4 rady pro začínající řezbáře

Koho už nebaví bezcílné lelkování při nekonečných zimních večerech, může se pustit třeba do vyřezávání. Jemná ruční práce se dřevem dlouhou chvíli spolehlivě ukrátí. Našli jsme pár základních rad pro ty, kteří by si ji třeba chtěli vyzkoušet.

1. Najděte si dřevo, se kterým to půjde snadno

Jako začátečníci byste se určitě měli držet spíše měkkého dřeva. Často se používá lípa, která je skvěle opracovatelná a poměrně levná, takže případné neúspěchy nebudou tolik bolet vaši peněženku.

2. Pracujte se správnými nástroji

Kuchyňské nože si nechte na svíčkovou. Než začnete vyřezávat, musíte se především pořádně vybavit alespoň základními řezbářskými nástroji. Mezi ně patří hlavně dlátka a nože. Dají se celkem snadno sehnat na internetu nebo ve specializovaných obchodech.

3. Chyťte ten správný grif

Stejně jako u každé jiné činnosti platí, že žádný učený z nebe nespadl. Bude chvíli trvat, než vaše výtvory začnou alespoň zdaleka připomínat původně zamýšlený tvar. Základní pravidlo zní: ryjte vždy proti vláknům, nikdy po vláknech. Výslednou práci je také potřeba začistit a konzervovat, takže mějte po ruce smirkový papír, mořidlo a lazuru nebo vosk.

4. Učte se od profíků

Kdybyste to s vyřezáváním mysleli opravdu vážně, vždycky je možné přihlásit se do speciálního kurzu. Šikovní lektoři se postarají o to, abyste uměli držet náčiní, dokázali ho správně používat a naučili se různé fígle. Kdo ví? Možná, že ve vás skrytě dřímá umělecký řezbář!

_rezbar1

Foto: footage.framepool.com

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám