Home – News Carousel

Vyrobte si vlastní dřevěný stromeček na stůl

Jak si vyrobit dřevěný stromeček na stůl

Víme, že milujete dřevo a také máte rádi originální dekorace. Těch vánočních je všude plno a proto jsme se rozhodli vyrobit jednu speciálně pro vás. Takovou, kterou nikde jinde nekoupíte. Pokud si v předvánočním čase vyšetříte jedno odpoledne, můžete se nechat inspirovat naším postupem.

Co budete potřebovat?

Dřevěnou laťku o šířce 32 mm, síle 10 mm a celkové délce 2400 mm na větve, dřevěnou tyčku o průměru 8 mm na kmen a hranolek a zbytek dřeva na podstavec. Dále pak pilku, vrtačku, brusný papír,  štětec a barvy na dřevo. My jsme se rozhodli pro osvědčený Balakryl UNI v bílé a zeleném odstínu.

Jak si připravit jednotlivé větve?

Laťku nařežete na 18 dílů s tím, že spodní a nejdelší bude mít 20 cm a každý další pak uřízněte o 10 mm kratší. Poslední bude čtvereček cca 30 x 30 mm. Doprostřed jednotlivých dílů pak vyvrtejte otvor 9mm vrtákem. Jednotlivé části nezapomeňte zbrousit. Jedná se o malé plochy a tak to zvládnete ručně pomocí brusného papíru.

Jak si vyrobit dřevěný stromeček na stůl

Jak si vyrobit dřevěný stromeček na stůl

Jak si připravit podstavec?

Sešroubujte k sobě zbytek desky a hranolku. Do něj vyvrtejte otvor pro vložení tyčky. Ta slouží jako kmen a budete na ni navlékat jednotlivé větve.

Jak si vyrobit dřevěný stromeček na stůl

Jak stromeček zazelenat?

Výslednou barevnou podobu si můžete určit sami podle své fantazie nebo zařízení bytu, aby vám s ním hezky ladil. My jsem se rozhodli pro decentní zelenou stupnici od světlého po tmavší tón.

Jak si vyrobit dřevěný stromeček na stůl

Do bílé univerzální barvy Balakryl UNI jsme postupně přidávali po kapkách zelenou barvu Balakryl UNI. Vrchní čtvereček jsme ponechali zcela bílý a každý další natřely směsí barev o 4 kapky silnější.

Jak si vyrobit dřevěný stromeček na stůl

A je hotovo!

Tak vidíte. Šlo to hladce a byla to snad i zábava. Ta čeká i na každého, kdo váš nový stromeček uvidí. Může totiž měnit natočení větviček a vytvářet tak zajímavé 3D efekty. Jako my na tomto videu. A pozor: během prosince vyhlásíme soutěž o jeden stromeček, který jsme pro vás vyrobili. Výherce ho od nás dostane spolu se štětci a barvami. Sledujete nás na Facebooku. 

 

Read More...

Jak připravit stromy na zimu

Milujeme dřevo jak připravit stromy na zimu

Letní čtyřicítky a lednové holomrazy. To nevypadá na pohodu mírného klimatického pásma. Jsme svědky meteorologických změn, které mají vliv jak na nás, tak i přírodu. Řadu stromů pochopitelně teplotní výkyvy nepřekvapí, ale my se zaměříme na naše zahradní dřeviny, které jsou přeci jen choulostivější.

Začneme hnojením

Připomeňme si, že hnojení není dobré jen pro správný růst, nebo plodnost dřevin, ale mělo by zajistit celkovou odolnost dřevin také vůči klimatických změnám, mrazu a suchu. Stejně jako vitamíny, díky kterým lidské tělo neroste až do stropu, ale je silné a odolné. Pro stromy jsou před zimou ideální organická hnojiva, rašelina a kompost. Umělým (minerálním) hnojivům se raději vyhněte. Zasolují a ničí půdu. Dobrý hospodář nedá dopustit na chlévský hnůj a kompost, který zapraví do půdy právě na podzim.

Pozor na koňský hnůj. Ten je správné použít až na jaře, kdy půdu otepluje. Pokud nemáte na zahradě k dispozici kompost, je nejlepším řešení rašelina, která obsahuje humus a důležité organické látky.

Peřinka pro stromy

Naší péči budou potřebovat především stálezelené listnaté keře. Nesvědčí jim ani vysoké teploty a suchu v létě, proto by měly dostat stíněné místo již při výsadbě. V zimě je mrazy mohou vážně poškodit.  Potřebují hlubokou, kvalitní půdu s dostatkem organických látek. Na podzim jim dopřejeme kolem kmenů bohatou a vysokou nastýlku listí. Peřina z listí je vlastně tou nejlepší ochranou.

Nepoužívejte listy ovocných dřevin. Infekce v nich přezimují a na jaře se rozšíří. Vždy použijte listy opadavých dřevin jako dub, nebo buk. Peřinu nakonec ještě zatížíme chvojím.

Milujeme dřevo jak připravit stromy na zimu

Kromě toho je vhodné obalit kmeny balícím papírem či novinami (maximálně ve 3 vrstvách), případně kartonem. V případě malých stromků vám doporučujeme obalit celou korunu netkanou textilií. Případně na ní můžete ještě nasadit papírový pytel.

Milujeme dřevo jak připravit stromy na zimu

K čemu slouží nátěr?

Určitě jste si všimli, že některé stromy jsou bíle natřeny před zimou. Jedná se o vápenný nátěr. Ten napomáhá tomu, aby se kmen na jaře méně prohříval. Tím se sníží teplotní rozdíl mezi dnem a nocí a kůra nebude tolik praskat. Vápno samo o sobě představuje důležitou desinfekci. Někdo používá hašené vápno. Pohodlnější ale bude, když si koupíte vápenný hydrát a ten smícháte s vodou.

Milujeme dřevo jak připravit stromy na zimu

Ochrana pletivem

Pletivo chrání dřeviny před okusem zvěří. Pokud máte zahradu blízko lesa, nebo některé stromy před plotem, chraňte jejich kmeny pletivem. Škody po zvěři jsou mnohdy fatální, zejména u mladých stromů.

Zastřihávání stromů

Péče o stromy se liší a neexistuje univerzální návod. Například ořešáky se zastřihávají ve vegetačním období a peckoviny naopak po sklizni. V období podzim–jaro budeme zastříhávat zejména bobuloviny. Stromy zařezáváme postupně, podle jeho stáří. Do pěti let po výsadbě provádíme tak zvaný výchovný řez, během kterého zkracujeme přírůstky na hlavních větvích. Řez zmlazovací aplikujeme na starší stromy a spočívá zejména v odstranění suchých větví. Pravidelný každoroční řez se jmenuje udržovací a slouží k prosvětlení koruny stromů a zajišťuje např. lepší úrodu. Pokud se doslechnete o tvarovacím řezu, pak se jedná o zástřih mladých stromů do požadované formy.

Větvičky a větve nikdy nelámejte. Používejte zahradnické nože, nůžky a pilky. Snažte se o co nejkvalitnější a přesný řez. Ideálně ve sklonu 30–45 stupňů. Pokud zjistíte, že je průměr odřezku větší než 1 cm, ošetřete koneček větve včelařským voskem, který funguje jako desinfekce.

Milujeme dřevo jak připravit stromy na zimu

Přejeme vám, ať zvládnete dřeviny připravit dobře k zimnímu spánku, abyste se z nich mohli v dalším roce opět naplno radovat.

 

Read More...

6 nejstrašidelnějších lesů světa

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

Určitě milujete přírodu a rádi se vydáváte na výlety či dokonce expedice za poznáním. Jistě jste již viděli řadu krásných přírodních scenérií včetně nádherných lesů. Pokud máte pro strach uděláno a nebojíte se zkoušet nepoznané, přidejte si na svůj cestovatelský seznam těchto 6 mysteriózních lesů. My je známe zatím jen z fotek a už nám trochu mrazí v zádech.

Černý les, Německo

Černý les najdeme snad v každé zemi a každé druhé pohádce. Jeden je nejčernější. Ten v jihozápadním Německu, v oblasti jinak plné malebných vesniček a turistických tras. Je ovšem předen celou řadou mýtů a legend a dodnes v něm prý není problém potkat duchy a nymfy.

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

Křivý les, Polsko

Místní borovice byly vysázeny kolem roku 1930 a všechny mají kmeny ohnuté kus nad zemí do úhlu devadesáti stupňů směrem na sever. Do dnes se tato záhada nevysvětlila. Podle odborníků se ovšem nejedná o  hříčku přírody, ale záměr. Borovice měly být zdrojem dřeva pro zakřivený nábytek, nebo lodě. Každopádně po setmění raději nohy na ramena.

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

Goblinský les, Nový Zéland

Tohle je skutečná lahůdka a opravdová hororové scenérie na každém kroku. Slíbíte si, že se přeci nebudete bát, ale s každým dalším krokem vaše přesvědčení slábne. Něco takového jste zkrátka nečekali. Les je součástí parku Tararua na hoře Taranaki. Strašidelný efekt vytváří stromy Kamahi, jejichž větve jsou celé pokryté mechem a proplétají se mezi ostatní stromy.

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

Les Otzarreta, Španělsko

Nachází se v Baskicku a je součástí parku Gorbea. Starobylé stromy, které se mísí s mlhavou atmosférou, dávají tomuto místu mystický nádech. Jeho až bláznivé stromy si rozhodně zaslouží místo na seznamu nejhezčích stromů na světě.

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

Les Nožů, Madagaskar

Jeho pravé jméno je Tsingy a najdeme ho severozápadní části ostrova. Mísí se v něm stromy a až 70 metrů vysoké vápencové skály. Hovoří se o něm jako o nejnebezpečnějším lese na světě.

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

Aokigahara aka Moře stromů, Japonsko

Ano, tipovali jste správně. Náš seznam zakončíme Lesem sebevrahů, který se nachází na úpatí hory Fuji. Od nepaměti je spojen s démony. Je tak hustý, že si turisté často dávají na stromy značky, aby našli cestu zpět. Vysoká frekvence kmenů tvoří dokonalou zvukovou bariéru od okolního světa. Dokonce v něm nežije ani moc lesní zvěře.  V poslední době se o něm hodně mluví zejména proto, že je po mostě Golden Gate v San Francisku nejčastějším místem sebevražd.

Nejstrašidelnější lesy světa Milujeme dřevo

 

Read More...

7 dechberoucích stolů se dřevem

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Stůl je základ. Kolem něj se potkáváme u snídaně a svátečního oběda. U něj si dáváme schůzky v kavárnách a porady v práci. Schází se za nimi politici, aby jednali o budoucnosti a odborníci, aby pochopili minulost.

Něco tak významného, jako stůl,  si pochopitelně zaslouží naši pozornost. Vybrali jsem pro vás několik brilantních ukázek spojení kreativity s funkcí. Jejich společným jmenovatelem je samozřejmě dřevo. Jedním z důvodů, proč se tolik architektů, designerů a truhlářů věnuje právě stolům je, že jejich „umělecké dílo“ bude sloužit svým majitelům. Nebude jen objektem pro vystavení a obdivování, ale součástí každodenního života.

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Riva 1920

Italská rodinná firma Riva 1920 vytvořila tento stůl z 50.000 let starého dřeva pocházejícího z Nového Zélandu. Jednotlivé kousky dřeva připomínají světadíly a proto stůl dostal jméno Planeta Země.

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Greg Klassen

Greg Klassen  žije s rodinou v severozápadním Pacifiku. Miluje místní světlo, řeky, pole a dřevo. Jak sám říká, své stoly nevyrábí, ale vytváří. Od návrhu po realizaci je vše práce jediného člověka.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Duffy London

Designér Christopher Duffy z Londýna si rád hraje s iluzemi, gravitací a geometrií. Jeho nejslavnější dílo je stůl „Abyss Table“. Má něco společného se stolem od Grega, ale jde ještě dál. Stůl se skládá z mnoha vrstev dřeva a skla. Výsledkem je trojrozměrná geologická mapa oceánu a jeho dna. Nádherné dílo.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Hilla Shamia

Hilla Shamia je úžasná izraelská umělkyně, která se rozhodla spojit dřevo a kov v jedno. Její stůl vzniká tak, že lije rozžhavený hliník přímo na surové dřevo cypřiše a eukaliptu. Ten pronikne do každé praskliny a štěrbiny dřeva a vytvoří silnou vazbu. V místě spojení dřeva a hliníků vzniká krásná černá opálená vrstva.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: John Makepeace

John Makepeace je uznávaný britský designér a výrobce nábytku. Sám se netají tím, že by se rád zapsal do učebnic historie jako výrazný inovátor v designu a funkci nábytku. Jeho stůl s jídelními židlemi „Mullbery 3“ plně zachycuje krásu přírody a j dokonalým příkladem inovace a vynikajícího řemeslného umění. Pro výrobu se používá morušové dřevo a bronz.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: John Houshmand

John Houshmand z Los Angeles hluboce miluje dřevo a stromy. Říká, že mají svou duši a poskytují nám vzduch, který dýcháme, úkryt, ve kterém žijeme, a jídlo, které nás živí. V domě masové produkce, chce, abychom viděli, jak dřevo doopravdy vypadá.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto. Ali Express

Asi nejslavnějším stolem v naší historii je ten z nástěnné malby Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Odborníci ale hovoří o tom, že Leonardo v obraze zachytil spíše symboliku a atmosféru již ovlivněn křesťanskou tradicí, než věrné historické události. Ježíš a jeho spolustolovníci seděli s největší pravděpodobností na zemi na pohodlných polštáři a jedli z nízkých stolků.

 

 

 

Read More...

O dřevu podle barev a tvrdosti

Druhy dřeva Milujeme dřevo

Dřevo je fascinující přírodní materiál. Zvlášť když si uvědomíte, že na světě roste více než 100 000 různých druhů dřevin a každá má jiné vlastnosti. Neexistuje univerzální dřevo, které by se dalo použít na všechno. Dřevo se liší tvrdostí, barvou i dalšími charakteristikami. Proto je důležité udělat si v existujících dřevinách malou inventuru.

Rozdělení dřevin podle tvrdosti

Měkké dřevo se snadno opracovává, ale na druhou stranu také méně vydrží. Tvrdší, především exotické dřevo je výrazně trvanlivější.

Velmi měkké: smrk, borovice, limba, jedle, topol, vrba, lípa

Měkké: modřín, douglaska, kleč, jalovec, bříza, olše, jíva, střemcha, teak

Středně tvrdé: kaštan jedlý, platan, jilm, líska

Tvrdé: dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr

Velmi tvrdé:  dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz

Extrémně tvrdé: eben cejlonský, africký grenadil, guajak a další exotické dřeviny

Druhy dřeva Milujeme dřevo

Černé klávesy na klavíru jsou vyráběny z ebenového dřeva.

Leskne se dřevo?

Každé dřevo má odlišný odlesk a některá ho nemají vůbec. Starají se o to jednotlivá vlákna dřevin, která odrážejí světelné paprsky. Pokaždé jinak. Uměle tento lesk prakticky nelze napodobit, dřevo je v tom zcela unikátní.

Pamatujte i na barvu dřeva

Kromě tvrdosti je důležitým faktorem při výběru dřeva také barva. Možná vás překvapí, že dřevo může mít desítky různých odstínů – sahají od bílé až po černou a zahrnují vše, co je mezi tím. Barva sice nemá vliv na mechanické vlastnosti dřeva, je ale klíčová právě pro výběr olejů – ty by totiž nikdy neměly přirozený odstín dřeva tlumit nebo zakrývat, ale naopak zvýrazňovat. Barva se navíc v čase mění – ovlivňuje ji hlavně ovzduší a ultrafialové sluneční paprsky, vliv mají ale i další faktory jako škůdci nebo houby. Kvůli tomu světlé dřeviny šedivějí a tmavnou, ty tmavé zase nabírají spíše světlejší, méně výrazný barevný odstín. Abnormální barva dřeva je zároveň příznakem toho, že je lepší se mu vyhnout.

Bílá až nažloutlá: smrk, jedle, lípa, javor, jasan

Bílá s narůžovělým odstínem: bříza, buk

Růžová až hnědofialová: hrušeň, modřín

Oranžová až červenohnědá: olše, borovice

Šedohnědá až hnědá: dub, ořešák

Zelenohnědá: akát

Skořicově hnědá: jilm

Druhy dřeva Milujeme dřevo

Jak dřevo správně natírat?

Ideální pro natírání je teplota okolo 20 stupňů Celsia. Nenatírejte na prudkém slunci ani za deště nebo mlhy. Natírejte vždy po směru vláken. Než se pustíte do druhé vrstvy, musí být ta první již dostatečně suchá. Nátěr také lehce přebruste. Nezapomeňte, že natřít venkovní dřevo jen jednou nestačí – pravidelná kontrola a obnova nátěru prodlouží životnost dřeva. O tom, jak správně natírat dřevo, jsme psali také v tomto článku.

Druhy dřeva Milujeme dřevo

 

Read More...