Jakým dřevem topit v krbu

Posezení u hořícího krbu patří k nejpříjemnějším chvilkám našeho dne. Co ale přiložit, aby krb dobře hořel? Povíme vám, jaké dřevo bude ukázkově plápolat a kterému se raději vyhnout. Bez ohledu na druh ale vkládejte do krbu jenom dřevo, které je kvalitně vysušené. Čím vlhčí, tím méně hřeje, hodně energie se totiž spotřebuje právě při jeho sušení v plamenech. Skladujte ho proto na dobře větraném místě, kde bude chráněné před deštěm. Ideální doba sušení jsou dva roky.

Sáhněte po listnáčích

Nejlepší je tvrdé dřevo z listnatých stromů, po kterém zbudou rozpálené uhlíky. Z nich pak sálá příjemné teplo ještě nějakou dobu po shoření. Skvělou volbou jsou třeba buk nebo jasan. Rychle vysychají, lehce chytnou a září pěknými plameny. Jedinou nevýhodou je, že při špatném uskladnění rychle zahnívají, a tím ztrácejí výhřevnost.

Vynikající vlastnosti mají také polínka dubová, hoří pomalu a také zanechávají pěkné uhlíky. Vyžadují ale nejprve dva roky skladování na nezakrytém místě, poté by mělo dřevo putovat na rok až dva do zakrytého prostoru, kde se vysuší. Dobře vám budou hořet také ovocné stromy a habr.

Měkkým dřevem roztápějte

Ačkoliv je měkké dřevo levnější, zase tolik na něm neušetříte, protože shoří rychleji než to tvrdé. Na roztopení třískami vám ale bohatě postačí. Mezi měkké dřeviny patří bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, akát trnovník a akácie. Jejich plameny jsou sice pěkné, ale mají spoustu vedlejších nepříjemností – například z topolu je spousta popílku, u akácie zase hrozí, že budou vystřelovat uhlíky. Proto je raději užívejte výhradně na podpal.

Co určitě nepálit

Zapomeňte na jehličnany. Ty sice sálají spoustu tepla, ale do kamen se nehodí. Jednak hoří příliš rychle a hlavně nepotěší, když vystřelí pár uhlíků nebo vám zanesou komín. Naprosto nevhodné je chemicky ošetřené dřevo a lisovaná dřevotříska, které mohou způsobit rychlé znečištění komínu a kromě toho jejich spalováním vznikají nebezpečné výpary. Nespalujte ani staré palety, překližku a dřevo, které je navoskované. Sousedi i příroda vám budou vděční.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám