Dejte škůdcům vale aneb jak uchránit dřevo

Houby, plísně, hmyz. Který kutil by se s nimi někdy neutkal v lítém zápase? Výsledek bitvy člověk versus škůdci bývá často na první pohled ve prospěch lidské strany, skryté problémy však po čase vyplavou na povrch. Naštěstí existuje cesta, jak dosáhnout úplného triumfu a dřevo před nevítanými návštěvníky uchránit.

Pozor na vlhko

Jsou sice malí, ale dokáží nadělat pořádnou paseku. Červotočům, pilořitkám nebo tesaříkům dřevo nejvíc chutná, když je v něm vlhkost. Ta přitom svědčí nejen zástupcům hmyzí říše, ale libují si v ní i všemožné houby a plísně.
Častou chybou v tomto směru bývá už samotný výběr dřeva. Většina chalupářů sáhne po nedostatečně vyschlých prknech, která jsou pro škůdce přímo sváteční tabulí. Obsah vody by neměl být vyšší než 20 %, na pilách většinou seženete dřevo s vlhkostí kolem 40 %. Než s ním tedy začnete pracovat, podíl vody v materiálu si změřte.
Při výběru dřeva také myslete na jeho tvrdost. Pro stavby se většinou hodí dřevo tvrdší, jako je akát nebo dub, do kterého se škůdcům příliš nechce. Zejména pokud opravujete starší budovu nebo jde o nábytek, který bude stát ve vlhkém prostředí, investice se vám v budoucnu vrátí.

Vyžeňte je impregnací

Další stopka, kterou můžete do cesty nezvaným narušitelům postavit, spočívá v kvalitní impregnaci. Doporučujeme třeba Bondex Preserve II, bezbarvou impregnaci na vodní bázi, jež se osvědčí nejen proti dřevokaznému hmyzu a houbám, ale i proti zahnívání a modrání dřeva. Má výborné penetrační vlastnosti, pronikne hluboko do dřeva a díky tomu ho dlouhodobě ochrání. A co je nejdůležitější, houby a dřevokazný hmyz nejen ničí, ale zabraňuje i jejich šíření.
Výhoda produktu je navíc v tom, že se dá snadno přetřít syntetickými i vodou ředitelnými lazurami, laky, mořidly nebo třeba krycími barvami. Ve finále budete tedy mít dřevo nejen zdravé, ale i pěkné na pohled.

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám