Na podlahu vezměte olej

Dřevo patří mezi architekty a interiérovými designéry k nejoblíbenějším materiálům. Nejen že je krásné, funkční a skvěle se kombinuje s ostatními materiály, ale potvrzuje i současný trend návratu k přírodě v užitném designu.

Nenaolejuje-li tě Julie, naolejuji tě já

Inspirujte se známým jazykolamem, jen neolejujte Julii, ale veškeré dřevěné kousky u vás doma. Aby dřevěné prvky ve vaší domácnosti zůstaly dlouho svěží a odolaly námaze, zvolte pro ně to správné ošetření. Pro péči o přírodní materiál se opět vraťte k přírodě a zkuste místo klasického laku ekologičtější voskový olej na dřevo, který chrání a současně zachová jeho přirozenost. Zabrání průniku vody, ale dovolí dřevu dýchat. Je ředitelný vodou a zdravotně zcela nezávadný, bez obav ho můžete použít úplně kdekoliv. Od vytížených dřevěných podlah přes pracovní kuchyňskou desku, dřevěný nábytek až po dětské postýlky nebo hračky.

Dbejte na kvalitu

Stejně jako ve sportu je i v kuchyni základem úspěchu důkladná příprava. Vybírejte produkty ředitelné vodou a na balení hledejte symboly označující podmínky nezávadnosti, jako je atest na přímý styk s potravinami, atest na dětské hračky nebo atest šetrnosti k přírodě. Tou nejlepší volbou je pak voskový olej na bázi včelího vosku. Je příjemný na dotek, bývá dostupný ve více odstínech, dřevo oživí, ochrání, zvýrazní jeho kresbu a navíc vytvoří protiskluzový povrch.

A jak na to?

Ještě než se pustíte do natírání, povrch nejdříve důkladně obruste a zbavte starých vrstev laku a barvy. Pak už vám nic nebrání se konečně chopit štětce a plechovky voskového oleje na dřevo. Dobře ho promíchejte před i během natírání a nanášejte ve směru vláken dřeva, podle potřeby ve dvou až třech vrstvách s ohledem na zátěž. Uvidíte, že díky vaší trpělivost a dodržení správného postupu dosáhnete dokonalého výsledku.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám