Jaké dřevo vybrat na uzení

Klíč k lahodné chuti uzeného masa, ryb nebo sýra vězí hlavně ve výběru správného dřeva. Když víte, po kterém sáhnout, vaše uzenina hned získá ten správný šmak. Podívejte se, jaké druhy jsou k uzení nejvhodnější.

Buk

Skvělá volba, která dává masu úžasnou chuť, jen je při jeho použití potřeba udírnu více hlídat. Dřevo má totiž velkou výhřevnost a občas dává více kouře a tepla, než pro pomalé uzení potřebujete. Buk je univerzální a hodí se k uzení většiny mas.

Dub

Je hodně oblíbené, ale pozor na to, aby bylo dobře vysušené. V opačném případě může dát vyuzenému masu či rybě trošku nakyslou pachuť, což by při vší té práci byla škoda. Pokud jste v uzení nováčkem, začněte s dubem. Výsledná chuť masa bud silná, ale ne přehnaně. Dub se skvěle hodí k uzení jehněčího, hovězí, hřbetu, ryb, klobásek a tvrdých sýrů.

Uzené klobásky Milujeme dřevo

Bříza

Na rozdíl od dubu můžete břízu použít, i když nebude perfektně vyschlá, dobře totiž hoří a nemá tolik aromatických látek a tříslovin, které ovlivní chuť masa. Nejčastěji se používá k uzení kousků vepřového a kuřecího masa.

Ovocné dřevo

Mezi nejoblíbenějšími se pro své charakteristické aroma drží dřevo třešňové, znalci si pochvalují také švestku, použít můžete třeba i jabloň nebo hrušku. Vyhýbejte se ale meruňkám a broskvoním, které mají příliš vysoký obsah pryskyřice. Ovocné dřevo použijte pro uzení kuřat, krocana, šunky nebo vepřového masa. Jabloň, nebo třešeň pro uzení měkkých sýrů.

Ořech

Nejvšestrannější volba pro různé způsoby uzení. Buďte ale opatrní, abyste dřeva nedali moc. Chuť by byla až příliš hořká. Je ideální pro větší kusy žeber a vepřových ramen a téměř každého červeného masa a drůbeže.

Javor

Nejjemnější dřevo pro uzení. Masu dodá decentní kouřovou příchuť. Skvěle se hodí pro uzení drůbeže a vepřového masa.

Olše

Dodává velmi jemný a sladký chuťový profil. Pokud si chcete pochutnat na skvělém uzeném lososu, nebo dalších rybách, není lepší volba.

5 základních zásad, které při uzení dodržet

  • Nikdy nepoužívejte plesnivé, hnilobné nebo jinak poškozené dřevo.
  • Vyhněte se také pilinám a odřezkům, stranou nechte chemicky ošetřené nebo barvené dřevo.
  • Polínka by měla být správně vysušená, ideální doba je dva až tři roky. Před samotným uzením je ale na chvíli můžete krátce ponořit do kbelíku s vodou, aby dávala hutnější dým.
  • Před uzením zbavte polínka kůry. Ta totiž nehoří, ale pouze doutná, a způsobuje tak nežádoucí zčernání masa.
  • Zapomeňte na jehličnany, nepoužívejte je ani na roztopení. Až na jednu výjimku, tou je jalovec. V malém množství výsledek příjemně oživí.

Přejeme vám dobrou chuť.

 

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám