Superkeře – některé můžete mít na zahrádce

Poslední dobou je internet plný článků o takzvaných superpotravinách, zázračných plodech či semínkách, jež mají přímo neuvěřitelně blahodárný vliv na lidský organismus. Kromě toho, že mají být tak strašně zdravé, stojí také v obchodech spoustu peněz. Pojďme se podívat na to, jestli bychom si náhodou tyto superpotraviny nedokázali vypěstovat na zahrádce sami. Ve dvou ze tří níže probíraných případů to totiž není žádný problém.

Rakytník řešetlákový

Zázračný keř původem ze Sibiře, který je někdy pro svůj obrovský obsah vitaminu C nazýván citroníkem Východu, poměrně snadno vypěstujete i u nás. Rakytník bez problémů roste téměř všude, nevadí mu ani velké sucho či mráz, hůř se mu daří snad jen v trvale zastíněných a příliš mokrých a kyselých půdách. Pokud si jej budete chtít vysadit na zahradě, myslete na to, že se jedná o dvoudomou rostlinu, takže mezi samičí rostliny musíte nasadit alespoň jednu samčí, aby došlo k opylení a keř vám přinesl své oranžové plody.

Foto: Aliexpress.com

Šalvěj hispánská

Jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých je zdrojem populárních chia semínek, jež si u nás získala v posledních letech velikou oblibu. V Jižní a Střední Americe však znají jejich prospěšné účinky na lidský organismus už stovky, či dokonce tisíce let, Aztékové dokonce chia semínka používali jako platidlo. Obsahují proteiny, kvalitní sacharidy, omega3 mastné kyseliny, vlákninu, vápník, železo či antioxidanty, navíc dokážou absorbovat spoustu vody a zvětšit svůj objem, což se hodí při dietách. Špatnou zprávou je, že šalvěj hispánská vyžaduje specifické podmínky horských oblastí Střední Ameriky a v našich podmínkách se pěstovat nedá.

Foto: 2.bp.blogspot.com

Kustovnice čínská

Plody této rostliny původem z Číny nabízené v našich obchodech také pod názvem goji obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků a také vitaminy C, B1, B2, B6 a E. Číňané považují kustovnici za nejzdravější ovoce na světě, které podle nich působí také jako afrodiziakum a zpomaluje proces stárnutí. Keřům kustovnice čínské se dobře daří i v našich zeměpisných šířkách. Není náročná na půdu, nevadí jí mráz, má ale ráda teplejší, slunnou polohu a lehčí písčitojílovitou půdu. Keř je dobré tvarovat prostřiháváním, dorůstá výšky jeden až 2,5 metru.

Foto: mountberry.sk

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám