Pojďme si posvítit na truhly. Už to vypadalo, že upadnou v zapomnění. Opak je pravdou. V poslední době se s velkou vervou vrací na výsluní. Nejeden stylový dětský pokojíček se bez truhly na hračky neobejde. Takový trend nám nemohl uniknout. Už jen z toho důvodu, že jsou truhly většinou… Ano, dřevěné!
Truhly mají v našich luzích a hájích specifické postavení. Dali jméno celému oboru, který obdivujeme. Truhlařině. Odvozeno z německého slova “die Truhe” vzniká naše truhla i truhlář. Truhly nás provází od dětství. Není pohádky, ve které by někdo něco neschovával, nebo pečlivě neskládal do truhly. Nejlepší truhly jsou pochopitelně ty plné zlatých dukátů. Už když se slovo truhla vysloví, zavání to nějakým tajemstvím. Své se o tom dozvěděl i Hercule Poirot, když řešil Záhadu španělské truhly a pochopitelně kapitán Jack Sparrow, který se honem za Truhlou mrtvého muže pěkně zadýchal.
Historické ohlédnutí
Truhla není složitá na výrobu. Jednoduché věci prostě fungují a přetrvávají věčně. V tomto případě to platí doslova. Truhly jsou tu od nepaměti. Jen se měnil účel a povrchové úpravy. Gró zůstává stejné. Egypťané dokázali vyrábět truhly již před 3000 let. Včetně neskutečně pokročilých řezbářských a kovářských doplňků a zdobení klenoty. Truhly od počátku sloužily svému účelu – skladování, nebo transport věcí. Byly vlastně takovým prvním nábytkovým prvkem, který jste našli v každé domácnosti. V bohatších rodinách se truhly pochopitelně kupily. Správně řečeno – vrstvily. A šlechta? Ta jich měla stovky. Na šatstvo, oblečení, šperky, ale také na zbraně, nástroje a dokonce potraviny. Truhly se nejčastěji vyráběly z dubu a ořechu. Pro větší praktičnost byly potahovány kůží a doplněny provazy, nebo madly, pro snadnější přesun. Za podstatnou evoluci můžeme označit období poloviny 17. století. Tehdy řemeslníci dokázali přidat do truhly zásuvky a dali vzniknout prvním komodám.

Egyptská truhla, 1300 p.n.l., Egyptian Museum, Cairo, Egypt
V interiéru laděném do námořnického, nebo veslařského stylu by stará dřevěná truhla chybět neměla.
Vzhledem k historickému kontextu je umístění truhly do orientálně laděného prostoru nejen skvělou, ale také fakticky správnou a logickou volbou.
Nádherně zrepasovaná truhla s olejově modrým nátěrem perfektně pasuje do industriálního prostředí městských kaváren, nebo nějaké kreativní kanceláře.

vintagehipdecor.com
Nejcennější kousek do vašeho interiéru bude bezpochyby hodně stará, co nejvíce autentická truhla. Tu ponecháte v původním designu a jen jí zrepasujete. Nebo jí vdechnete nový život vlastní kreativní a barevnou úpravou. Antiky a blešáky mají co nabídnou. Ceny postupně rostou, stejně jako naše chuť opět dát truhlám prostor. Pokud se do renovace pustíte, doporučujeme zvolit dobrou lazuru, olej a pochopitelně nějakou šetrnou barvu.
Asi takhle nějak si většina z nás představuje svůj úlovek…
Truhly na hračky celý ten comeback vlastně odstartovaly.

youngandcrafty.com
Remy Dickson vám vyrobí novou “starou truhlu” za nějakých šest tisíc. Má ale tak na půlrok dopředu plno. Nepochybujeme o tom, že byste to nedokázali sami!

Remy Dickson
Pokud nejste příznivci “starého haraburdí”, tak i pro vás máme několik typů:

Truhla Guru, SCONTO, 3799 Kč

Truhla Landscsape, XXXLUTZ, 5990 Kč

Dřevěná truhla z antik teakového dřeva, SANU BABU, 10 072 Kč
S rozvojem obchodu se truhly transformovaly do bytelného obalového materiálu. Různé přepravní a skladovací boxy s vintage nádechem budou vypadat ve správném kontextu velmi dobře. Třeba ty Z lodí, jež převážely čaj a kávu, nebo nějaká pěkná Bedna od whisky.
Do vaší dílny, nebo na zahrádku k uložení zahradního textilu by se jistě pěkně hodila obyčejná prkenná truhla s kováním. Na nic si nehraje a přitom bude vždy středem pozornosti.
Rádi vás inspirujeme. Děkujeme za přečtení. Pokud byste nám chtěli napsat, sdílet své projekty nebo se na něco zeptat, jsme stále na Faceoboku a Messengeru.