Bude vaší zahradě slušet pergola, nebo altánek?

Chcete od jara do podzimu vysedávat venku na zahradě, ať už pere sluníčko, nebo prší? Pomůžeme vám vyřešit dilema mezi pergolou a altánem. Podívali jsme se, v čem se liší a kdy se která alternativa vyplatí.

Základní rozdíl spočívá v tom, že altán stojí volně v prostoru, naopak při stavbě pergoly si často pomůžeme  koutem dvou zdí nebo třeba zdi a plotu. Výjimky ale potvrzují pravidlo, takže u souseda klidně narazíte na pergolu uprostřed zahrady. Elegantně tak totiž lze oddělit její užitkovou část od té odpočinkové. Čím blíže domu bude altán či pergola stát, tím lépe pro vás. Jednak vám je dům v létě pěkně zastíní a také se tolik nenaběháte s jídlem a pitím, až si tady budete chtít udělat piknik.

Na dřevě tolik nesejde, důležitý je odolný nátěr

Ať už stavíte altán nebo pergolu, dřevo je nejčastější materiál a je v podstatě jedno, jaký druh pro kterou stavbu použijete. Smrk je sice levný, to je ale jeho jediná výhoda. Nejvíce se hodí borovicové dřevo, které je odolné, a na rozdíl od modřínu se s ním dobře pracuje. Svůj účel splní i dub nebo buk. Hlavně v případě pergoly, na které budete mít květiny, nezapomeňte dřevo důkladně ošetřit. Volíme takové prostředky, které nejsou toxické a zároveň zabrání napadení hnilobou.

 Rozdíl je ve střeše a v půdorysu

Střecha po staletí patřila především na zahradní altány a majitelé pergol si museli vystačit s popínavými rostlinami, které je chránily před sluncem nebo letním deštěm. Kdo ale neviděl pergolu zastřešenou třeba polykarbonátem? Poznávacím znamením se tak stává spíš materiál. Altány mají standardně střechu ze šindele. Orientovat se můžete také podle tvaru stavby. Tradiční altán má půdorys šestihranu nebo osmihranu. Pergoly jsou typicky čtvercové či obdélníkové. Navíc může mít altán okna i dveře.

Pergolu k domu, altán do prostoru 

Dřevěný altán se nejvíc hodí do velké zahrady. Pergola naopak chrání a zdobí dům. Výrobci často uvádí, že altán můžete postavit na jakýkoli rovný povrch, doporučujeme ale kvalitní podklad, který ho ochrání před vlhkostí. Rozmyslete tedy, jestli vám stojí za to budovat uprostřed zahrady betonovou desku, nebo si „vystačíte“ s pergolou u domu.

Zahradní architekti sice sypou z rukávu poznávací prvky, zároveň jedním dechem dodávají spoustu „ale“. Takže v praxi je rozdíl mezi altánem a pergolou minimální. Nakonec, komu na tom záleží, co máte na zahradě. Důležité je, aby stavba plnila svůj účel a pěkně se na ni dívalo. Odpolední siestu i zahradní párty můžete přece uspořádat, ať už máte altán nebo pergolu.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám