Už žádné střepy. Vědci vyvinuli dřevo průhledné jako sklo

_sklodrevo1

Kdyby vám někdo poradil, že si máte do okenních tabulek místo skla vsadit dřevo, asi byste si pomysleli, že se zbláznil. Jenže ono to zase takové sci-fi není. Na jedné americké univerzitě totiž nedávno přišli na to, jak udělat dřevo průhledné. V budoucnu už bychom se proto vůbec nemuseli bát, že nám někdo vysklí okno kamenem.

Sklo a dřevo jsou, co se vlastností týče, dva naprosto odlišné materiály. Dnešní věda se už ale dostala tak daleko, že dokáže jejich největší přednosti propojit. Tým z americké univerzity v Marylandu si nechal patentovat proces, ve kterém se dřevo stává průhledným, a přitom si zachovává svoji odolnost a sílu.

Zbavit ligninu a ponořit do epoxidu

Nový materiál je vysoce odolný vůči nárazu, nedá se proto tak snadno roztříštit na střepy. Jak vědci objevu dosáhli, je však zatím velkým tajemstvím. Prozradili jen, že v procesu přeměny tmavých polínek v průhledné figuruje bělení a epoxid. Dřevo se namočí do hydroxidu sodného, čímž se zbaví ligninu, tedy látky, která může za pevnost a barvu dřeva. To v případě tenkého kusu trvá asi deset minut. Dál se dřevo chvíli koupe v čisticím roztoku a nakonec se ponoří do epoxidu, který ho učiní průhledným.

_sklodrevo2

Stavbaři se těší na nový materiál

Odborníci se radují, že by se výsledný materiál mohl v budoucnu hojně užívat ve stavebnictví místo skleněných tabulek. Kromě odolnosti má totiž další příjemnou vlastnost: lépe tepelně izoluje. Kdyby se navíc ještě přišlo na to, jak ho získat bez tolika agresivních chemikálií, mohli bychom se brzy na svět dívat skrze okna, která jsou snadno obnovitelná a stoprocentně eko.

Podívejte se na video!

Zdroj: University of Maryland Energy Research Center

Ohodnoťte tento článek
Odesílám

Děkujeme za Váš názor