Exotické dřeviny v přírodním rozptýleném světle mají černé a červené tóny, nádechy do zelena zase mívá akát a škumpa, ale i katalpa. Šedomodrý odstín způsobují biologické pochody v mrtvém kmeni. A kolik odstínů je bílé, smetanové, slonoviny! Bílá barva javoru je jiná než u topolu a ještě jinou bílou má vrba, která přechází až do růžova podobně jako některé jasany. Habr zase bývá malinko do šeda i do hněda podle toho, kde vyrostl.

_patricny3

Čím je práce se dřevem specifická?
Je voňavá a krásná, nicméně je nutno mít na paměti jednu důležitou věc, a to, že dřevo, než se k vám dostalo do dílny, bylo stromem, individualitou, živým tvorem. A jeho vlastnosti tomu odpovídají. Proto poražení, sušení, uskladnění a výběr dřeva jsou první podmínkou dobré práce. Představte si kmen jako silný svazek velice tenkých trubiček. A při práci, například odsekávání, postupujete od kořenů ke špici, jak dřevo rostlo.

_patricny4

Jak povrch svých dřevěných děl ošetřujete?
Větší trhliny a nerovnosti spravíme vlepením kousků či třísek pokud možno ze stejného dřeva, menší nerovnosti či prasklinky se tmelí. Řidší disperzní lepidlo smícháme na kašičku a vtlačujeme většinou špachtlí do dutin. Protože tmel má tendenci sesychat, necháme vždy nějaký přebytek. Po vyspravení a vyschnutí přistoupíme k broušení. Hrubší broušení lze zvládnout kotouči upnutými do vrtačky, excentrickou, vibrační či pásovou bruskou, ale naprosto čistou plochu beze stop umí zanechat jen ruka. Ruka a plstí obalený či korkový fundament. Brousit začínáme papíry se zrnitostí 60 až 80, pokračujeme 120 až 150 a končíme 220 až 240. Brousíme vždy ve směru vláken, po vláknech. Ale to mluvím jen o hladké a čisté ploše.

Loni v říjnu vyšla zatím vaše poslední kniha nazvaná Velká kniha o dřevě. V čem je výjimečná?
Především tím, že se jedná o naši českou knihu, o českých stromech. Představím v ní přes 30 našich nejznámějších dřevin, dvacet z nich bude mít samostatný medailon. Poukážu na základní dřevařské řezy, výrobky, zvláštnosti růstu, typické použití, využití pro výtvarnou práci a mnoho dalších zajímavostí včetně ukázek i méně používaných českých dřevin, keřů a exotů. Cenná je její obrazová část, kdy desky našich dřevin byly fotografovány venku, v přírodním osvětlení a jsou v knize v měřítku 1 : 1. To nebývá zvykem ani u lepších zahraničních publikací.

_patricny5

Jaké máte další plány?
Pracuji na další knize, bude se jmenovat Tajemství dřeva a bude i pro ženy.

Martin Patřičný, *1955

Výtvarník a autor knih, který se narodil v Praze, vystudoval gymnázium a za normalizace pracoval v různých dělnických profesích. Koncem 80. let minulého století se začal naplno věnovat umění a práci se dřevem. V té době již samostatně vystavuje. Mnoho let také pořádá besedy a píše o dřevě knihy.

Foto: www.patricny.com, drevostavby.cz, melnicky.denik.cz, ceskatelevize.cz

Read More...