7 způsobů jak využít vánoční stromeček

Přírodní, nebo umělý? Toť časté téma posledních let. Umělý zdá se být šetrnější k přírodě, ale jen do té chvíle, než si uvědomíme, že plast se rozkládá 400 let. Přírodní je pěstován na  farmách a nekácí se v běžném lese. I tak nám záleží na tom, jak s ním naložíme, až splní svůj primární účel. Zde je pár našich tipů:

1. Mulčování

Technické služby měst a obcí již dávno nepálí vysloužilé stromečky. Před lety se nevědělo, jak s nimi naložit. Dnes jsme moudřejší a víme, že stromečky můžeme ve štěpkovačích proměnit na štěpku. Tou se dá topit, což je vlastně oklikou to samé, jako stromečky spálit, ale energie se lépe využije. Ještě lepší je využití štěpky jako náhrady za mulčovací kůru. S tou můžete na své vlastní zahrádce ochránit své stromy a rostliny před plevelem a zajistit jim dostatek vláhy přes zimu.

Milujeme dřevo 7 způsobů jak využít vánoční stromeček

2. Ráj zvířátek

Vánoční stromeček můžete ponechat na své zahradě nebo na dvoře i po Vánocích. Vyneste ho ven a umístěte ho do dřevěného stojanu. Rychle se stanem přístřeším pro ptáky a malé savce. Pokud na strom přidáte ještě krmítko a lůj, budete mít brzy malou ptačí rezervaci hned před oknem. Pokud strom umístíte na okraj pozemku, dále od domu, přiláká pravděpodobně i divokou zvěř, králíky a veverky.

3. Podvodník

Strom ponořený do vody se rychle stává útočištěm ryb. Větve je chrání před dravci a řasy, které se na nich vytvoří, jim zajistí dostatek potravy. Pokud máte v okolí bydliště rybníky, nebo jezero, zeptejte se na příslušném úřadě, zda jim můžete svůj stromeček tímto způsobem věnovat.

4. Popel

Pokud vánoční stromeček venku spálíte, využijte jeho popel. Ať se to nezdá, je to životabudič pro vaši zahradu. Obsahuje totiž draslík, vápno a další živiny. Rozprašte ho po zahradě a pomůžete tím trávě a rostlinám v jejich dalším rozvoji. Ochrání je také před škodlivým hmyzem. Popel můžete nasypat také do svého kompostu.

Milujeme dřevo 7 způsobů jak využít vánoční stromeček

5. Peřinka

Odřízněte větve ze stromečku a zakryjte jimi vaše zahradní rostliny. Ochrání je před mrazem a dodají jím stabilní teplotu. Probuzení do jara pak bude mnohem příjemnější.

6. Osvěžovač vzduchu

Pokud je jehličí na stromečku ještě zelené, sesbírejte ho přímo z větví a uložte do papírových, nebo látkových sáčků. Jehličky si zachovají vůni a osvěží váš domov, nebo oblečení ve skříni, po celý rok.

Milujeme dřevo 7 způsobů jak využít vánoční stromeček

7. Tácky a dekorace

Nechte stromeček vyschnout a kmen nařezejte na tenké plátky. Ty můžete použít jako prostírání, co ochrání váš stůl a ubrus. Nebo jako dekorace či podložky. Obruste je, aby byly krásně hladké a natřete lazurou, nebo voskovým olejem.

Milujeme dřevo 7 způsobů jak využít vánoční stromeček

Máte další nápad, jak recyklovat vánoční stromeček? Napište nám.

 

 

 

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz