Už žádné střepy. Vědci vyvinuli dřevo průhledné jako sklo

Kdyby vám někdo poradil, že si máte do okenních tabulek místo skla vsadit dřevo, asi byste si pomysleli, že se zbláznil. Jenže ono to zase takové sci-fi není. Na jedné americké univerzitě totiž nedávno přišli na to, jak udělat dřevo průhledné. V budoucnu už bychom se proto vůbec nemuseli bát, že nám někdo vysklí okno kamenem.

Sklo a dřevo jsou, co se vlastností týče, dva naprosto odlišné materiály. Dnešní věda se už ale dostala tak daleko, že dokáže jejich největší přednosti propojit. Tým z americké univerzity v Marylandu si nechal patentovat proces, ve kterém se dřevo stává průhledným, a přitom si zachovává svoji odolnost a sílu.

Zbavit ligninu a ponořit do epoxidu

Nový materiál je vysoce odolný vůči nárazu, nedá se proto tak snadno roztříštit na střepy. Jak vědci objevu dosáhli, je však zatím velkým tajemstvím. Prozradili jen, že v procesu přeměny tmavých polínek v průhledné figuruje bělení a epoxid. Dřevo se namočí do hydroxidu sodného, čímž se zbaví ligninu, tedy látky, která může za pevnost a barvu dřeva. To v případě tenkého kusu trvá asi deset minut. Dál se dřevo chvíli koupe v čisticím roztoku a nakonec se ponoří do epoxidu, který ho učiní průhledným.

_sklodrevo2

Stavbaři se těší na nový materiál

Odborníci se radují, že by se výsledný materiál mohl v budoucnu hojně užívat ve stavebnictví místo skleněných tabulek. Kromě odolnosti má totiž další příjemnou vlastnost: lépe tepelně izoluje. Kdyby se navíc ještě přišlo na to, jak ho získat bez tolika agresivních chemikálií, mohli bychom se brzy na svět dívat skrze okna, která jsou snadno obnovitelná a stoprocentně eko.

Podívejte se na video!

Zdroj: University of Maryland Energy Research Center

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám