Chcete patinovat? Poradíme vám, jak na to.

Využijte toho, že má daná věc už něco odžito. A zvýrazněte to. Patinování je způsob, díky němuž si ve vlastním interiéru vytvoříte úžasnou nostalgickou atmosféru. Je to v podstatě cestování časem, které zároveň přináší jinakost do současných prostor.

Pokud máte rádi kouzlo starých časů, nejspíš doma oceníte nějaký ten vintage kousek. Můžete ho vytvořit různými technikami i z novějších věcí, ideálně ale sáhněte po opravdu starém nábytku. Samozřejmě nemusí být ve špičkovém stavu, naopak můžete využít toho, že má daná věc už něco „odžito“. Prakticky jakýkoliv solitérní starý kousek, který vkusně napatinujete, velmi dobře zapadne i do moderního interiéru a výrazně ho oživí.

Milujeme dřevo patinování

Skvělou službu v interiéru udělá nejen velký kus nábytku, ale i malý, výrazný solitér. Starý nábytek v sobě nese ducha doby, ve které vznikal. Je to stylovka, která má neuvěřitelný šmrnc i dnes. Vintage poklady, které můžete proměnit ve svůj „projekt“, najdete všude. Například u babičky na půdě, v bazarech, nejrůznějších mobilních aplikacích nebo odložené na ulici.

Milujeme dřevo patinování

Patinování rámečku technikou vymývání

Až budete mít svůj vysněný kousek, pusťte se s chutí do toho. Nejdůležitější je nebát se a jednoduše začít – vodou ředitelné barvy Balakryl vám práci usnadní. Jejich aplikace je vážně bezproblémová. Možná před prvním tahem štětce budete cítit respekt, ale výhodou patinového efektu je, že můžete barvy takřka donekonečna vrstvit a pak je zpětně na některých místech probrušovat. Když se vám něco nepovede napoprvé, neznamená to konec, ale naopak nový začátek. Nakonec to vyjde tak, jak si představujete, a zkušenosti, které při tom získáte, oceníte při každé další renovaci.

Milujeme dřevo patinování

Patinované rámečky v interiéru

Podívejte se, jak napatinovat komodu metodou voskování.

1. Než se pustíte do patinování, budete muset z komody odstranit veškeré kování. Pokud je komoda nalakovaná, zbruste ji brusnou houbičkou, smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou až na holé dřevo. Pak ji také důkladně očistěte od nečistot a prachu z broušení.

Milujeme dřevo patinování

Očištění a příprava a dřeva

2. Natřete komodu první vrstvou. My jsme použili Balakryl UNI, který byl natóvaný do odstínu dle NCS vzorníku číslo S2030-Y. Na místa, kde chcete vytvořit odřený efekt, naneste svíčkou vosk. Díky tomu další nátěry tolik nepřilnou a efekt bude výraznější. Vybírejte místa, která by se po dlouhém užívání odřela přirozeně – hrany, okolí kování u zásuvek apod.

Milujeme dřevo patinování

První vrstva barvy

Nanášení vosku

3. Až první vrstva dobře zaschne, pusťte se do nanášení druhé. I tuto vrstvu nechte zcela zaschnout. Pro druhou vrstvu jsme použili tmavší odstín Balakrylu

Milujeme dřevo patinování

Druhá vrstva barvy

4. K probrušování použijte smirkový papír nebo brusnou houbičku. A zaměřte se právě na ta místa, na která jste předtím nanesli voskCelý postup opakujte (včetně nanesení vosku na další vhodná místa) i se třetí barvou. Po úplném zaschnutí třetí vrstvu znovu opatrně probruste na místech s voskem. Nakonec očistěte a našroubujte zpět kování.

Milujeme dřevo patinování

Probrušování

5. Pokud patinujete více barvami, postupujte vždy krok za krokem, odstín po odstínu. Nejdříve si vše vyzkoušejte na menší ploše, abyste viděli, jak vypadá výsledek vašeho barevného „křížení“. Teprve pak se pusťte do něčeho většího. Komodě a dalším větším kusům nábytku věnujete při patinování hodně času a péče. Proto jim následně ve svém interiéru vyčleňte významné a viditelné místo.

Milujeme dřevo patinování

Ať se dílo podaří a pošlete nám fotky.

 

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz