Dřevo je přírodní surovina, proto patří mezi jeho úhlavní nepřátele vlhkost, škodlivé organismy, změny teplot a také v neposlední řadě UV záření. Určitě jste si na vlastní kůži vyzkoušeli, že přemíra slunečních paprsků není vždy blahodárná. Nám stačí nakoupit krémy s vysokým UV filtrem a nosit sluneční brýle. Jak ale ochránit dřevo, které nemá šanci se slunci vyhnout, a proč mu vlastně UV záření vadí?
Všeho moc škodí
Dřevo pod vlivem UV záření mění barvu, a pokud je současně vystaveno působení vody, vyloženě mu to ubližuje. UV paprsky totiž uvolňují z nechráněného dřeva lignin, což je měkká hmota mezi letokruhy nazývaná také „beton“ dřeva. Změklý lignin pak postupně vyplavuje déšť, až zůstane jen světlá celulóza. Dřevo je tak oslabené, stává se křehkým a šedne.
Slunci navzdory
Našim předkům stačila volská krev. Natírali s ní v létě vše, chalupy, chlívky i ploty a tahle primitivní metoda dřevo dokonale ochránila. V krvi obsažená bílkovina abumin totiž na slunečním žáru ztvrdla, takže se krev nerozpouštěla ve vodě a nesmyl ji ani déšť. Moderní doba si však žádá moderní způsob ochrany, i vzhledem ke stále agresivnějším vlivům ovzduší. Proto si můžete vybrat z nabídky kvalitních produktů jako je lazura na dřevo. Pomůže správně zvolená kombinace napouštědel a nátěrů na dřevo. Stále oblíbenější jsou olejové lazury, jen pamatujte na to, že dřevo ošetřené tenkou vrstvou oleje vyžaduje častější obnovu nátěru, než když použijete středněvrstvý nebo silnovrstvý lazurovací lak.