Home – News Carousel

Video návod: Jak si vyrobit dětskou provlékačku

Montessori provlékačka medvěd Milujeme dřevo

Maminky chtějí pro své děti didaktickou pomůcku, která rozvíjí jejich motoriku. Skvělé jsou různé provlékačky. Největší radost budete mít z té, která prověří jemnou motoriku a šikovnost samotné maminky 🙂

 

I. Naše provlékačka bude mít tvar medvěda. Můžete si zvolit libovolný tvar. Hlavně, aby se vám dobře kreslil a pak vyřezával ze dřeva. Pro vyříznutí můžete použít přímočarku (jako Bára), nebo pásovou pilu či příruční lupínkovou.

 

II. V dalším kroku do provlékačky vyvrtáme otvory vrtákem 10 mm. Záleží na tom, jak jste vybaveni. Bára má v dílně sloupovou vrtačku, ale zvládnete to i s běžnou vrtačkou. Provlékačku pak celou zbrousíme. Buď ručně šmirglem, pilníkem, nebo rychleji jakoukoliv bruskou. Pozor – jeden otvor nevrtejte naskrz, ale jen do třetiny. Do něj přijde ukotvit šňůrka s provlékacím kolíčkem.

 

III. Do prohlubně kápněte lepidlo a vložte bavlněnou prádelní šňůru na konci s uzlíkem. Pro jistotu jí ještě přišroubujte. Jako provlékací kolíček Bára použila bukovou tyčku o průměru 8 mm, do které vyvrtala 5mm prohlubeň. Do té pak kápla lepidlo a zasunula opačný konec šňůrky.

 

IV. Nakonec provlékacího medvěda očistěte a natřete ochrannou. Bára použila Voskový olej od Balakrylu, který má dobré vlastnosti a hlavně atesty na hračky pro děti.

 

Bára je členkou našeho týmu Jsem mistr. Je maminkou dvou dětí, která podlehla lásce ke dřevu. Vyrábí krásné dětské hračky a nábytek pod svou značkou Kostka dřevěná.

 

 

 

Read More...

Budoucnost: auta ze dřeva?

Morris-Minor-Milujeme dřevo

Dřevo může být, velmi překvapivě, důležitým materiálem pro výrobu automobilů v blízké budoucnosti. Snaha o snižování emisí a ekologického dopadu vede řadu vědců k nečekaným závěrům.

Dřevo k autům patří

Nepředstavujme si ale, že půjde o celodřevěná auta, která jsme mnohokrát viděli ve formě různých vtípků, nebo geniálně-šílených kutilské výtvorů. Dřevo hrálo podstatnou roli u zrodu automobilismu a dodnes v něm zůstává coby prvek nejvyšší luxusní výbavy – především v interiérech. Nedávno jsem psali o slavných dřevěných volantech. Pokud by se mělo vrátit jako jeden ze základních stavebních prvků celé konstrukce aut, bude to o něco složitější a sofistikovanější. Ale není to vůbec nereálné. Čtete dál.

Dřevěný interiér byl a bude známkou luxusu

Dřevěný interiér byl a bude známkou luxusu (Foto: Unsplash)

Co je lehčí? Kilo železa, nebo buničiny?

Podle BBC vědci z Japonska pracují na vytvoření silného materiálu z dřevěné buničiny, který by mohl během desetiletí nahradit součásti z oceli ve vozidlech. Vědci na univerzitě v Kyoto tvrdí, že materiál vyrobený z dřevěné buničiny by mohl být stejně silný jako ocel, ale o 80% lehčí. A o to právě jde. Opět hraje důležitou roli váha. Nadšení řidiči vědí, že čím lehčí auto, tím lepší ovladatelnost. A Americké ministerstvo energetiky říká, že snížení hmotnosti vozidla o 10% může zlepšit spotřebu paliva až o 8%. Takže další důvod pro to, abychom se snažili milovaná SUV trochu odlehčit.

Milovníky dřevěných částí na autech jsou hlavně Američané. V padesátých letech to byla velká móda, která pomalu doznívala až do 80 let. V Evropě nám to přišlo vždycky trochu k smíchu.

Milovníky dřevěných částí na autech jsou hlavně Američané. V padesátých letech to byla velká móda, která pomalu doznívala až do 80 let. V Evropě nám to přišlo vždycky trochu k smíchu (Foto: Adobe Stock)

Karbon, hliník, plasty… a dřevo.

Automobilky na snížení hmotnosti pracují nepřetržitě a hledají nové cesty. BMW sází na karbon, Jaguar zase na hliník. Pro zajímavost – každých 100 kg hliníku v jaguáru, které nahradí ocel, sníží emise CO2 o 9g/km a spotřebu paliva o 800 litrů po dobu živnosti auta. Velmi silnou konkurenci myšlence dřeva v automobilovém průmyslu představují plasty. Jejich kvalita a také odolnost proti vysokým teplotám se stále zlepšují. Plasty pochopitelně velkou měrou přispívají k úsporám váhy. Pokud je ale je naší hlavní motivací snížení hmotnosti aut jejich následná nižší spotřeba – tedy dopad na životní prostředí – je masivní nahrazování oceli plasty od začátku nelogické, neboť výroba plastů představuje pro životní prostředí slušnou zátěž.

Anglický Morgan neopustil základní dřevěnou konstrukci dodnes

Anglický Morgan neopustil základní dřevěnou konstrukci svých sporťáků dodnes (foto Classic Driver)

Pokud se tedy na problematiku budeme dívat celostně, dojde nám, že myšlenka použít biologický materiál jako součást kompozitů pro automobily je více než logická. Uvidíme, jak to dopadne. Není to hudba vzdálené budoucnosti. Dřevo by se mohlo vrátit na výrobní linky už za pět let.

Read More...

Nekupujte truhlíky. Vyrobte si je!

Truhlíky Milujeme Dřevo

V létě nám všechno kvete doslova pod rukama. Můžeme použít prakticky cokoliv nás napadne, abychom tu krásu v rozpuku zachytili. A stále to nebude dost. Máme pro vás pár nápadů na to, co všechno použít jako originální truhlík.

Asi už jste si všimli těch nových květinářství. Jsou plné dřevěných stolečků, židliček, boxů a společně s nádhernou flórou tvoří kompaktní přírodní celek. Právě tam to začalo. Ten svůdný mix vintage a folku, který se k přírodním produktům tak skvěle hodí. Mladé floristky, které milují vše přírodní a mají vkus – to ony přinesly do svých krámků na rušných třídách nezapomenutelný venkovský šarm. Je to nakažlivé. Chceme si kousek toho přenést i domů…

Milujeme dřevo truhlíky

Foto: provoni.cz, wildfolk, sloaneranger

Začněme něčím jednoduchým

Do malého bytu, na předzahrádku, do práce. Stačí vzít něco, co byste vyhodili, nebo co najdete někde ve sběrném dvoře, případně vyhozené před domem. Krásně fungují obyčejné šuplíky, které můžete natřít veselými barvami, nebo je nechat naopak v nálezovém stavu. Květinka v rámu, to je skutečný minimalismus, nebo úkol pro naprosté začátečníky. Leč, výsledek bude působit jak z galerie moderního umění.

Truhlíky Milujeme dřevo

Foto: MyLove2Create, Artzy Creations, THE DESIGN CHASER

Bedýnky!

Do těch jsem blázni. Je to skoro jako lego. Cokoliv si dokážete představit, postavíte z nich. Můžete je použít přírodní, natírat, nebo lakovat. Poskládat na sebe, přidělat na zeď, nebo na stěnu od kůlny. Kombinovat na výšku a na šířku. Jako byste skládali fotky do alba. Pro bedýnky můžete vyrazit na různá tržiště, nebo si jich pár koupit. 

Truhlíky Milujeme dřevo

Foto: archzine.fr

Nový význam starým věcem

Stačí pár inspirací a začne vás napadat co by se dál dalo použít. Staré dveře, komody, noční stolky, zásuvky, štafle a dokonce i křesla. Citlivě vybrané předměty působí ve spojení s květinami překrásně. Nebojte se zapojit barvy, nebo naopak nábytek nejprve patinujte. Shabby Chic je to, co chcete…

Truhlíky Milujeme dřevo

Truhlíky Milujeme dřevo

Foto: abrac_dabra – Instagram, Flirty Fleurs

Pro pokročilé

Pokud nechcete jen aranžovat a dokážete si v dílně poradit, můžete se pustit do větších truhlíkových projektů. Na zahradu by se vám určitě hodil velký zalévací pult. S ním si budete připadat jako ve vlastním květinářství. Je to vlastně taková romantická obdoba pracovního ponku v dílně. Máte v něm spoustu úložných prostor a všechno důležité. Jako základ se hodí vyřazená kuchyňská linka.  Nádherné květníky a vertikální zahrádky sestavíte z palet. A kdo umí se dřevem ještě více, může si vyrobit efektně vypadající truhlíkovou stěnu. Ideální pro oživení balkonů bytových domů.

Truhlíky Milujeme Dřevo

Foto: Design Dreams by Anne, Garden Style-C, DaWanda

 

 

 

Read More...

Truhly: Comeback ve velkém stylu

Milujeme truhly Milujeme dřevo

Pojďme si posvítit na truhly. Už to vypadalo, že upadnou v zapomnění. Opak je pravdou. V poslední době se s velkou vervou vrací na výsluní. Nejeden stylový dětský pokojíček se bez truhly na hračky neobejde. Takový trend nám nemohl uniknout. Už jen z toho důvodu, že jsou truhly většinou… Ano, dřevěné!

Truhly mají v našich luzích a hájích specifické postavení. Dali jméno celému oboru, který obdivujeme. Truhlařině. Odvozeno z německého slova „die Truhe“ vzniká naše truhla i truhlář. Truhly nás provází od dětství. Není pohádky, ve které by někdo něco neschovával, nebo pečlivě neskládal do truhly. Nejlepší truhly jsou pochopitelně ty plné zlatých dukátů. Už když se slovo truhla vysloví, zavání to nějakým tajemstvím. Své se o tom dozvěděl i Hercule Poirot, když řešil Záhadu španělské truhly a pochopitelně kapitán Jack Sparrow, který se honem za Truhlou mrtvého muže pěkně zadýchal.

Milujeme truhly Milujeme dřevo

Historické ohlédnutí

Truhla není složitá na výrobu. Jednoduché věci prostě fungují a přetrvávají věčně. V tomto případě to platí doslova. Truhly jsou tu od nepaměti. Jen se měnil účel a povrchové úpravy. Gró zůstává stejné. Egypťané dokázali vyrábět truhly již před 3000 let. Včetně neskutečně pokročilých řezbářských a kovářských doplňků a zdobení klenoty. Truhly od počátku sloužily svému účelu – skladování, nebo transport věcí. Byly vlastně takovým prvním nábytkovým prvkem, který jste našli v každé domácnosti. V bohatších rodinách se truhly pochopitelně kupily. Správně řečeno – vrstvily. A šlechta? Ta jich měla stovky. Na šatstvo, oblečení, šperky, ale také na zbraně, nástroje a dokonce potraviny. Truhly se nejčastěji vyráběly z dubu a ořechu. Pro větší praktičnost byly potahovány kůží a doplněny provazy, nebo madly, pro snadnější přesun.  Za podstatnou evoluci můžeme označit období poloviny 17. století. Tehdy řemeslníci dokázali přidat do truhly zásuvky a dali vzniknout prvním komodám.

 

Milujeme truhly Milujeme dřevo EGYPSTSKÁ TRUHLA

Egyptská truhla, 1300 p.n.l., Egyptian Museum, Cairo, Egypt

 

V interiéru laděném do námořnického, nebo veslařského stylu by stará dřevěná truhla chybět neměla.

Milujeme truhly Milujeme dřevo

 

Vzhledem k historickému kontextu je umístění truhly do orientálně laděného prostoru nejen skvělou, ale také fakticky správnou a logickou volbou.

Milujeme truhly Milujeme dřevo

 

Nádherně zrepasovaná truhla s olejově modrým nátěrem perfektně pasuje do industriálního prostředí městských kaváren, nebo nějaké kreativní kanceláře.

Milujeme truhly Milujeme dřevo

vintagehipdecor.com

Nejcennější kousek do vašeho interiéru bude bezpochyby hodně stará, co nejvíce autentická truhla. Tu ponecháte v původním designu a jen jí zrepasujete. Nebo jí vdechnete nový život vlastní kreativní a barevnou úpravou. Antiky a blešáky mají co nabídnou. Ceny postupně rostou, stejně jako naše chuť opět dát truhlám prostor. Pokud se do renovace pustíte, doporučujeme  zvolit dobrou lazuru, olej a pochopitelně nějakou šetrnou barvu.

Milujeme truhly Milueme dřevo

 

Asi takhle nějak si většina z nás představuje svůj úlovek…

Milujeme truhly Milujeme dřevo

 

Truhly na hračky celý ten comeback vlastně odstartovaly.

 

Milujeme truhly Milueme dřevo

youngandcrafty.com

 

Remy Dickson vám vyrobí novou „starou truhlu“ za nějakých šest tisíc. Má ale tak na půlrok dopředu plno. Nepochybujeme o tom, že byste to nedokázali sami!

 

Milujeme dřevo Milujeme truhly

Remy Dickson

Pokud nejste příznivci „starého haraburdí“, tak i pro vás máme několik typů:

Truhla Sconto, Milujeme Dřevo

Truhla Guru, SCONTO, 3799 Kč

 

TRUHLA xxxlutz MILUJEME DŘEVO

Truhla Landscsape, XXXLUTZ, 5990 Kč

 

S rozvojem obchodu se truhly transformovaly do bytelného obalového materiálu. Různé přepravní a skladovací boxy s vintage nádechem budou vypadat ve správném kontextu velmi dobře. Třeba ty Z lodí, jež převážely čaj a kávu, nebo nějaká pěkná Bedna od whisky.

Milujeme truhly bedna o kávy Milujeme dřevo

 

Do vaší dílny, nebo na zahrádku k uložení zahradního textilu by se jistě pěkně hodila obyčejná prkenná truhla s kováním. Na nic si nehraje a přitom bude vždy středem pozornosti.

Milujeme truhly Milujeme dřevo

 

Rádi vás inspirujeme. Děkujeme za přečtení. Pokud byste nám chtěli napsat, sdílet své projekty nebo se na něco zeptat, jsme stále na Faceoboku a Messengeru.

Read More...

Jak číst značky na stromech

Značky na stromech Milujeme dřevo

Také vás vždycky zajímalo, co všechny ty zářivé symboly v lese vlastně znamenají? Nahlédněte s námi pod pokličku lesnické znakové hantýrky.

Hned na začátku je potřeba zmínit, že ne každou signalizaci mají na svědomí lesníci. Na kůru stromů sice malují nejčastěji (pomineme-li české turisty), ale někdy jim do díla fušují i profíci z jiných organizací. Třeba ti, kteří mají v popisu práce ochranu přírody. Stromy označují i topografové nebo myslivci, někdy vodohospodáři a různí projektanti.

Pořádek musí být

Lesy jsou rozděleny na velké celky, tzv. oddělení. V lese jsou označeny dvěma vodorovnými pruhy bílé barvy v délce 20 cm. V evidenci jim náleží číslice. Oddělení mají rozlohu několika hektarů a člení se na menší útvary, kterým se říká dílce (v evidenci značené velkými písmeny). Což jsou vlastně takové parcely. A aby bylo jasné, kde jedna končí a druhá začíná, používají lesníci k jejich vymezení jeden pruh bílé barvy. V lese je toto značení nejčastější. Není výjimkou, že od jedné značky vidíte na druhou.

Značky na stromech Milujeme dřevo

 

Značky na stromech Milujeme dřevo

Pokud někdy narazíte na černé číslo v bílém poli je to rarita. Jedná se o staré značení oddílů v místech, kde se protínaly.

Pozor, rezervace!

Široký červený pruh na kmeni je signálem pro začátek a konec ochranné zóny. Jak ale poznáte, jestli do citlivého prostoru zrovna vstupujete, nebo už jste na cestě z něj? Jednoduše! Kratší pruh označuje místo, kde zóna končí. Takže pokud jdete směrem, kde je proužek delší, právě vstupujete do přírodní památky.

Značky na stromech Milujeme dřevo

Neonové kusy už to mají za pár

Stromy svítící do dálky neonovými barvami na kůře už na svém místě dlouho nepostojí. Jsou totiž určeny k těžbě. I když ne tak docela, některé možná ještě dostanou šanci. Záleží na tom, co přesně lesníci na kmen namalovali. Tečka je ortelem k pokácení stejně jako značka ve tvaru obráceného písmene T, která signalizuje plošnou seč. Paradoxně jedině stromům ozdobeným neonovým křížkem byla protentokrát udělena milost a mezi pokácenými bratry zůstanou stát. Stromy označené T mají na sobě lapáky na kůrovce. Pohyb velkých těžebních strojů, harvestorů, lesem se  řídí šikmými pruhy a šipkami na kmenech stromů.

Značky na stromech Milujeme dřevo

Dumali jste někdy nad tím, proč jsou tyto barvy tak křiklavé? Nehledejte za tím žádnou velkou vědu. Lesníci si tak prostě v hustých a často temných porostech usnadňují hledání označených stromů. Pro těžební značky používají často i signální spreje. Pro ostatní značky dávají revírníci přednost ekologickým a šetrným barvám. 

Stromobanka

Sem tam můžete z lesní cesty zahlédnout kmeny se žlutými čísly. To je neklamné znamení, že se právě nacházíte ve výzkumném prostoru. Ty mají zpravidla tvar obdélníku nebo čtverce s jasnými hranicemi od okolního porostu. Každý strom na ploše je označen svým číslem. Jednotlivé stromy jsou určené k bádání a číslice označují jejich pořadí. Občas se mezi nimi najdou stromy mimořádné kvality, které slouží pro sběr kvalitního reprodukčního materiálu. Tyto tzv. výběrové stromy jsou označovány dvěma vodorovnými pruhy po celém obvodu kmene, mezi nimiž je evidenční číslo jednotlivého stromu.

 

Značky na stromech Milujeme dřevo

Matematika, geometrie a záhadné symboly

K vidění bývají také bílé trojúhelníky obrácené špičkou dolů. Říká se jim triangulační body a mají za úkol ohraničit, kde začíná nebo končí něčí pozemek.

Značky na stromech Milujeme dřevo

 

Stromových obrázků ale existují desítky. Komplexní znaková řada je plná odborných významů, kterým běžní návštěvníci hvozdů nesnadno porozumí. Obyčejní smrtelníci v lese nejvíc ocení úplně jinou řada značek, těch turistických. Ale o nich až někdy příště…

V článku jsou použity fotografie Lesy ČR a Adobe Stock.

Read More...