5 základních pravidel, jak se starat o dřevo

Ať si kdo chce co chce říká, dřevo je nejlepší materiál na světě. Jeho krása nejlépe vynikne, když se o něj budete správně starat. Není to zase až tak náročné, a může to být dokonce zábava a relax. Přečtěte si našich pět pravidel, která vám péči o dřevo výrazně usnadní. 

1. Vyberte dobře nátěr a nářadí

Natěrač amatér na první pohled jen těžko odhadne, jaký nátěr zvolit. Naštěstí to snadno zjistíte v technickém listu nového výrobku. Pokud jde o starší kus, který renovujete, a netušíte, čím ho přetřít, nebojte se poradit s odborníky ve specializovaném obchodě typu Dům barev.

2. Počkejte si na tu správnou dobu

Ideální teplota podkladu a okolního vzduchu při natírání je mezi 10 a 25 °C. Vlhkost vzduchu by přitom měla zůstat mezi 30 % a 75 %. Natírat se proto nedoporučuje za prudkého slunečního záření, za deště, mlhy, nebo když fouká vítr.

3. U starších kusů připravte povrch

Starý nátěr rozhodně nepřetírejte, omyjte ho a potom zbruste až na dřevo. Podklad musí být před novým nátěrem suchý, hladký, bez prachu, zbavený vosku, mastnoty a pryskyřice.

4. Zbavte se prasklin

V prasklinách se usazují nečistoty, voda a díky tomu vznikají poruchy natíraného povrchu. Větší trhliny je proto potřeba vyplnit akrylátovým tmelem. Po zaschnutí, které trvá zhruba 3 hodiny, povrch znovu přebruste brusným papírem a před samotným nátěrem důkladně očistěte. První vrstvu natírejte vždy po směru vláken.

5. Pečujte o dřevo pravidelně

Dřevo je venku, ale i vevnitř vystaveno vlivům, které způsobují opotřebení. Když budete nátěr častěji kontrolovat a pečovat o něj, prodloužíte jeho životnost.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám