Rádi svému tělu dopřáváte relaxaci a vzpruhu saunováním, jenže občas nestíháte, stojí vás to čas i peníze, a navíc máte rádi své soukromí. Když nemůžete vy do sauny, proč by nemohla sauna za vámi? V garsonce ji nejspíš nepostavíte, ale kout v koupelně, stará spíž, chodba nebo kus sklepa už skýtá naději.
Vystačíte si s prostorem od tří metrů čtverečních s minimální výškou stropu 190 cm. Místo by mělo umožnit odvětrávání, mít přívod elektrické energie a samozřejmě studenou sprchu v dosahu. Na podlaze je nejvhodnější dlažba.
Klasika jménem hemlock
Základem každé sauny bude vždy dřevěná kabina. Používá se trvanlivé dřevo odolné vůči vysokým teplotám, nejčastěji skandinávský smrk, který má minimální obsah pryskyřice a jen drobné suky. Osika je oblíbená pro svou hladkost a jemnost, je trvanlivá a téměř bez suků. Ideálním dřevem pro saunu je ale kanadská borovice zvaná hemlock s lehce načervenalým, krásně strukturovaným dřevem bez suků a s téměř nulovou smolnatostí.

Borovicové dřevo je nám ze saun dobře známe

Sauna z osikového dřeva (anglicky Aspen) Foto: superiorsaunas.com
Navoněný luxus značky cedr
Ovšem pro ty nejnáročnější je tady skvostný, i když dražší cedr. Luxusní materiál bez suků v barvách od tmavě hnědé po jemnou máslovou. Cedrové dřevo je velmi odolné, trvanlivé, výborně izoluje a odolává vlhkosti. Díky velkému množství esenciálních olejů také krásně voní.

Detail cedrového dřeva
Nejlíp se sedí na vrbě
Na lavice zvolte dřevo s co nejnižší tepelnou vodivostí, nejlépe africkou vrbu abachi. Ani při vysokých teplotách nepálí a dlouho vydrží. Dřevo uvnitř sauny ničím nenatírejte. Nepatří tam ani žádné kovové prvky jako kliky dveří nebo panty, které by se při vysoké teplotě nepříjemně rozpálily a mohli byste se o ně popálit.

Vrba abachi vypadá jinak, než u nás na rybníku