5 zajímavých dřevin na živý plot

Když se rozhodnete, že si na zahradě vysadíte živý plot, budete muset vyřešit jednu základní otázku. Z čeho ten plot bude. Univerzální řešení přitom neexistuje. Kromě vašich finančních možností bude také záležet na tom, jestli chcete opadavý, nebo neopadavý plot, jak vysoký ho potřebujete mít a zda jej plánujete tvarovat. Přinášíme vám pětici dřevin, které by vás mohly oslovit.

Exotický bambus

Jestli vás to táhne na východ, mohl by vás oslovit živý plot z bambusu. Některé druhy, například Phyllostachys bissetii, totiž přežijí i českou zimu, takže je můžete mít na zahradě celoročně. Právě Phyllostachys bissetii má navíc výhodu, že jeho mladé výhonky jsou jedlé, takže až budete vařit nějakou čínskou, vietnamskou nebo thajskou dobrotu, čerstvé bambusové výhonky si nastříháte přímo z plotu.

_plot1

Foto: idealworld.tv

Tradiční túje

Zahradní architekti nemají túji neboli zerav moc rádi, ale jestli vám nevadí, že budete mít podobný živý plot jako většina lidí v republice, nemusí to být vůbec špatná volba. Túje není drahá, snadno se udržuje, v zimě neopadá, a když budete potřebovat, můžete z ní se zahradnickými nůžkami v ruce vykouzlit neuvěřitelné tvary.

_plot2

Foto: petershamnurseries.com

Odolný habr

Pokud preferujete plot z listnáčů, zkuste habr. Má tu výhodu, že opadává jen na velmi krátkou dobu, listy sice na podzim zhnědnou, ale ještě dlouho potom zůstávají na větvích. Mezi pozitiva habru patří, že je velice odolný a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Podobně jako túje patří i habr k ekonomicky přívětivým volbám.

_plot3

Foto: attic24.typepad.com

Chutný a zdravý rybíz

Hlavní funkcí živého plotu sice je odstínit zahradu od jejího okolí, ale nemusí to být jediné, k čemu jej využijete. Jestli nepotřebujete mít plot extra vysoký, můžete si ho vysázet z keřů rybízu a zabít tak dvě mouchy jednou ranou. Nad mísou osvěžujících plodů plných vitaminu C si možná v rybízové sezoně řeknete, že to byla ta nejlepší možná volba.

_plot4

Foto: zahrada.bydleniprokazdeho.cz

Podzimní krasavec loubinec pětilistý

Tahle popínavá dřevina známá spíše pod názvem psí víno vám výborně poslouží, když už okolo zahrady máte drátěný nebo plaňkový plot a potřebujete jej zahustit a oživit. Na podzim má nádherně rudou barvu a dozrají na ní modré bobule podobné borůvkám. Pro člověka jsou lehce jedovaté (pozor na malé děti), ale ptáci si na nich moc rádi pochutnají.

_plot5

Foto: gapphotos.com

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám