5 kroků, jak se zbavit starého nátěru

Nemůžete už se koukat na stará okna, nábytek nebo dveře a rozhodli jste se je oživit novým nátěrem? Skvělý nápad, ale než se do toho pustíte, budete z nich muset odstranit ten starý. Pojďme si ukázat, jak na to.

1. Očistěte povrch

Než se pustíte do boje se starým nátěrem, je potřeba nábytek či okna zbavit nečistot. Odstraňte nánosy prachu, pavučiny a veškerou špínu, která by pod horkým vzduchem mohla dělat neplechu. Pokud to jde, sundejte kovové úchytky a madélka, abyste se všude dobře dostali.

2. Zbavte se starých nátěrů

Pomůže vám horkovzdušná pistole a kovová špachtle. Pistolí nahřejete povrch, až se na něm začnou tvořit puchýřky, a špachtlí je seškrábnete. Pozor jen na to, abyste pistolí nespálili dřevo nebo sebe. U starších oken rovněž hrozí popraskání skla, pokud na něj budete delší dobu mířit horkým proudem vzduchu.

_nater13. Vezměte si na pomoc brusku

Na povrchu už vám zůstaly jen zbytky barvy, které nejdou špachtlí zcela odstranit. Pro tyto případy budete potřebovat brusku. Nejlepší je vibrační bruska a delta bruska, se kterou se dostanete do hůře přístupných míst. Začistit povrch můžete za pomoci brusného papíru či brusných houbiček.

4. Dolaďte detaily

Na některá místa s bruskou ani s brusným papírem prostě dosáhnout nelze. V tom případě použijte chemické odstraňovače starých nátěrů, které fungují na bázi rozpouštědel. Odstraňovač stačí nanést na povrch, nechat nějakou dobu působit a odstranit (vodou, čistým hadříkem). Hodí se především do rohů a jiných nedostupných míst.

5. Už to skoro máte!

Než se pustíte do nového natírání, vyplatí se dobré dřevo ošetřit přípravkem proti houbám a možným škůdcům. Jen pozor, pokud plánujete dřevo natírat pouze bezbarvým lakem. Některá napouštědla totiž mají zelený či modrý nádech a mění barvu dřeva. Pak už stačí je zatmelit odřená místa, díry či vrypy, které vznikly při odstraňování starého nátěru špachtlí. Některé typy dřeva, zvlášť pokud už jsou starší, jsou totiž dost měkké.

author
Autor Markéta Veseláredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám