Proč má tolik mladých lidí nábytek z palet a hodil by se vám domů taky? To záleží. Podívali jsme se na výhody a nevýhody paletového nábytku. Zjistili jsme, z jakého dřeva se palety vyrábí a jak poznat ty, které jsou plné nebezpečných chemikálií. Navrch přidáváme tipy, jak při výrobě nábytku z palet postupovat.
Palety byly dlouho považovány za odpad, který se musel zlikvidovat. Pak se ale objevili lidé, kteří je začali zachraňovat a dělat z nich nábytek. Levný, originální a z kvalitního dřeva! Palety se totiž vyrábí z krásného zdravého dřeva, které navíc musí splňovat přísné normy. Mnoho toho unesou. Když klasickou „eurovku“ zatížíte rovnoměrně, můžete na ni naložit až 2000 kg. Hromada knížek, televize nebo hrnce v kuchyni tak vlastně pro paletu nejsou žádná zátěž.
Začněte třeba věšákem
Jestli máte rádi sterilní pořádek, tak palety nejsou nic pro vás. Prach na nich sice není tolik vidět, ale kvůli hrubému povrchu se hůř stírá. K tomu, abyste se pustili do výroby nábytku z palet, nemusíte být nijak zvlášť zruční. Postupujte od jednodušších doplňků, jako jsou věšák na kabáty nebo knihovna složená v podstatě jen z jedné palety pověšené na stěně, až po složitější kousky.

Váš nový obchodní dům s nábytkem 🙂 Foto: Michael Gaida
Složte si z palet postel
Palety jsou vlastně taková stavebnice pro dospělé. Můžete je rozebírat, doplňovat a klidně i přeskládat. Jednoduchý a praktický kousek je třeba paletová postel, která se jen tak nerozvrže a je hned hotová. Abyste se na ní ale hezky vyspali, chce to myslet na dobrou matraci. A protože chybí rošty, nejlepší bude vysoká a pružinová.

Industriální akcent dodají palety jak modernímu, tak klasickému interiéru.
Na dřevu záleží
V každé zemi se palety vyrábí ze stromů, které rychle rostou a jsou pro danou oblast typické. V Česku je to smrkové dřevo, například v Japonsku cedr. V posledních letech se také začaly vyrábět palety z různých směsí. Palety z exotických dřevin, jako je třeba právě cedr nebo mahagon či teak, se na výrobu skvěle hodí. Dřevo se prakticky nekroutí a je maximálně odolné, takže nábytek vám na zahradě dlouho vydrží.
Luštěte kódy, vyhnete se chemikáliím
Při výběru se ale hlavně zajímejte, čím bylo dřevo ošetřeno a co na paletě převáželi. Od těch po lécích, potravinách nebo chemikáliích radši ruce pryč. Berte jen palety s kódem HT, které byly ošetřeny tepelně. Pokud na sloupku najdete značku MB, paletu zahoďte. Je ošetřená metylbromidem, škodlivým plynem, který je u nás sice zakázaný, ale dovoz takto ošetřených obalů je do ČR povolen. Zkontrolujte také vnitřní špalky, pokud jsou dřevotřískové, palety pravděpodobně obsahují nebezpečný formaldehyd.

Europaleta
Vyrábíme vlastní paletový nábytek
Palety už máme vybrané a teď je třeba je důkladně upravit. Vyndejte menší hřebíčky a ty větší zatlučte, aby nekoukaly ven. Potom povrch obruste a hrany otupte hoblíkem, bruskou nebo brusným papírem. Obroušené palety pak můžete ještě napustit přírodními vosky nebo oleji. Jako ochrana proti třískám dobře funguje krycí nátěr a vrstva laku. Pokud vyrábíte cokoli pro děti, dejte si obzvlášť záležet. Skvělou volbou je v takovém případě Balakryl. Jejich barvy jsou ekologické, vodou ředitelné a mají atesty na dětské hračky a nábytek. Nátěr vybírejte podle toho, jestli bude nábytek stát venku, nebo vevnitř.

Barvou natřené palety vypadají skvěle. Doporučujeme kombinovat více barev, nebo odstínů. Některé kusy v interiéru ponechat přírodní a jiné obarvené. Foto: kissu
Studio Paletky
Hanka a Lubomír ze Studia Paletky věří v záchranu dřeva z palet. Vdechují jim nový život. Vše začalo jejich touho udělat si svou první postel z palet. Nastudovali si o paletách vše, aby měli jistotu, že je to ten správný materiál. Dnes z palet dokáží vyrobit celé spektrum nových bytových doplňků. Přečtěte si jejich úchvatný příběh na blogu kutilské akce Recy věci.

Podívejte, kam až se dá v restaurování palet zajít. Foto: Studio Paletky