Ošetřete správně dřevo proti dřevokazným houbám

Když najdete houby v lese, udělá vám to nejspíš radost. Pokud je ale najdete doma na dřevě, máte problém. Takto napadené dřevo totiž ztrácí pevnost a v konečném stádiu se úplně rozpadne. Dřevokazné houby mají sice hezká jména – dřevomorka domácí, koniofora sklepní, pórnatka Vaillantova nebo trámovka plotní, ale pro dřevo jsou pohromou, doslova se jím živí.

Proč rostou

Houby milují vlhko. V kombinaci s optimální teplotou stačí relativně nízká vlhkost dřeva, stojatý vzduch, málo světla, a houby mají žně. První příznak napadení dřeva se projevuje v takzvaném zamodrání, což dělá dřevomorka napadající hlavně měkká dřeva. Zamodrání dřevo neničí, ale způsobuje jeho odbarvení. To pak absorbuje vodu dvakrát rychleji než dřevo zdravé. Proto je nejvyšší čas proti napadení zasáhnout ještě v této fázi.

Jak působí

Pokud se houba ve dřevě pevně usadila, v této fázi už narušuje jeho mechanické vlastnosti a postupuje relativně rychle. Projevuje se černou až hnědou hnilobou, dřevo ztrácí hmotnost, pevnost, objevují se trhliny a houba postupně dřevo rozkládá až k totálnímu rozpadu.

Jak se bránit

Zásadní je ochrana dřeva před vlhkostí. Pracujte jen s kvalitním a dobře vysušeným dřevem, používejte impregnaci na dřevo proti vlhkosti a ochranný přípravek proti napadení dřevokaznými houbami a dalšími škůdci. Vrstvu se doporučuje obnovovat v intervalech ne delších než 2–5 let. Pokud je už dřevo houbou napadené, nejdříve odstraňte příčiny zavlhnutí, jako zatékání nebo vzlínání dřeva, upravte teplotu, vysoušejte a umožněte přístup vzduchu. Podle rozsahu napadení dřevo buď důkladně očistěte a ošetřete speciálními chemickými přípravky, nevratně poškozené pak vyměňte nebo se ho úplně zbavte. Z místa pečlivě odstraňte zbytky plodnic, zamezíte tak opětovnému bujení dřevokazných hub.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám