Kadibudky jsou trendy

Chceme prolomit další tabu. O kadibudkách se veřejně moc nemluví a přitom to jsou často až poetické objekty zasazené do přenádherné scenérie. Jsou spojeny s přírodou, venkovem a tudíž i se stylem jistého návratu ke kořenům, který je v poslední době in.

U nás, ale také jinde v Evropě, zejména ve Skandinávii, se s kadibudkami setkáme stále docela často. Stavíme je nejčastěji ze smrkového dřeva. Je měkké, dobře ohebné a opracovatelné. Snadno se také natírá, nebo barví. Poměrně málo se bortí a sesychá, tudíž zaručí velkou životnost. Sedací prkénko pak bývá nejčastěji vyrobeno z tvrdého jasanu a ošetřené olejem.

Srdce vs. půlměsíc

Kadibudky v Evropě jsou nejčastěji ozdobeny vyřezaným srdíčkem. Nepanuje jednoznačný názor, proč právě tímto symbolem. Zcela jistě se jedná o větrací a osvětlovací otvor. Snadno se do dřeva vyřízne a je přeci jen kreativnější, než pouhý kruhový výřez.

Kadibudka srdíčko Milujeme dřevo

Kadibudky z Amerického kontinentu jsou rozměrnější a liší se od těch našich právě použitou symbolikou ve dveřích. Nejčastěji se setkáte s motivem půlměsíce. Jelikož je luna je symbolem žen, takto označené byly vyhrazeny pro dámy. Pánové naopak hledali dveře s motivem hvězdy. Půlměsíc se nakonec stal univerzálním symbolem a to i z toho důvodu, že pánské latríny byly ve své době postupně rušeny. Pochopitelně i zde platí, že vyříznout polovinu kruhu je snadné. Na rozdíl od vyřezávání hvězdy či jiného komplikovaného symbolu.

Kadibudky Milujeme dřevo

Lidové umění

Tyhle kadibudky z Texasu jsme si doslova zamilovali. Třeba se jimi bude někdo z vás inspirovat a vytvoří pokračování této série s použitím českých a moravských symbolů a tradic.

Kadibudky Milujeme dřevo

Díky tomu, že nevěnuje dostatečná pozornost vnitřnímu zařízení a vzhledu kadibudek, není jejích popularita u nás příliš veliká. Podívejte se, jak i málo může znamenat hodně.

 

Kadibudky MIlujeme dřevo

Foto: Twinmomreallife

Řešení pro 21. století

Studenti architektury ve Stockholmu naznačují současné pojetí a zpracování kadibudky. Stále klasické a tradiční dřevo, které dokážeme opracovat a použít kreativnějším a více organickým způsobem.

Moderní kadibudka Milujeme dřevo

Foto: Swedish_wood

Stále více lidí hledá azyl v užším sepjetí s přírodou. Skandinávský a folk styl se propisují do našich domovů a dekorací. Je fascinující, jak jednoduché a prosté věci mohou dobře fungovat, pokud se spojí s citem a dobrým vkusem.

Kadibudky Milujeme dřevo

Foto: Pennygaff

Rarity

Kadibudky se stále častěji objektem zájmu fotografů. Hlavně ty osaměle stojící solitéry, které obklopuje krásná krajina. K některým z nich se dokonce pořádají výpravy. Lonely Planet vydal jejich průvodce.

Kadibudky Milujeme dřevo

Foto: Nicky Winn, Kanada

Extrémy přitahují. Populární a známé jsou kadibudky na Sibiři nebo zbudované nad rozbouřeným mořem. Nám se líbí kadibudka umístěné v Tatrách u Chaty pod Rysmi. Ve výšce 2250 m.n.m a díky prosklené čelní stěně je to opravdický zážitek.

Kadibudka Chata pod Rysmi Milujeme dřevo

 

Ve Spojených státech si lidé občas rádi vezmou svou oblíbenou kadibudku s sebou na cesty, nebo na dovolenou.

Mobilní kadibudka Milujeme dřevo

Foto: Littlebuildingcollector, Route 66

 

Pro ošetření kadibudek doporučujeme všechny tenkovrstvé lazury. Ať už syntetické, nebo vodou ředitelné. Pokud se pustíte na barevného nátěru, chybu neuděláte např. s  barvou UNI od Balakrylu.

 

author
Autor Darja Jochimováredakce@milujemedrevo.cz