Chcete topit dřevem jako Superman? Poradí vám Smokeman!

Když se Smokeman představuje, nešetří superlativy. Prý zachraňuje svět tím, že učí obyčejné lidi lépe topit. Není to ale žádný komiksový hrdina, nýbrž reálný chlap z masa a kostí. Bodrý moravák Jiří Horák jezdí po vesnicích s pojízdnou kotelnou a učí lidi nejen odpovědnosti k životnímu prostředí a sama sobě, ale také jak ušetřit. A na to návštěvníci jeho show slyší samozřejmě nejvíc.

Doby, kdy jsme házeli do kamen cokoli systémem: “Hlavně, aby to hořelo”, se pomalu mění.

Může za to i odborník na vytápění a Smokeman Ing. Jiří Horák. V médiích se pravidelně objevuje se zahájením topné sezóny. Vyzná se i v kotlíkových dotacích. Hlavní jeho činností především je, že jezdí vysvětlovat jak správně topit přímo lidem, kterých se to týká. Dospělým i dětem. Na jeho edukativních show je “dotýkat se” přímo povoleno. Smokeman přímo ukazuje, jak se změní kouř, pokud do ohně přihodíme byť jen jednu plastovou láhev. A co podle něj “čoudí” nejvíc? Lino. Těm, které by napadlo takovými materiály topit, Smokeman vzkazuje, že kouř nerespektuje hranice plotu ani států. Jeden hlupák tak může ovlivnit kvalitu vzduchu v celé vesnici. A jedna vesnice může ovzduší zamořit stejně jako velká továrna.

Milujeme dřevo jak správně topit dřevem Smokeman

Ušetřete a nesmrďte

Smokeman nechodí po vesnicích vyčítat lidem chyby. Názornými ukázkami je vede k tomu, jak se starat nejen o kvalitu kouře, který vychází z jejich komínů, ale také o svou peněženku. Někdy totiž pořádný kouř může způsobit špinavý filtr, nekvalitní kotel nebo mokré dřevo. Topit suchým dřevem je tak podle něj pravidlo číslo jedna. Vlhké dřevo může tvořit až z poloviny voda. A voda nejenže nehoří, ale také vás stojí energii, kterou kotel musí spotřebovat na její vypaření. A to vás stojí peníze. Dřevo by se tedy mělo sušit nejméně rok. “Ušetříte a budete méně smrdět,” řekl Smokeman na Teplárenských dnech. “Kotel za 50 i 80 000 korun zvládne topení mokrým dřevem hůř, pokud vůbec,” dodává. Vlhkost dřeva si můžete snadno změřit i doma v mikrovlnce. Návod najdete zde.

Milujeme dřevo jak správně topit Smokeman

Desatero

O vašich úsporách rozhoduje ale také účinnost kamen nebo kotle. Jejich účinnost je v reálu mnohem menší než při oficiálních testech. O kotel se dobře starejte, jednou za čas si nechte zavést sondu do komínu, netopte příliš mnoho, a myslete na své sousedy. To jsou v podstatě hlavní sdělení Smokemanova desatera. Nezapomeňte také na legislativní změny, které se majitelů kotlů týkají. Od roku 2020 všichni výrobci spalovacích zařízení, prodávající v zemích EU, musí prokázat, že jejich zařízení splňují tzv. EKO design. Úroveň spalování tak bude velice vysoko. V prodeji by prakticky měly být pouze automatické a zplyňovací kotle. Od roku 2022 bude platit: Každý, kdo spaluje tuhá paliva, tak musí činit v kotli, který spaluje emisní třídu 3 a výš. Pokud bude mít doma kotel s emisní třídou 1 nebo 2, hrozí mu pokuta až 50 000 korun.

Milujeme dřevo jak správně topit Smokeman

Topení má být především radost. Myslete na to, abyste nevyhazovali peníze a teplo komínem. Smokeman přirovnává spalování ke vztahu mezi mužem a ženou: Oheň potřebuje vzduch a nedusit.

 

author
Autor Alena Bílková