Dejte svému nábytku tu správnou patinu

Vintage nábytek frčí na chalupách i v moderních interiérech. Jak dodat starým kouskům ten správně zašlý vzhled? No přece šikovným nátěrem s využitím pár speciálních triků. Ukážeme si, jak na to.

Začněte tím, že z nábytku odmontujete úchytky, držáky… zkrátka všechno, co odmontovat jde. Pokud si chcete vytvořit vlastní základní barvu na dřevo, nábytek očistěte horkovzdušnou pistolí. Potom ho zbavte mastnoty. Drobné nedostatky doladíte smirkovým papírem nebo bruskou. Větší „průšvihy“ se nebojte vyplnit tmelem. Když tu a tam zbude kousek starého laku, není to na škodu. Tam, kde mohlo lehce dojít k opotřebování, třeba na dvířkách nebo úchytkách, klidně udělejte malé škrábance. Rohy trochu obruste šmirglem.

Nechte nábytek, ať se vybarví

Dlouhou dobu bylo v módě nechat dřevo dřevem. Teď nábytek naopak začíná hrát barvami. Oblíbené jsou úpravy dřeva buď s jemně barevnou lazurou – nejčastěji bílou, šedou či modrou, nebo povrchy opatřené matnými krycími nátěry – především barvou bílou, smetanovou a šedou. V kurzu jsou ale i decentní odstíny modré a zelené, a dokonce i vínově červená a tyrkysová. Čím kontrastnější barvy použijete, tím většího efektu dosáhnete. Doporučujeme vodou ředitelné barvy na dřevo, protože nesmrdí a rychle zaschnou.

Která je ta pravá?

Jen jedna univerzální metoda, jak dodat nábytku opotřebený vzhled, neexistuje, ale můžete třeba zkusit nanášet patinu štětcem nebo houbičkou. Čím více vrstev zvládnete, tím lépe. Patinu nechte pořádně zaschnout a poté můžete patinovaný povrch vyleštit mořidlem po letech. Rychlejší varianta je natřít nábytek podkladovou barvou na dřevo a potom, co zaschne, povrch téměř suchým a čistým štětcem lehce „zašpinit“ druhou barvou.

Když to chcete dotáhnout k dokonalosti

Technika patiny se dá kombinovat s ubrouskovou metodou, malbou nebo třeba 3D reliéfy. Krakelovacím lakem zase vytvoříte jakoby popraskaný povrch. Aby dřevo vypadalo, že toho už hodně pamatuje, můžete ho „rozdrásat“ ocelovým kartáčem nebo opálit horkovzdušnou pistolí, dokud jeho části nezačnou uhelnatět. Struktura materiálu při tomto postupu nejlépe vynikne na měkkém dřevu, jako je smrk, borovice nebo modřín.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám