Neopouštějte stará okna pro nová, radši je natřete

Nejlepší je originál, to platí i pro původní dřevěná okna. Pokud mají zdravý základ, stojí za to je zachovat. Z hlediska funkčnosti i vzhledu nemají dřevěná okna konkurenci, jen jsou oproti módním plastovým dražší. Tím spíš se vyplatí starší okna zrenovovat a ošetřit tak, aby ještě dlouho odolávala zubu času. Pokud se budete o okna nadále pravidelně starat, předejdete problémům typu praskání a loupání nátěru či zašednutí a zčernání dřeva. Znovu natřít byste okna měli tak jednou za 5 let, ale dost záleží na typu domu, použitých materiálech a klimatu v dané lokalitě.  

Základem úspěchu je dokonalá příprava

Okna je nejdříve potřeba zbavit všech starých vrstev barev nebo vosků, a to až na dřevo. Bude se vám proto hodit opalovací pistole, případně postačí brusný papír s hrubostí č. 60–80 nebo brusná houbička. Navíc si pořiďte ještě papír s hrubostí č. 120–150 a 150–180. Chybět by vám neměl drátěný kartáč, sada štětců (kromě klasických i takzvané „zapanty“ pro těžko dostupná místa), špachtle a lepicí páska na ochranu skel. Hodit se bude také kyblík s mýdlovou vodou na odmaštění. Nepodceňte ani vhodné podmínky pro natírání, tedy správnou teplotu tak mezi 10–25 °C. Vlhkost vzduchu by neměla jít pod 30 % a nad 75 %, jinak by barva špatně zasychala. Nenatírejte na prudkém slunci ani za deště, mlhy nebo silného větru.

Trpělivost růže přináší

Počítejte s tím, že každá fáze potřebuje svůj čas. Obrňte se trpělivostí a neuspěchejte to. Krásná nová okna za to stojí, a pokud dodržíte přesný postup, od natírání budete mít na dlouhou dobu klid.

Napustit

Začněte napouštědlem. Očištěný, suchý a hladký povrch doporučujeme napustit, aby se prodloužila životnost dřeva a to zároveň odolalo hmyzu, houbám, plísním a hnilobě. Napuštěný povrch nechte řádně zaschnout.

Srovnat

Nerovnosti a škvíry je třeba vyrovnat, aby v nich neulpívala nečistota. V tom vám pomůže akrylátový tmel, který schne tak 3 hodiny. Ten je pak třeba opět pečlivě zbrousit, tady přijde na řadu brusný papír s hrubostí č. 120–150, a očistit.

Stop rzi

Součástí oken jsou panty a kování, i ty je třeba zbavit rzi a starých nátěrů. K tomu vám poslouží drátěný kartáč. Zbytek přebruste smirkovým papírem č. 6080–80100 nebo brusnou houbičkou, očistěte a odmastěte. Nakonec osušený kov natřete antikorozním prostředkem.

Natřít

Pomalu se blížíme k cíli. Nejprve přetřeme okno základní vrstvou, nejlepší je vodou ředitelná akrylátová barva pro všechny druhy dřeva. Je přilnavá, výborně kryje, lehce ji zbrousíte a vytvoří hladký povrch pro vrchní nátěry. Nechte ji zhruba 4 hodiny zaschnout, pak zbruste papírem č. 150120–180150 a očistěte. Pro vrchní nátěr použijte vodou ředitelnou, akrylátovou barvu, která se hodí k renovaci i na nové dřevěné rámy a dveře. Je odolná povětrnostním vlivům, vyšším teplotám i mechanické námaze, neodlupuje se a odpuzuje vodu. Vrchní barvu naneste alespoň ve 2 vrstvách.

Vložená námaha se vyplatí

Jestliže barva i po letech dobře drží a chcete ji jen obnovit, stačí rámy před natřením očistit, odmastit a jemně zbrousit. Jedna vrstva pro ochrannou funkci stačí.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám