Renovujte židle, přece je nevyhodíte

Máte doma židle, které vypadají už dost použitě, nebo jste nějaké staré a zaprášené našli na půdě po dědovi? Rozhodně je nevyhazujte. Pod ošuntělým povrchem se totiž může skrývat kvalitní dřevo a mistrovská práce. Poradíme vám, jak získat ze starého kousku parádní zánovní židli.

Repasování není žádná věda

K tomu, abyste zvládli repasovat židle, nepotřebujete žádné speciální dovednosti. Stačí dřevo jen důkladně očistit a zbavit původního nátěru. Pak už zbývá jen dodat židlím nový lesk správně vybraným nátěrem, což zároveň zaručí jejich větší odolnost. Nezapomínejte, že jde o asi vůbec nejnamáhanější kus nábytku v domácnosti. Na trhu je k dostání nepřeberné množství barev, zvolte tedy tu, která vám nejvíc ladí se zbytkem interiéru. Dávejte přednost těm vodou ředitelným, snadno se s nimi pracuje, jsou ekologičtější, nezapáchají a hodí se i do venkovních prostor.

Krok za krokem

Jestliže máte vybráno, můžete začít s renovací. Nejdříve židle zbavte zbytků starého nátěru, vosků a mastnot, stačí použít smirkový papír hrubosti 80–100 nebo brusnou houbičku. Před samotnou aplikací barvy by měl být povrch čistý, suchý, hladký a opatřený základním nátěrem. Natírat byste neměli ve velké zimě a vlhkosti, to znamená v prostředí s teplotou pod 10 °C a vlhkostí vyšší než 75 %. Barva pak pomaleji schne. Po první vrstvě si dejte pauzu a do druhé, případně další se pusťte až po zaschnutí barvy, asi tak po 4–6 hodinách, záleží na podmínkách. Tak tedy s chutí do díla.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám