Když se Smokeman představuje, nešetří superlativy. Prý zachraňuje svět tím, že učí obyčejné lidi lépe topit. Není to ale žádný komiksový hrdina, nýbrž reálný chlap z masa a kostí. Bodrý moravák Jiří Horák jezdí po vesnicích s pojízdnou kotelnou a učí lidi nejen odpovědnosti k životnímu prostředí a sama sobě, ale také jak ušetřit. A na to návštěvníci jeho show slyší samozřejmě nejvíc.
Doby, kdy jsme házeli do kamen cokoli systémem: “Hlavně, aby to hořelo”, se pomalu mění.
Může za to i odborník na vytápění a Smokeman Ing. Jiří Horák. V médiích se pravidelně objevuje se zahájením topné sezóny. Vyzná se i v kotlíkových dotacích. Hlavní jeho činností především je, že jezdí vysvětlovat jak správně topit přímo lidem, kterých se to týká. Dospělým i dětem. Na jeho edukativních show je “dotýkat se” přímo povoleno. Smokeman přímo ukazuje, jak se změní kouř, pokud do ohně přihodíme byť jen jednu plastovou láhev. A co podle něj “čoudí” nejvíc? Lino. Těm, které by napadlo takovými materiály topit, Smokeman vzkazuje, že kouř nerespektuje hranice plotu ani států. Jeden hlupák tak může ovlivnit kvalitu vzduchu v celé vesnici. A jedna vesnice může ovzduší zamořit stejně jako velká továrna.
Ušetřete a nesmrďte
Smokeman nechodí po vesnicích vyčítat lidem chyby. Názornými ukázkami je vede k tomu, jak se starat nejen o kvalitu kouře, který vychází z jejich komínů, ale také o svou peněženku. Někdy totiž pořádný kouř může způsobit špinavý filtr, nekvalitní kotel nebo mokré dřevo. Topit suchým dřevem je tak podle něj pravidlo číslo jedna. Vlhké dřevo může tvořit až z poloviny voda. A voda nejenže nehoří, ale také vás stojí energii, kterou kotel musí spotřebovat na její vypaření. A to vás stojí peníze. Dřevo by se tedy mělo sušit nejméně rok. “Ušetříte a budete méně smrdět,” řekl Smokeman na Teplárenských dnech. “Kotel za 50 i 80 000 korun zvládne topení mokrým dřevem hůř, pokud vůbec,” dodává. Vlhkost dřeva si můžete snadno změřit i doma v mikrovlnce. Návod najdete zde.
Desatero
O vašich úsporách rozhoduje ale také účinnost kamen nebo kotle. Jejich účinnost je v reálu mnohem menší než při oficiálních testech. O kotel se dobře starejte, jednou za čas si nechte zavést sondu do komínu, netopte příliš mnoho, a myslete na své sousedy. To jsou v podstatě hlavní sdělení Smokemanova desatera. Nezapomeňte také na legislativní změny, které se majitelů kotlů týkají. Od roku 2020 všichni výrobci spalovacích zařízení, prodávající v zemích EU, musí prokázat, že jejich zařízení splňují tzv. EKO design. Úroveň spalování tak bude velice vysoko. V prodeji by prakticky měly být pouze automatické a zplyňovací kotle. Od roku 2022 bude platit: Každý, kdo spaluje tuhá paliva, tak musí činit v kotli, který spaluje emisní třídu 3 a výš. Pokud bude mít doma kotel s emisní třídou 1 nebo 2, hrozí mu pokuta až 50 000 korun.
Topení má být především radost. Myslete na to, abyste nevyhazovali peníze a teplo komínem. Smokeman přirovnává spalování ke vztahu mezi mužem a ženou: Oheň potřebuje vzduch a nedusit.