Hlasování o strom roku finišuje

, Image: 6882557, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Michaela Dus√≠kov√° - ńĆIF

Dub, pod nímž sedával prezident Masaryk, borovice upomínající na 357 let starou vraždu libáňského faráře nebo třeba kaštan, který údajně zasadil génius Jára Cimrman. Tohle je jen malá ochutnávka z výběru hodně zajímavých adeptů usilujících v celostátní anketě o titul Strom roku České republiky 2016.

Dub v Cellerově štěpnici

Dub v Cellerově štěpnici

Ankety, do níž letos můžete na webu stromroku.cz hlasovat do 10. října, si klade za cíl zvednout zájem o tyto zelené velikány a také získat potřebné finance pro jejich odborné ošetření i pro novou výsadbu dřevin.

Popisek: Kaštan Járy Cimrmana

Kaštan Járy Cimrmana

Den stromů se blíží

Z návrhů, které lidé pořadatelům zaslali letos na jaře, vybrala odborná porota dvanáctku finalistů. A výběr to je rozmanitý. Kromě již zmíněného dubu, borovice a kaštanu, se mezi dvanáct statečných zařadila také 800 let stará lípa malolistá, břestovec západní, douglaska tisolistá nebo hrušeň polnička. O vítězi se rozhodne 20. října, což je datum symbolické, protože na něj připadá Den stromů.

Bratřejovská hrušeň

Bratřejovská hrušeň

Konečné rozhodnutí je v rukou veřejnosti a zapojit se do něj může kdokoliv. Letos je hlasování navíc zpestřeno o jeden hodně originální a především ekologický způsob. Kromě tradičních DMS zpráv a hlasovacích archů můžete svému favoritovi nahnat body také recyklací starých nefunkčních mobilů, které se vhazují do sběrných nádob umístěných tam, kde finalisté rostou.

Lípa na Lipce

Lípa na Lipce

Co z toho budou stromy vlastně mít? 

Vítěznému stromu se dostane odborného arboristického ošetření a navíc ještě postoupí do následujícího ročníku mezinárodního klání o evropský strom roku. Postaráno ale nebude jenom o strom, který se umístí na stupni nejvyšším. Jelikož je soutěž zároveň veřejnou sbírkou, získané finance se nakonec rozdělí na dvanáct dílů a poslouží k péči o všechny stromy, které se dostaly do finále. Budou použity k úpravě jejich okolí nebo třeba i k jejich větší propagaci.

Otec dubů

Otec dubů

Každý strom má svůj příběh

Strom, který má šanci uspět, přitom nemusí být ani nejstarší ani nejvyšší ze všech. V opačném případě by totiž měla už předem vyhráno nejstarší a v obvodě nejširší lípa na Lipce. Mnohem důležitější je příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi. Aktuálně jsou ve vedení netradičně tvarované ústecké břestovce, jejichž hlavní větve rostou směrem k zemi a pak se od ní opět zvedají vzhůru. Těsně v patách jim je borovanský dub, který podle legendy zasadil na návrh nebeského anděla pozemský pan Anděl, a chudenická douglaska, jediný zástupce cizokrajných dřevin mezi soutěžními stromy.

Břestovec ve Smetanových sadech

Břestovec ve Smetanových sadech

Ohodnoťte tento článek
Odesílám

Děkujeme za Váš názor