Studenti navrhli nové lavičky a přístřešky pro české lesy

Státní podnik Lesy České republiky se u nás stará o 1,3 milionu hektarů lesů, kilometry vodních toků, ale také o lesní odpočívadla v podobě různých laviček, altánů a přístřešků. Nyní se tento mobiliář rozhodl obnovit a oživit. Společně s Nadací Dřevo pro život proto v průběhu roku 2017 vyhlásil studentskou soutěž, která už zná vítěze. A jak vypadají vítězné návrhy, které budete mít příležitost při procházce v lese sami brzy vyzkoušet?

Nový mobiliář bude z českého dřeva

Aby se návrhy mohly do soutěže vůbec zapojit, musely splňovat hned několik podmínek. V první řadě záleželo na materiálu, protože nová část mobiliáře má být zhotovená z domácího dřeva. Zadavatel soutěže kladl důraz i na praktickou stránku. Návrhy nových laviček a altánů musely splňovat i podmínku jednoduchosti montáže a zaručit vysokou odolnost.

Motivovat studenty

Do takto formulované výzvy se zapojili studenti vysokých škol. Kromě obnovy mobiliáře bylo totiž cílem celého projektu také motivovat studenty k práci se dřevem. Vysokoškoláci do soutěže zaslali celkem 19 návrhů. Lesy ČR z nich nakonec vybraly tři nejlepší projekty, které následně zařadí do svého katalogu a postupně je budou také realizovat. Všechny tři příčky na stupních vítězů přitom obsadili studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Pojďme si představit jejich návrhy.

1. Lesní mobiliář pro turisty i cyklisty
Pomyslnou zlatou medaili si s návrhem Forrest Mobiliary (Lesní mobiliář) odnesl Martin Podolský. Dbal hlavně na variabilitu mobiliáře, který je možné podle prostorových i finančních možností skládat do různých sestav. Velmi praktickým a funkčním prvkem je propracovaný detail uchycení jízdního kola. Stojan je totiž připevněn z boku sedací plochy lavic, takže je šetrný ke stromům rostoucím kolem, snižují se tím také náklady na pořízení samostatného stojanu, a navíc mají cyklisté při odpočinku na lavičce své kolo hned po ruce.

2. V jednoduchosti je síla
Druhé místo obsadila Kristýna Jachurová s návrhem Goats (Kozy). Název lavičky autorka odvodila z tvaru konstrukce, která připomíná „kozy“ určené na řezání dřeva. Návrh je opět velice variabilní. Konstrukce umožňuje přidat nebo odebrat opěradlo i libovolně měnit počet sedacích míst. Lavičky jsou navíc celodřevěné. Vyrábět by se měly z kulatiny jehličnatých dřevin, nejspíše smrků nebo borovic.

3. Úkryt před deštěm
S projektem Shelther z dubového dřeva se na třetí příčce umístil Dominik Štěpánek. Jeho přístřešek pro tři osoby nabízí bezpečný úkryt pro relaxaci nebo přečkání nepříznivého počasí. Sed lavičky je ergonomicky tvarovaný a konstrukční prvky umožňují instalaci odpadkového koše, stojanu na kola nebo stolku.

Foto: Archiv Nadace dřevo pro život, Shutterstock.com

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám