Zatočte s plísní

Dřevo je v mnoha ohledech dokonalé, vnějším vlivům přírody ale bez pomoci odolat nedokáže. Jeho největším nepřítelem je vlhko, protože navlhlé dřevo může přilákat nezvanou návštěvu – plíseň. Pokud ji u vás doma na dřevě objevíte, ještě není důvod k panice. Naštěstí je to jen vada na kráse, dřevo není mechanicky poškozené a plíseň lze snadno bez následků odstranit. Důležité je se s ní vypořádat včas, jinak vám může nadělat problémy. Kromě toho, že může způsobit dýchací potíže či alergie, také vytvoří na dřevu ideální podmínky pro napadení dřevokaznými houbami, které dřevo znehodnotí mnohem více.

Odkud se bere

Plíseň je nejméně škodlivý druh hub, vyskytuje se jen na povrchu dřeva a projevuje se nejčastěji černými tečkami, ať už v souvislé vrstvě, nebo v podobě roztroušených malých skvrn. Plísni se dobře daří ve vlhkém prostředí v místech, kde se nehýbe vzduch.

Jak ji vyhnat z domu

V prvé řadě odstraňte plísni podmínky k životu. Odstraňte zatékání, snižte vlhkost, větrejte, zateplujte, přestěhujte nábytek. Napadené kusy dřeva plísní nechte vyschnout, povrch pečlivě očistěte a obruste až na čisté dřevo. Nakonec proveďte impregnaci dřeva proti vlhkosti a plísním. Tak již bude dřevo dostatečně chráněno jak proti vlhkosti, tak proti působení biologických škůdců.

Jak jí předejít

Napadení plísní předejdete pečlivým ošetřením, již zmíněnou impregnací dřeva. Přirozenou ochranou je umístění dřeva na suchém a vzdušném místě.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám