6 trendů v zahradním nábytku, které nesmíte přehlédnout

Milujeme dřevo vertikální zahrádky

Podívejme se na hlavní letošní trendy v lenošení na čerstvém vzduchu. A k tomu na pár chytrých nápadů, které vás nebudou moc stát, ale váš balkon, nebo zahrádku vystřelí minimálně o dvě třídy výš. Od teď budete zvát přátele do patia.

Věřte paletám!

Nedivte se, že jsou všude. Prostě a jednoduše se osvědčily. A víte proč? Jsou jakousi vstupní branou do světa DIY. Každý z nás z nich dokáže vytvářet vlastní nábytek a zajímavé kompozice. A nemusíme být zdatní a zkušení truhláři. A tak při troše šikovnosti  poslouží i vám. Třeba když si z nich budete chtít vyrobit pojízdný stolek nebo lavičku. Než se pustíte do díla, palety nezapomeňte obrousit a nalakovat. A co dokáže nábytek z palet povýšit na skutečný designový solitér? Kvalitní vodou ředitelný nátěr a chic doplňky, jako jsou polštáře nebo kožešinky. Kam až se výrobky z palet dají posunout se můžete inspirovat od studia Paletky, o kterém píší na blogu RECY věci

Milujeme dřevo zahradní nábytek z palet

Takhle pracuje s paletami blogerka  Lottas Himmelrom.

Prkýnkujte

Hodně skejťáků dorostlo do věku rodičů a tak mánie úpravy starých skatů hýbe světem, podobně jako palety. Navíc, kdo jezdí dál, podlehl longboardu a tak se původní menší velikosti skatů stále více uplatňují jako lavičky, poličky nebo dětské houpačky.

Milujeme dřevo houpačka ze skatu

Takhle na to jdou skate-home.com

Učte se

Přihlaste se na některý z kurzů, které prožijete v originální dílně. Ty rostou poslední dobou jako houby po dešti. Vedle základů truhlářských dovedností si z nich odneste vlastní cenný kousek, třeba právě na zahradu. Skvělé kurzy renovace nábytku pořádají v Praze holky v Z pokoje do pokoje. Na Moravě můžete vyzkoušet víkendový kurz od Alternativního truhlářství. A pokud vás fenomén veřejných dílen zajímá, zde se o něm dočtete více. 

Milujeme dřevo alternativní truhlářství

Stylově z Alternativní truhlářství

 

Inside out

Žhavým trendem venkovního posezení roku 2018 je jednoznačně fenomén, který můžeme nazvat jako domov pod širým nebem. Vše to, na co jsem zvyklí mít v obýváku, se přesouvá na terasy. Sedačky, konferenční a servírovací stolky, křesílka. Pochopitelně z přírodních materiálů a také co nejvíce barevné. Nejedná se ale o posezení na tvrdé lavici kolem táboráku. Tento trend je myšlený doslova, včetně spousty polštářů, dek, přehozů a krásných dekorací.

 

Milujeme dřevo venkovní posezení jako doma

Vypadá to jako právě koupené, že? Cassity z blogu Remodelaholic je ale mistryní v recyklování.

Dřevo, na které se můžete posadit nebo na něj něco odložit, je krásné, myslet je ale potřeba i na jeho péči. Věnujte se jí s láskou, ať vám dřevěná nádhera dělá radost co nejdéle.

Vzhůru!

Další trendem je umění udělat z nevýhody výhodu. Lidé ve městech stále více touží po vlastním zeleném koutku. K posezení, nebo bylinkaření. Heslem je: aspoň jednou za čas grilovat, aspoň něco si sám vypěstovat. A tak se z malých balkonků, zákoutí a předzahrádek stávají vtipně a chytře řešené zahrádky. Základem je umění pracovat vertikálně a využívat co nejméně podlahové plochy, zato co nejvíce štosovat do výšky. Dřevěné podlahy, obklady, police, regálky a nábytek vůbec – ideálně světle natřený – vnese do betonového světa tu pravou atmosféru.

Milujeme dřevo vertikální zahrádky

 

Vychytávky

A nakonec něco, co naše zlaté ručičky bude obzvláště bavit. Přidávat existujícím věcem nové funkce, které nám usnadní život a taky dobře vypadá. Nechte se inspirovat třeba stolem, do kterého majitel implementoval boxy na led. Nebo domečkem na nářadí, které se proměnil ve stylovou zahradní kredenc.

Variance na zahradní domeček v podání THE POSH SHED COMPANY

Variance na zahradní domeček v podání THE POSH SHED COMPANY

 

BBQ servírovací stolek od jaimecostiglio.com

BBQ servírovací stolek od jaimecostiglio.com

 

Patio stůl se zásobníkem na led

Patio stůl se zásobníkem na led od  Remodelaholic

Jsem si jistí, že dokážete podobné a i lepší kousky na našich zahradách. Budeme rádi, když se o ně podělíte s ostatními fanoušky na profilu Milujeme dřevo. Přejeme vám krásné jaro a léto!

Read More...

Personalizované dizajnovky ze dřeva

MIlujeme dřevo

Od psích známek po dřevěné svatební a interiérové dekorace, prkénka, věšáky a nástěnné samolepky. To je cesta, kterou ušli Ondra a David. Původem ekonomové, kteří se chtěli pustit do výroby skateboardů a nakonec dělají něco mnohem kreativnější.

1. Měli jste nějaké předchozí zkušenosti se dřevem?

Jako vystudovaní ekonomové jsme měli v hlavně spíš čísla, než praktické postupy. Dá se říct, že jsme se vše naučili za pochodu. Začátky nebyly lehké a stále se učíme – je to nekončící proces.

Milujeme dřevo Black M design při práci

2. Jak složité bylo se všechno naučit?

Lehké to nebylo. Na začátku nám trvalo měsíc než jsme vychytali výrobu obyčejné dřevěné klíčenky. S každým novým produktem se musí vše otestovat a udělat několik prototypů, než přijdeme na ten správný postup a zpracování.

3. Co vás inspiruje?

Inspiraci hledáme všude kolem sebe, taky u svých blízkých a přátel, stává se, že někdo něco navrhne, nebo mezi řečí řekne, že by se mu něco líbilo, my se toho chytíme a už přemýšlíme, jak by jsme to mohli udělat v našem podání.

Milujeme dřevo dřevěné prkénko s vypáleným nápisem

4. Co je pro vás opravdu důležité?

Nejsme jediní, kdo se dřevem pracuje, a tak chceme především vtisknout našim produktům náš rukopis a být odlišitelní. A také se vymykat kvalitou.

5. Co nejtěžšího a nejkurióznějšího jste do dřeva vyřezávali?

Věšák na medaile s motivem jezdce na kolečkových bruslích taženým psem Husky. To bylo docela zajímavé téma, ale nebyl problém jej vyrobit.

Milujeme dřevo věšák na medaile ze dřeva

6. Kde dřevo sháníte?

Dřevo máme od českých dodavatelů. Vyzkoušeli jsme mnoho dodavatelů dřeva než jsme našli ty pravé. Prostě není dřevo jako dřevo.

7. S jakým dřevem nejčastěji pracujete?

Nejčastěji pracujeme s bukovým dřevem. Ze začátku jsme používali břízu, buk je ale trochu tvrdší a lehce tmavší, zároveň má i výraznější texturu a to se nám líbilo víc.

Milujeme dřevo Black M design při práci se dřevem

8. Jaké postupy, nátěry, barvy a nástroje používáte na dřevo nejčastěji?

Na přání zákazníků barvíme dřevo pomocí syntetických barev, barvy na bázi vody se nám moc neosvědčily, jelikož se občas dřevo lehce deformovalo. Nástrojů používáme celou řadu, od nožů, pilek, kladiv, brusných papírů všech hrubostí, až po sešívačky, brusky, vrtačky a mnoho dalších.

Milujeme dřevo dřevěný jednorožec jako hodiny

9. Je nutné se o vaše výrobky nějak dále starat?

Pokud si lidé dávají naše produkty ven, pak je nejčastěji lakují, nebo natírají ochrannou lazurou

10. Co pro vás znamená dřevo?

Asi jako pro malé dítě plastelína. Je to pro nás stavební kámen, záleží jen na naší kreativitě, zručnosti a nápadech, co z něj vytvoříme.

Milujeme dřevo dřevěné pivní tácky

Pokud se vám práce kluků líbí, podívejte se na jejich Facebook, Instagram nebo web. 

 

Read More...

Sláva dřeva v průběhu času

Dřevěné srdce Milujeme dřevo

Milujeme dřevo. Stejně jako naši rodiče, prarodiče a mnoho dalších generací před nimi. Vzdáváme mu hold za to, že s ním už po staletí můžeme pracovat. Dřevo pro nás není jen minulost. Stále více si uvědomujeme jeho  důležitost pro dnešní hitech a on-line svět. Řada předních architektů a urbanistů jej dokonce považuje ze nejdůležitější materiál budoucnosti. Sláva dřevu na věky věků!

Milujeme dřevo Infografika Sláva dřeva v průběhu času

Milujeme dřevo Infografika Sláva dřeva v průběhu času

Read More...

Jaké dřevo vybrat na uzení

Klíč k lahodné chuti uzeného masa, ryb nebo sýra vězí hlavně ve výběru správného dřeva. Když víte, po kterém sáhnout, vaše uzenina hned získá ten správný šmak. Podívejte se, jaké druhy jsou k uzení nejvhodnější.

Buk

Skvělá volba, která dává masu úžasnou chuť, jen je při jeho použití potřeba udírnu více hlídat. Dřevo má totiž velkou výhřevnost a občas dává více kouře a tepla, než pro pomalé uzení potřebujete. Buk je univerzální a hodí se k uzení většiny mas.

Dub

Je hodně oblíbené, ale pozor na to, aby bylo dobře vysušené. V opačném případě může dát vyuzenému masu či rybě trošku nakyslou pachuť, což by při vší té práci byla škoda. Pokud jste v uzení nováčkem, začněte s dubem. Výsledná chuť masa bud silná, ale ne přehnaně. Dub se skvěle hodí k uzení jehněčího, hovězí, hřbetu, ryb, klobásek a tvrdých sýrů.

Uzené klobásky Milujeme dřevo

Bříza

Na rozdíl od dubu můžete břízu použít, i když nebude perfektně vyschlá, dobře totiž hoří a nemá tolik aromatických látek a tříslovin, které ovlivní chuť masa. Nejčastěji se používá k uzení kousků vepřového a kuřecího masa.

Ovocné dřevo

Mezi nejoblíbenějšími se pro své charakteristické aroma drží dřevo třešňové, znalci si pochvalují také švestku, použít můžete třeba i jabloň nebo hrušku. Vyhýbejte se ale meruňkám a broskvoním, které mají příliš vysoký obsah pryskyřice. Ovocné dřevo použijte pro uzení kuřat, krocana, šunky nebo vepřového masa. Jabloň, nebo třešeň pro uzení měkkých sýrů.

Ořech

Nejvšestrannější volba pro různé způsoby uzení. Buďte ale opatrní, abyste dřeva nedali moc. Chuť by byla až příliš hořká. Je ideální pro větší kusy žeber a vepřových ramen a téměř každého červeného masa a drůbeže.

Javor

Nejjemnější dřevo pro uzení. Masu dodá decentní kouřovou příchuť. Skvěle se hodí pro uzení drůbeže a vepřového masa.

Olše

Dodává velmi jemný a sladký chuťový profil. Pokud si chcete pochutnat na skvělém uzeném lososu, nebo dalších rybách, není lepší volba.

5 základních zásad, které při uzení dodržet

  • Nikdy nepoužívejte plesnivé, hnilobné nebo jinak poškozené dřevo.
  • Vyhněte se také pilinám a odřezkům, stranou nechte chemicky ošetřené nebo barvené dřevo.
  • Polínka by měla být správně vysušená, ideální doba je dva až tři roky. Před samotným uzením je ale na chvíli můžete krátce ponořit do kbelíku s vodou, aby dávala hutnější dým.
  • Před uzením zbavte polínka kůry. Ta totiž nehoří, ale pouze doutná, a způsobuje tak nežádoucí zčernání masa.
  • Zapomeňte na jehličnany, nepoužívejte je ani na roztopení. Až na jednu výjimku, tou je jalovec. V malém množství výsledek příjemně oživí.

Přejeme vám dobrou chuť.

 

Read More...

Legendární dřevěné volanty Moto-lita a Nardi

Řídí auto s dřevěným volantem

Nespornou výhodou auta oproti vlaku, nebo třeba tramvaji, je možnost svobodně si zatáčet. A pokud přijde na to, jak dobře sportovně laděné vozy a sporťáky projíždí zatáčky, vstoupí do hry volant. Zdánlivá samozřejmost je vědou. Ty nejlepší vznikají už desítky let ve specializovaných továrnách vně automobilek. Podívejme se na ty nejlepší a vyrobené ze dřeva.

Anglická škola a Stirling Moss

Čtrnáctiletý Simon Green nastoupil do učení v Cooper Car Corporation. Prokázal mimořádnou zručnost a po třech letech už měl za úkol výrobu volantů pro závodní vozy Cooper. Následovalo jeho angažmá u dalších dvou britských výrobců závodních vozů a v roce 1956 založení vlastního podniku. Historie jeho značky Moto-lita se začala psát na bývalé kuřecí farmě v Esheru. A byla to inzerce v časopise Autosport, která přivedla prvního významného zákazníka. Byl jím Alfred Moss, kdo si objednal dva volanty. Jeho syn, nejlepší pilot Formule 1 všech dob, později Simonovi napsal: „Děkuji, že mi pomáháte zatáček. Ciao Stirling.“

Dřevěný volant Cobra

Začalo to Aston Martinem

Pověst o kvalitě Moto-lita se rychle šířila. Fabrička brzy praskala ve švech a v roce 1959 se stěhovala do většího aby zvládla odbavovat objednávky nadšenců, závodníků a milovníků aut. Na začátku šedesátých let přišel první opravdu velký zlom. Moto-lita se stala oficiálním dodavatelem pro Aston Martin. Následovalo další navýšení výroby, prestiž a v roce 1964 noví zákazníci. AC Cars a Shelby Mustang. V roce 1975 se podnik přestěhoval do Hempshiru. V té době zažíval zlatá léta. Volanty Moto-lita byly originálním vybavení značek Austin Healey, Caterham, Jaguar, Jensen, Opel, Rolls Royce, Rover, TVR a dalších.

Dřevěné volanty Moto-Lita

Dřevěné volanty Moto-Lita pro Jaguar  a Aston Martin

Dřevěný volant Mustang

Italská škola

Enrico Nardi byl inženýr, který věnoval svůj talent všemu, co bylo nějakým způsobem spojeno s automobily. Díky tomu se setkal s největšími průkopníky automobilového průmyslu. Vincenzo Lancia byl jedním z prvních, kdo v Nardim viděli potenciál. Svěřil mu důležité úkoly a časem se stali přáteli. V roce 1937 se Enrico Nardi přestěhoval do Modeny, aby se stal prvním testovacím jezdcem Ferrari a později poradcem. V roce 1946 založil společně s Renato Danese společnost s názvem ND. Nardiho nevyčerpatelná vášeň pro cokoliv na čtyřech kolech a skvělý talent ho přivedly ke kariéře výrobce pestré palety automobilových komponentů. Čím ale opravdu vynikl jsou jeho světově proslulé volanty.

Dřevěný volant Nardi - italská klasika

Dřevěný volant Nardi – italská klasika

 Návrat k Ferrari

Roku 1958 spolupráci s Ferrari obnovili. Enzo Ferrai věnoval pozornost každičkému detailu svých vozů. Proto je většina ferrari ze šedesátych a sedmdesátých let vybavena volanty Nardi. Dodnes je Nardi synonymem vůdce ve výrobě klasických a sportovních volantů, které se postupně objevily ve značkách Ferrari, Lancia, Audi, Maserati, Lamborghini,  Lotus, McLaren, Volkswagen, Abarth,  BMW a dalších.

Dřevěný volant Ferrari

Styl i funkce

Dřevěné volanty jsou dodnes velmi populární mezi milovníky řízení. Nejde jen o vzhled a styl, který propůjčují interiéru vozu. Ale také o funkčnost. Je to nástroj, který tvoří nejdůležitější pojítko mezi námi a strojem a pomáhá nám ho dokonale ovládat.

Dřevěný volant Honda

Dřevěný volant

Dřevěný volant Mercedes

Nejčastěji se na výrobu dřevěných volantů používá dřevo třešňové, javorové, ořech a samozřejmě mahagon.

Dřevěný volant Morgan

Moderní vozy mají volanty mnohem komplikovanější a prošpikované elektronikou. Přesto je v nabídce vždy alespoň jeden, kombinující hi-tech konstrukci, kůži a dekor dřeva.

 

Read More...

Stylové doplňky. A ze dřeva!

Dámský dřevěný motýlek

Kdo by si byl pomyslel, že jednou budou pánové nosit k fraku motýlek. Na tom vlastně není nic výjimečného, že? Ale co když je ten motýlek dřevěný? Dříve otázka uměleckého gusta, dnes už běžná záležitost. Právě dřevěné doplňky se staly hitem, který stále baví široké spektrum lidí. Podívejme se tedy na ty nej!

Motýlek

Je libo puntíkovaný, károvaný nebo snad s hudebními notami? Zdá se, že motivům, které zdobí dřevěné pánské doplňky se meze nekladou. Ať už speciální kolekce či „běžné“ motivy najdete i v těch nejpopulárnějších on-line obchodech. Ať tak či tak, budete styloví.  A nejen pánové. V nabídce jsou přenádherné a jemné dámské varianty. O motýlcích jsme psali také v článku o svatebních vychytávkách.

Pánský dřevěný motýlek

Pánský dřevěný motýlek od BeWooden

Náušnice, přívěsky a náhrdelníky

Kameny a dřeviny, sklo a jiné ozdobné materiály jsou prvky, které tvoří jedinečné šperky s dřevěným elementem tak vyhledávaným a neokoukaným zároveň. Dřevo jako spojovací prvek drahých kamenů je bezpochyby neotřeným elegantním dárkem podtrhujícím jemnou krásu každé ženy. Ať už náhrdelník, ve kterém je dřevo ošperkováno stříbrem nebo náušnice s originálními tvary, o smyslnost v tomto případě není nouze.

Dřevěné šperky od Tiny Lumber

Dřevěné šperky od Tiby Lumber

Prsteny

Zásnubní či na běžné nošení – to jsou dřevěné prsteny, které například na svatbách podléhají rustikálnímu trendu svatebních ceremonií a snoubenci tak ustupují od tradičních šperkových variací. Nejen vzhledem k nižším cenám, ale i díky originálnosti tento jev uvidíte čím dál častěji.

Dřevěné prsteny od značky Eco Wood Rings z Anglie

Dřevěné prsteny od značky Eco Wood Rings z Anglie

Brýle

Ať už k obleku, sportovnímu outfitu či casual módě – dřevěné brýle jsou nepochybně šarmantním doplňkem, který dodá vašemu vzhledu mužský, trendy glanc. Nejčastější variantou jsou brýle ze světlého dřeva, ale stejně tak jako u motýlků, barev je již na trhu mnoho. Většinou se jedná o ručně vyráběné produkty z vzácného ebenu nebo bambusu.

Dřevěné brýle od Good Wood

Hodinky

Aby byla vaše výbava kompletní, neméně důležitým doplňkem budou rozhodně také hodinky, které jsou naprosto trendovou záležitostí postrádající sezónnost. Mnoho původně českých značek, šířících se po celém světě, kombinuje luxusní materiály, kůži či drahé kameny a vytváří jedinečné, od bauhaus stylu až po sportovní hodinky, které nebudete chtít už odložit.

Dřevěné hodinky na dámské ruce

 

Read More...