Jak číst značky na stromech

Jestli jste někdy byli v lese, určitě už jste viděli alespoň jeden barevně označený strom. Také vás vždycky zajímalo, co všechny ty zářivé tečky a bílé čáry vlastně znamenají? Nahlédněte s námi pod pokličku lesnické znakové hantýrky.

Hned na začátku je potřeba zmínit, že ne každou signalizaci mají na svědomí lesníci. Na kůru stromů sice malují nejčastěji (pomineme-li české turisty), ale někdy jim do díla fušují i profíci z jiných organizací. Třeba ti, kteří mají v popisu práce ochranu přírody. Stromy označují i topografové nebo myslivci, někdy vodohospodáři a různí projektanti.

Pozor, přírodní památka!

Široký červený pruh na kmeni je signálem pro začátek a konec ochranné zóny. Jak ale poznáte, jestli do citlivého prostoru zrovna vstupujete, nebo už jste na cestě z něj? Jednoduše! Kratší pruh označuje místo, kde zóna končí. Takže pokud jdete směrem, kde je proužek delší, právě vstupujete do přírodní památky.

foto: npcs.cz

foto: npcs.cz

Neonové kusy už to mají za pár

Stromy svítící do dálky neonovými barvami na kůře už na svém místě dlouho nepostojí. Jsou totiž určeny k těžbě. I když ne tak docela, některé možná ještě dostanou šanci. Záleží na tom, co přesně lesníci na kmen namalovali. Tečka je ortelem k pokácení stejně jako značka ve tvaru obráceného písmene T, která signalizuje plošnou seč. Paradoxně jedině stromům ozdobeným neonovým křížkem byla protentokrát udělena milost a mezi pokácenými bratry zůstanou stát.

Dumali jste někdy nad tím, proč jsou tyto barvy tak křiklavé? Nehledejte za tím žádnou velkou vědu. Lesníci si tak prostě v hustých a často temných porostech usnadňují hledání označených stromů.

foto: lesycr.cz

foto: lesycr.cz

Matematika, geometrie a záhadné symboly

Sem tam můžete z lesní cesty zahlédnout kmeny se žlutými čísly. To je neklamné znamení, že se právě nacházíte ve výzkumném prostoru. Jednotlivé stromy jsou určené k bádání a číslice označují jejich pořadí. K vidění bývají také bílé trojúhelníky obrácené špičkou dolů. Říká se jim triangulační body a mají za úkol ohraničit, kde začíná nebo končí něčí pozemek.

Stromových obrázků ale existují desítky. Komplexní znaková řada je plná odborných významů, kterým běžní návštěvníci hvozdů nesnadno porozumí. Obyčejní smrtelníci v lese nejvíc ocení úplně jinou řada značek, těch turistických. Ale o nich až někdy příště…

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám

Děkujeme za Váš názor