Originální dřevěné stoly Michaela Beitze

Nábytek z dílny amerického umělce Michaela Beitze má k sériové výrobě hodně daleko. Jeho dřevěné stoly jsou totiž naprosto unikátní a nezaměnitelné. A navíc je v umělecká díla přetváří dost netradičně – ohýbáním a deformováním. Pojďme si je představit.

Dřevěné stoly mezi řemeslem a uměním

Michael Beitz rád pracuje se dřevem. Už z něj vytvořil slušnou kolekci originálních interiérových i venkovních stolů, které s velkou pečlivostí a zručností tvaruje, ohýbá, natahuje a kroutí do neuvěřitelných tvarů. Beitzovy skulptury a instalace kombinují moderní umění s produktovým designem a řemeslnou zručností. Inspiraci přitom autor čerpá také poměrně nezvykle, a to hlavně v aktuálních společenských tématech.
Na první pohled jsou jeho díla hravá a zábavná. Přitom v sobě ukrývají určitou záhadnost. Do dřevěných objektů, které lidé každý den užívají, se pomocí atypických tvarů snaží promítnout spletitost lidských vztahů. Pozorovatele tak nutí k zamyšlení, co jeho dřevěné stoly vlastně symbolizují. Často ukazují na osamocenost lidí a odosobněnost jejich vztahů. Prostřednictvím těchto stolů se pak snaží o tématu vyvolat diskusi a lidi opět přibližovat k sobě.

Teď ne

Ručně vyrobený stůl s názvem Teď ne, jehož povrch zdobí ořechová dýha, má sloužit k uvažování nad současným problémem mnoha lidí, jímž je neschopnost komunikovat. Proto v jeho středu vytvaroval uzel z překližky, který symbolizuje pomyslné zacyklení. To podle autora vzniká ve chvílích, kdy se na věci díváme příliš přímočaře.

Stromový piknik

Šestimetrové venkovní posezení, složené z dřevěného stolu a lavic, se při pohledu z ptačí perspektivy větví do tvaru stromu. Jeho úkolem je přivádět lidi dohromady a motivovat je ke společné konverzaci během pikniku.

Piknik

Další originální piknikový stůl, určený pro deset osob, je vyrobený z topolového dřeva. Laťky, z nichž se skládá jídelní plocha stolu i sedací část lavic, nejsou zakončeny obvyklým způsobem, ale designér je protáhl a zakřivil tak, že volně spadají přes zábradlí.

Proč?

Univerzitní kampusy by měly být místem, kde studenti a zaměstnanci fakult odpočívají a také konverzují. Kriticky a konstruktivně. A kladou otázky. Právě proto má další z Beitzových venkovních stolů tvar otazníku. Opět je jeho smyslem přivádět lidi k sobě a podněcovat je k diskusi.

Foto: Michael Beitz

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám