Nedejte dřevokaznému hmyzu šanci

Dřevěné stavby poskytují útočiště po staletí nejen nám lidem, ale i nenápadným spolubydlícím. Jmenují se například červotoč umrlčí, tesařík krovový, červotoč proužkovaný nebo hrbohlav parketový a pochází z rodiny dřevokazného hmyzu. Mohou s vámi žít dlouhé roky, aniž byste o tom měli tušení. Na rozdíl od hub a plísní dávají přednost vyschlému dřevu, nejčastěji napadají dřevěné stavební konstrukce, krovy, podlahy, nepohrdnou nábytkem ani dalšími předměty ze dřeva. Obzvláště milují starožitnosti a umělecké předměty. Larvy hmyzu vytváří ve dřevě systém postupně propojených chodbiček, čímž naruší jeho strukturu a rozloží ho doslova na prach.

Odhalení nájemníka

Larvy dřevokazného hmyzu žijí skrytě, nejraději se ubytovávají ve dnech skříní, nohách nábytku nebo ve spodku dveří. Nemilé broučí překvapení tak může přijít po odsunutí nábytku, prozradí je kulaté výletové otvory s hromádkami jemných pilin okolo. Larvy tesaříků se dokonce projevují i hlasitým chroustáním. Hmyz nepřímo škodí též rozšiřováním některých plísní a dřevokazných hub tím, že je zavléká do vyhlodaných chodeb.

Jak je vystěhovat 

Stejně jako u ostatních škůdců, i na dřevokazný hmyz platí prevence v podobě impregnace ještě zdravého dřeva. Zažrané nájemníky je už mnohem náročnější ze dřeva dostat. Existuje sice řada chemických nátěrů, ty ale zůstávají na povrchu dřeva nebo těsně pod ním. Šancí je vystihnout dobu rojení, kdy jsou nejzranitelnější, protože všechny druhy dřevokazného hmyzu se rojí venku mimo svůj úkryt a dají se pak zničit chemickými přípravky. Napadenému dřevu pomůžete impregnací účinnou chemickou látkou (tlaková injektáž) v kombinaci s odborným mikrovlnným ozařováním a nakonec aplikací ochranného nátěru proti opětovné hmyzí invazi.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám