Dřevěný akustický nábytek tlumí hluk

Autentičnost dřeva dodává našim domovům příjemnou a uvolněnou atmosféru. A byla to právě klidem a tichem dýchající přirozenost materiálu, která nedávno inspirovala jednoho švédského produktového designéra ke stvoření naprosto jedinečné kolekce akustického dřevěného nábytku, který umí pohlcovat hluk.

Kolekce Wakufuru je úplnou novinkou. Designér Johan Kauppi ji představil teprve letos v únoru a jeho minimalisticky pojaté stoly a lavice ze dřeva si získaly velký ohlas. Přírodní materiál Johan zvolil zcela záměrně: „Chtěl jsem prostřednictvím dřevěného nábytku v interiéru zprostředkovat aspoň trochu atmosféry ticha, kterou je možné zažít v lese,“ vysvětluje designér.

_akustika2

Skandinávie fandí jasanu

Design každého rohu, nohy či rámu jednotlivých kusů nábytku z této kolekce je stejný, dílčí prvky se liší pouze svou délkou. Prefabrikované díly se navíc velmi snadno skládají. Rámy a nohy vznikly z jasanu zpracovaného frézováním, desky stolů a sedací plochu lavic tvoří lakované dřevovláknité desky MDF.

_akustika3

Neviditelné pohlcovače hluku

Dřevěný rám každého stolu a lavice ohraničuje otevřenou konstrukci, která je uvnitř dutá. Vnitřní strana každé desky má speciální podložku ze tří různých materiálů pohlcujících zvuk. Klíčovou kombinaci tvoří plst, děrovaný karton a molitan. Tyto materiály společným působením vyvolávají opačný efekt, než jaký známe z fungování reproduktorů. Zvuk je jejich pomocí doslova absorbován, místo aby byl zesilován.

_akustika4

Díky praktickému umístění není tento protihlukový systém při běžném používání vůbec vidět. Akustický nábytek z masivu se výborně hodí pro rušnější interiéry, kde se často schází početnější skupinky lidí. Vhod by tak mohl přijít třeba školním jídelnám a kampusům, hernám pro děti či restauracím.

Foto: Johan Kauppi

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám