4 mýty o dřevěných oknech

V okenicích českých domácností s přehledem dominuje umělý materiál. Zásadní roli v jeho oblíbenosti možná hraje i fakt, že kolem dřevěných oken dosud panují zbytečné předsudky. Rozhodli jsme se, že je uvedeme na pravou míru. 

1. Dřevěnými okny rychleji uniká teplo

Dávno neplatí, že dřevem utíká více tepla než přes plast. Důležitá je ale vysoká kvalita dřeva a jeho zpracování. Nemělo by se totiž zapomenout na tzv. máčení, kdy se jednotlivé kusy ještě před sestavením samotného okna natřikrát ponoří do lazury. Některé firmy máčejí až celkový výrobek, což je špatně. Při správné izolaci hraje roli i stavební hloubka.

2. Dřevo nic nevydrží

Dřevěná okna vám mohou vydržet v perfektním stavu desítky let, nicméně vyžadují pravidelnou údržbu. Alespoň jednou za dva roky by se měl rám napustit lazurou, jednou až dvakrát ročně je potřeba jej ošetřit také balzámem na dřevo, který vybíráme podle druhu dřeva. V případě okenic se nejčastěji používá smrk, borovice, modřín a meranti (malajský dub), přičemž platí, že čím tvrdší dřevo, tím větší životnost. Ať už ale máte nejměkčí smrk nebo nejtvrdší dub, když se o ně budete dobře starat, budou vám sloužit dlouhá léta.

3. Dřevěná okna se kroutí

Dnes už to není pravda, protože současná dřevěná okna se už nevyrábí z jednoho kusu, ale z několika vrstev, takže ke zkroucení dřeva nedochází.

4. Nevyplatí se to

I to je sporné. Z čistě finančního hlediska jsou samozřejmě plastová okna o něco levnější. Jenže přírodní materiál více lahodí oku, což je u věci, na kterou se budete dívat následujících deset nebo dvacet let, docela důležité. Dřevěná okna jsou také ekologičtější a místnost může lépe „dýchat“, což pomáhá proti vzniku plísní.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte článek
Odesílám