Stromové město budoucnosti vyroste v Číně

V posledních letech se Čína konečně začala zajímat o stav svého životního prostředí. Souběžně se zaváděním nejrůznějších ekologických kvót zaměřila svou pozornost i na úroveň nově vznikajících měst. A jak budou taková moderní čínská města vypadat? Jisté je, že budou klidnější, čistší, a hlavně porostlá zelení i tisícovkami stromů.

Vůbec první čínské město budoucnosti existuje zatím sice pouze na papíře, ale jeho výstavba je už doslova na spadnutí. Stavební práce by měly vypuknout v horské oblasti poblíž města Liou-čou nejpozději v roce 2020.

V čem je město tak jedinečné?

Architektonický návrh zpracovalo milánské studio Stefano Boeri Architetti, které už má s realizací obdobného záměru zkušenost. Z jeho dílny totiž vyšel i projekt dvou bytových domů Bosco Verticale v Miláně, které jsou porostlé vertikálním lesem modřínů, buků, olivovníků i ovocných stromů. Jde tak o zřejmého předchůdce lesního města, i když pouze v miniaturním měřítku. Čínský projekt se oproti milánskému pořádně rozrostl. Počítá s tím, že na ploše 138,5 hektaru vyroste plnohodnotné město určené pro 30 tisíc obyvatel. A navíc bude ekologické! Zeleň rozhodně nebude ve stromovém městě živořit na malinké ploše několika parků, jak bývá ve větších městech zvykem. Stromy i další rostliny tu budou doslova všudypřítomné a neoddělitelně spjaté s architekturou. Všechny fasády budov počínaje bytovými domy přes kanceláře, hotely, nemocnice až po školy budou porostlé ohromným množstvím dřevin. Celkem se počítá s výsadbou celkem 40 000 stromů a téměř jednoho milionu dalších rostlin přibližně 100 dalších druhů.

Za jeden rok vyprodukují stromy 900 tun kyslíku

Čína si od tohoto kroku slibuje hodně. Zelené město by mělo v první řadě přispět ke zlepšení kvality ovzduší. Takové množství stromů a rostlin absorbuje v průběhu jednoho roku asi 10 000 tun oxidu uhličitého a 57 tun dalších škodlivin. Za stejnou dobu navíc vyprodukuje 900 tun kyslíku.

Dalším očekávaným přínosem bude snížení průměrné teploty vzduchu a zvýšení biologické rozmanitosti živočišných druhů v nejbližším okolí. Ve městě by se tak kromě lidí měly zabydlet i různé druhy ptáků a menších zvířat. Architekti se v rámci projektu soustředili také na energetickou soběstačnost a užívání obnovitelných zdrojů energie. Lesní město pracuje hlavně s geotermální energií a solárními panely. S nejbližším sousedem, městem Liou-čou, bude propojeno železnicí a počítá se tu i s provozem elektromobilů.

Foto: Stefano Boeri Architetti

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám