Co mají společného dřevěné kostky a vzdělávání zrakově postižených dětí? Překvapivě toho není málo! Dřevěné hračky totiž pomáhají nevidomým dětem při začleňování se do společnosti. Řeč je například o speciální sadě Play in the Dark (Hraní ve tmě) sestávající z atypicky tvarovaných kostek z různých druhů dřeva, kterou navrhla designérka Kateřina Kuchařová.
Sada původně vznikla jako diplomový projekt, jímž Kateřina v roce 2016 zakončila studium designu na göteborské univerzitě. Zaměřila se přitom na velmi aktuální téma začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžného školního vzdělávání. Částečně ji k tomu inspirovala i předchozí zkušenost z projektu Kavárna potmě, na jejímž designu se sama také podílela. Svět nevidomých, kteří v kavárně obsluhovali, na ni zapůsobil tak intenzivně, že se rozhodla věnovat mu pozornost i později ve Švédsku.
Dřevěné kostky odstraňují bariéry
Podle zkušeností autorky projektu se zrakově postižené děti v rámci vzdělávání potýkají s diskriminací. Té je podle ní možné předcházet tím, že rodiče zdravých dětí povedou své potomky už od útlého věku k větší toleranci a pochopení pro odlišnosti. A právě k tomu by měla přispět hrací sada Play in the Dark.
Přírodní materiál pro dobrý rozvoj dětí
Designérka vybrala jako hlavní materiál dřevo. Důvodů bylo hned několik. Kostky ze dřeva se jednak řadí do kategorie motorických a didaktických hraček, jejichž hlavním úkolem je rozvíjení dětské kreativity, fantazie, paměti i trénink jemné motoriky rukou a prostorové představivosti. Dřevo je zároveň cenově dostupné a dobře se s ním pracuje. Použití různých druhů dřeva v dětech podporuje, aby se snažily rozvíjet také další smysly a přijímat nejen zrakové vjemy, ale vnímat také prostřednictvím hmatu, sluchu a čichu.
Jak se hraje ve tmě?
Princip hry Play in the Dark spočívá v tom, že zdravé děti společně se zrakově handicapovanými pojmenovávají kostky a vzájemně si sdělují, co jim různorodé tvary připomínají. Navazují tak vzájemnou komunikaci. Důležitým prvkem je právě výměna dojmů mezi dětmi zdravými a postiženými. Designérka vymyslela i několik scénářů pro jednoduché hry, které se dají s kostkami hrát. A samozřejmě lze sadu používat jako klasickou stavebnici.
Foto: Kateřina Kuchařová