Studenti navrhli nové lavičky a přístřešky pro české lesy

Státní podnik Lesy České republiky se u nás stará o 1,3 milionu hektarů lesů, kilometry vodních toků, ale také o lesní odpočívadla v podobě různých laviček, altánů a přístřešků. Nyní se tento mobiliář rozhodl obnovit a oživit. Společně s Nadací Dřevo pro život proto v průběhu roku 2017 vyhlásil studentskou soutěž, která už zná vítěze. A jak vypadají vítězné návrhy, které budete mít příležitost při procházce v lese sami brzy vyzkoušet?

Nový mobiliář bude z českého dřeva

Aby se návrhy mohly do soutěže vůbec zapojit, musely splňovat hned několik podmínek. V první řadě záleželo na materiálu, protože nová část mobiliáře má být zhotovená z domácího dřeva. Zadavatel soutěže kladl důraz i na praktickou stránku. Návrhy nových laviček a altánů musely splňovat i podmínku jednoduchosti montáže a zaručit vysokou odolnost.

Motivovat studenty

Do takto formulované výzvy se zapojili studenti vysokých škol. Kromě obnovy mobiliáře bylo totiž cílem celého projektu také motivovat studenty k práci se dřevem. Vysokoškoláci do soutěže zaslali celkem 19 návrhů. Lesy ČR z nich nakonec vybraly tři nejlepší projekty, které následně zařadí do svého katalogu a postupně je budou také realizovat. Všechny tři příčky na stupních vítězů přitom obsadili studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Pojďme si představit jejich návrhy.

1. Lesní mobiliář pro turisty i cyklisty
Pomyslnou zlatou medaili si s návrhem Forrest Mobiliary (Lesní mobiliář) odnesl Martin Podolský. Dbal hlavně na variabilitu mobiliáře, který je možné podle prostorových i finančních možností skládat do různých sestav. Velmi praktickým a funkčním prvkem je propracovaný detail uchycení jízdního kola. Stojan je totiž připevněn z boku sedací plochy lavic, takže je šetrný ke stromům rostoucím kolem, snižují se tím také náklady na pořízení samostatného stojanu, a navíc mají cyklisté při odpočinku na lavičce své kolo hned po ruce.

2. V jednoduchosti je síla
Druhé místo obsadila Kristýna Jachurová s návrhem Goats (Kozy). Název lavičky autorka odvodila z tvaru konstrukce, která připomíná „kozy“ určené na řezání dřeva. Návrh je opět velice variabilní. Konstrukce umožňuje přidat nebo odebrat opěradlo i libovolně měnit počet sedacích míst. Lavičky jsou navíc celodřevěné. Vyrábět by se měly z kulatiny jehličnatých dřevin, nejspíše smrků nebo borovic.

3. Úkryt před deštěm
S projektem Shelther z dubového dřeva se na třetí příčce umístil Dominik Štěpánek. Jeho přístřešek pro tři osoby nabízí bezpečný úkryt pro relaxaci nebo přečkání nepříznivého počasí. Sed lavičky je ergonomicky tvarovaný a konstrukční prvky umožňují instalaci odpadkového koše, stojanu na kola nebo stolku.

Foto: Archiv Nadace dřevo pro život, Shutterstock.com

Read More...

Párujte nátěry s těmi správnými štětci

Úspěšně natřít dřevo umí i malé dítě. Pokud má být ale nátěr skutečně dokonalý, přece jen se vyplatí dodržovat některé zásady. Klíčová je přitom i volba štětce, která by rozhodně neměla podléhat náhodě. Abyste dřevo natřeli tak, jak se sluší a patří, vyberte si k tomu to správné náčiní.

Materiál rozhoduje

U stojanu se štětci se pravděpodobně setkáte se dvěma druhy štětin, přírodními nebo umělými. Ty přírodní se hodí spíše pro nátěry syntetické, umělé zastanou skvělou práci při roztírání vodou ředitelných nátěrů. Existují také univerzální štětce, které v sobě kombinují oba druhy štětin, jako je například LAZUR PROFI PG 1092, který díky ideálnímu poměru obou materiálů pokaždé zařídí rovnoměrné nanesení produktu tak, aby nátěr správně zaschl a vytvořil ten nejlepší možný výsledek.

Plochý, nebo kulatý?

Správný tvar štětce je druhá důležitá věc, na kterou byste měli při výběru myslet. V Česku máme velice rádi plochý tvar, stále více kutilů ale sahá i po kulatých štětcích, které jsou vhodné na oblé a menší povrchy. Lépe s nimi také rozetřete syntetické, pomalu schnoucí barvy.
Naopak ploché štětce pak využijete při natírání rychleschnoucími, vodou ředitelnými barvami. Výborně se uplatní při natírání velkých a rovných ploch. Zejména laky musíte rozetřít co nejrovnoměrněji, protože v opačném případě vytvoří nepěkné šmouhy. K tomu účelu vám skvěle poslouží plochý štětec PROFI PG 1096. Hodí se pro natírání interiérových i exteriérových ploch, má pěkné dřevěné držadlo, které dobře sedne do ruky.

Jděte najisto

Pokud si nejste jistí, po jakém druhu štětce sáhnout, můžete zvolit zlatou střední cestu v podobě plochého štětce PROFI PG 1093. Ten se hodí jak na lazury nebo laky, tak na vodou ředitelné a syntetické barvy. Příjemné dřevěné držadlo a čisté štětiny zaručí perfektní výsledek.
Základem je správná péče
Byla by škoda štětec po jediném použití vyhodit. Při správné péči vám totiž může ještě mnohokrát posloužit. Po každém použití proto štětiny důkladně vyčistěte. Na vodou ředitelné nátěry stačí voda, v opačném případě musíte povolat do zbraně ředidlo. Ke štětci obdržíte také návod, který vám napoví, jak se o něj starat. Čisté štětce pak skladujte pověšené na hřebíku nebo položené naplocho, nenechte je nikdy stát štětinami dolů.

Zdroj: Profimedia.cz, www.dumbarev.cz

Read More...

4 nejslavnější dřevění hrdinové

Jak nenásilně v době barevných a lesklých plastů budovat v dětech vztah ke dřevu? Jedním z pomocníků, kteří dokážou v klucích a holčičkách probudit lásku k tomuhle krásnému materiálu, jsou pohádkové či bájné postavy z oživlého dřeva. Pojďme si představit alespoň ty nejslavnější.

Pinocchio

Češi mají díky Karlu Jaromíru Erbenovi Otesánka a díky Josefu Skupovi Hurvínka, Italům zase spisovatel Carlo Collodi vymyslel legendárního neposlušného dřevěného panáčka s dlouhým nosem. Knižní předloha se dočkala hned několika animovaných i hraných zpracování, mimo jiné třeba i od slavného Walta Disneyho.

Foto: pixabay.com

Otesánek

Hororovou pohádku o oživlém pařízku, který postupně spořádá pecen chleba, mámu, tátu i sedláka s koňmi a povozem, děti milují. Slavného českého režiséra Jana Švankmajera okouzlila natolik, že podle ní dokonce natočil i film pro dospělé.

Hurvínek

A samozřejmě také jeho otec Josef Spejbl, kamarádka Mánička, paní Kateřina a uštěkaný pes Žeryk, prostě všechny dřevěné hvězdy Divadla Spejbla a Hurvínka, které už léta objíždějí svět a baví malé i velké diváky. Letos se v našich kinech objevily dokonce ve 3D ve filmu Hurvínek a kouzelné muzeum.

Enti

Těžko říci, jak by to dopadlo s lidmi, elfy i trpaslíky, kdyby se do bitvy u Železného pasu nezapojily stromové bytosti vedené svým pánem Stromovousem. Enty si jako celý svůj neuvěřitelně propracovaný svět v románu Pán prstenů vymyslel anglický spisovatel J. R. R. Tolkien a na filmové plátno je převedl režisér Peter Jackson.

Read More...

Interiér japonské kavárny zdobí dva tisíce dřevěných lišt

Celosvětově rozšířený řetězec kaváren Starbucks se před několika lety rozhodl otevřít novou provozovnu v japonské prefektuře Fukuoka. Aby nenarušil architektonický ráz historického města, kde kavárna vznikla, nechal její interiér navrhnout místními architekty, kteří vsadili na dřevo.

Genius loci zachován

Svou první pobočku otevřel Starbucks před více než 40 lety v Seattlu. Od té doby se celá síť rozrostla na 17 tisíc kaváren v 55 státech světa. Přesto řetězec netrvá na unifikovaném designu interiérů, ale naopak dává prostor místním specifikům. Jedna z designérských koncepcí, podle nichž vznikají nové interiéry kaváren, dokonce zdůrazňuje tradici a snahu o zachování ducha místa. „Věříme, že kavárna by měla být místem, které spojuje. Měla by proto dokonale zapadnout do okolí. A také si myslíme, že by její dopad na životní prostředí měl být co nejmenší,“ vysvětluje firma svůj dlouhodobý záměr.

Moderní kavárna protknutá tradicí

Že nejde jen o plané řeči, dokazuje interiér kavárny, která stojí od roku 2011 na hlavní třídě historické čtvrti japonského města Dazaifu. Okolí lemují původní nízkopodlažní domy s maximálně dvěma patry. Frekventovaná ulice vede směrem k Dazaifu Tenmangu, tedy k jedné z nejvýznamnějších šintoistických svatyní Japonska. Svědčí o tom i její návštěvnost, každoročně sem zavítají asi dva miliony lidí. Návrh nové kavárny proto nedostal na starost žádný firemní designér, ale práce se ujalo tokijské studio Kengo Kuma & Associates, které se dobře vyzná v lokálních zvyklostech. Jeho architekti perfektně odhadli, co se pro specifické místo, kde se potkává velké množství turistů s místní historií a památkami, hodí.

Dřevo jako ideální materiál

Nejdůležitější složku celého návrhu představuje právě dřevo. Volba materiálu opět koresponduje se strategií Starbucksu: „Během výstavby a renovace našich prodejen využíváme materiál i pracovní sílu pocházející z dané oblasti. Navíc se v maximální možné míře snažíme do procesu začlenit znovu použité a recyklované prvky.“ Interiér tvoří celkem  dva tisíce dřevěných lišt o délce 1,3 až čtyři metry. Kdybychom je všechny vyskládali do řady za sebou, dosáhla by jejich délka asi 4,4 kilometru. Jednotlivé latě jsou v interiéru umístěné diagonálně a překrývají se. Tvoří tak složitou mříž, jejímž cílem je vytvořit dojem otevřeného prostoru, který plyne.

Projev japonské architektury

Jednotlivé laťky ze dřeva se pravidelně sbíhají dohromady ve spojích po čtyřech kusech. Odkazují tím na tradiční japonskou a čínskou architekturu, v níž se užívalo vrstvení drobnějších prvků už od dávné historie.

Foto: Masao Nishikawa

Read More...

8 věcí, které možná nevíte o lese

Nacházejí se všude kolem nás, volně přístupné každému. Asi proto člověku mnohdy ani nedochází, jak vzácné a pro život naší planety důležité lesy jsou a jak málo toho o nich ve skutečnosti víme. Abychom tenhle deficit alespoň trochu vyrovnali, přinášíme vám pár zajímavostí týkajících se právě lesa.

  1. Zhruba třetinu všech lesů zabírá tajga. Tímto označením se ale nemyslí pouze ohromný pás lesů na Sibiři, ale typ severského jehličnatého lesa vyskytujícího se také ve Skandinávii, na Aljašce či v Kanadě.
  2. Lesy pokrývají asi 30 procent plochy zeměkoule.
  3. Dvě třetiny všech známých živočišných a rostlinných druhů žijí v tropických lesích především v Amazonii, Kongu a Indii.
  4. V České republice lesů přibývá. Například oproti třicátým letům minulého století máme aktuálně o zhruba 300 tisíc hektarů lesní plochy více. Podobně je tomu i v dalších evropských zemích, bohužel to ale nemůže vyvážit kácení deštných pralesů, takže v celosvětovém měřítku lesů naopak ubývá.
  5. Více než čtvrtina účinných látek obsažených v lécích pochází z deštného pralesa.
  6. Za nejstarší živý organismus na Zemi je vědci považována kolonie topolu osikového zvaná Pando, nacházející se v Utahu na ploše 43 hektarů. Jednotlivé rostliny mají společný kořenový základ a jsou geneticky totožné, což znamená, že se jedná o jeden organismus. Jeho stáří je odhadováno na 80 tisíc let.
  7. Bambusový háj rozkvete jednou za sto dvacet let, a pokud se tak stane, všechny rostliny poté, co odkvetou, umírají.
  8. V americkém Seattlu plánují vybudovat městský park plný ovocných stromů a bylinkových keřů a záhonků, z nichž si každý obyvatel bude moci trhat, co bude chtít.

Foto: Shutterstock.com

Read More...

7 důkazů, že s dřevěným kabátem je všechno mnohem lepší

Pokud se vám něco tak úplně nelíbí, oblečte to do dřeva! Přírodní obal udělá i z nejnudnějšího předmětu designový skvost, který vám budou kamarádi závidět. Mrkněte na pár příkladů, jak to může v praxi vypadat.

Penál jako umělecké dílo

I když už máte léta v lavicích dávno za sebou, vkusně vyřezaný penál se vám může hodit. Třeba jako stylová kancelářská potřeba, díky níž se vám propisky jenom tak nerozkutálejí, nebo jako zajímavé osvěžení a námět k hovoru na obchodní schůzce.

Foto: luxambition.com

Cigarety v elegantním obalu

Dekorativní pouzdro ze dřeva vypadá rozhodně lépe než odpudivé fotografie, které na nás útočí z kartonových krabiček cigaret. Pokud tedy chcete být venku před barem či hospodou mezi ostatními kuřáky za elegána, tahle vychytávka vám v tom určitě pomůže.

Mobil jako vyřezaný

Když zaměníte chladný kov za dřevěný obal se zajímavým vzorem, rázem máte originálnější telefon. Tenhle obal oceníte také v případě, že vám telefon upadne na zem, protože dřevo jej mnohem lépe ochrání.

Foto: Taehoon Kim, decouart.com

Laptop v bezpečí

Lehký obal ze dřeva padne vašemu počítači jako ulitý. Blýsknete se s ním na pracovním meetingu s kolegy stejně jako ve stylové kavárně mezi hipstery popíjejícími fair trade kávu.

Koření jak ze škatulky

V dřevěných kořenkách vkusně uschováte všechno aromatické od libečku až po kafe. Jediná potíž je, že není vidět dovnitř – dejte proto pořádný pozor, abyste místo po pepři nesáhli po skořici.

Foto: designlaunches.com, blog.jurgenlehletc.com

Náročná četba

Každý by dnes nejraději četl jenom z Kindlu a paperbacků, ale klasické knihy s pevnou vazbou a na kvalitním papíře budou mít vždycky svou hodnotu. Bichle s kovovými zámky možná není praktická na čtení v tramvaji, zato v knihovně se bude vyjímat opravdu parádně.

Stylové USB

Dnes už se USB flash disky běžně vyrábějí ve všech možných tvarech, designech a ze všech možných materiálů. Ten ze dřeva je ale obzvlášť elegantní a nadčasový.

Foto: picmia.com, etsy.com

Read More...