Jak vybírat hračky ze dřeva

Byly doby, kdy se zdálo, že hračky se už budou vyrábět jenom z plastů a jiných syntetických materiálů. Jenže tohle poblouznění umělou hmotou nevydrželo dlouho a zažíváme comeback dřevěných hraček. Ale i mezi nimi jsou značné rozdíly v kvalitě. Čím se tedy při jejich nákupu řídit?

První pohled napoví

Už na první pohled by mělo být jasné, že je hračka kvalitně opracovaná. To znamená, že nemá ostré hrany, o něž se dítě může poranit, a její povrch je perfektně hladký, aby si vaše ratolest nezadřela třísku.

Vybírejte podle věku

Neošetřené dřevo rádo vsakuje přirozenou vlhkost. Proto není zrovna vhodné pro batolata, která se ráda krmí vším, co je po ruce. Dřevo nasaje vlhkost z jejich úst a snadněji v něm pak bují různé bakterie.

Nakupujte lokálně

Sázkou na jistotu je nákup u českých prodejců. Nejenže tak podpoříte lokální trh, pomůžete životnímu prostředí a tradičnímu řemeslu, ale navíc máte téměř stoprocentní jistotu zdravotní nezávadnosti. Každý prodejce by se vám měl na požádání prokázat dokumenty, které ho opravňují k prodeji.

Kontrolujte označení

Všímejte si, zda mají značky povinné označení v češtině. Prodejce by vám měl na požádání předložit atest nebo takzvané prohlášení o shodě. Tyto dokumenty zaručují, že hračky splňují přísné normy pro prodej. Hračka by také měla nést označení CE. V zahraničí pak kupujte jen produkty s označením FSC, což je zkratka pro Forest Stewardship Council. Je to oficiální doklad, že hospodaření v lese, ze kterého hračka pochází, probíhá šetrným způsobem.

Zkontrolujte si, jestli není výrobek nebezpečný

Na portálech Ministerstva zdravotnictví ČR a České obchodní inspekce najdete aktuální seznam nevyhovujících výrobků, které byly zachyceny celoevropským systémem Rapex (ten je zřízen Evropskou komisí a v případě ohrožení podává zprávy o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru). Není asi potřeba sledovat jej pravidelně, rozhodně ale neuškodí, když se třeba před nákupem na internetu pro jistotu mrknete.

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám