Strom v domě

Panoramaticky prosklený a energeticky soběstačný ekodům ve tvaru válce, který hrdě převyšuje vrcholky stromů uprostřed kazachstánských lesů, by sám o sobě mohl být považován za raritu. Na jeho výjimečnosti se však podílí ještě jeden zásadní prvek. Tím je vzrostlá jedle, která prorůstá středem interiéru.

Almaty je bývalé hlavní město Kazachstánu. Momentálně se tato milionová metropole potýká s přelidněním, v jehož důsledku dochází ke stále masivnější výstavbě a bohužel také ke znečišťování ovzduší. Nedostatek stavebního prostoru už vzbudil obavy, že město přijde kvůli nové zástavbě o většinu zeleně. Dokonce se hovoří o možnosti, že stavební rozpínavost zasáhne i blízké a dosud neporušené horské oblasti porostlé lesy.

_strom-v-dome2

Domy versus stromy

Proti neutěšené situaci se postavilo studio A. Masow Architects. V roce 2013 přišlo s návrhem naprosto nevídaného projektu s názvem Strom v domě. Architekti tehdy navrhli unikátní stavbu s cílem respektovat životní prostředí. Podle nich v sobě navíc ukrývá obrovský potenciál.

_strom-v-dome4

Nech jedli žít

Projekt Strom v domě byl navržen přímo pro lesní oblast poblíž Almaty. V návrhu ekologického jednogeneračního obydlí proto dostaly hlavní slovo právě stromy. A to zcela nečekaným způsobem. Ekodům budoucnosti dosahuje výšky 20 metrů a má tvar dutého válce. Dutý je proto, že v jeho středu roste živá jedle, okolo níž se vinou čtyři obytná patra. Dům nabízí potřebné vybavení včetně koupelny, kuchyně, obytného patra a ložnice. Do nejvyššího podlaží, které vyčnívá nad vrcholky okolních stromů, architekti umístili relaxační plošinu s výhledem do všech světových stran.

_strom-v-dome5

Úplná soběstačnost v lese

Uprostřed lesa se dům musí obejít bez napojení na městskou energetickou infrastrukturu. Výrobu elektřiny a tepla zajišťují solární panely a o vodu se stará kolektor s filtrem na dešťovou vodu. Od vytvoření návrhu domu už uplynuly čtyři roky a stavba je zatím stále ve fázi projektu. První investor odstoupil a až nyní se podařilo sehnat dva nové.

_strom-v-dome6

Kolik bude takové bydlení stát?

Rozhodně to nebude levná záležitosti. Pořizovací cena se vyšplhá na 225 tisíc liber. Avšak je nutno dodat, že Almaty patří k vůbec nejdražším městům světa a průměrná cena nemovitostí s podobnou rozlohou se v této oblasti pohybuje okolo 625 tisíc liber.

_strom-v-dome3

Foto: A. Masow Architects

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám