Vybíráme nátěry podle druhu dřeva

Ke dřevu se má přistupovat s úctou, láskou a péčí. Jenže v tom posledním případě si možná řada z nás není úplně jistá v kramflecích. Jak dřevo ošetřit, abychom nakonec nenatropili víc škody než užitku? Pojďme si v tom udělat alespoň trochu jasno.

Základní otázka, kterou budete muset vyřešit, zní – olej, nebo lazura? Vůbec tím nejdůležitějším faktorem pro výběr nátěrové hmoty je druh dřeva. Dále se vyplatí přihlédnout k tomu, jestli je materiál z jedné části dřeva, tedy rozměrově nestabilní, nebo lepený z více kusů, tedy rozměrově stabilní. Zásadní rozdíl je v tom, že rozměrově nestabilní materiál je mnohem více náchylný třeba na vlhkost, kvůli které může praskat nebo se kroutit. To u rozměrově stabilních materiálů, jako jsou okna, dveře či interiérový nábytek, většinou nehrozí. Stejně důležité je myslet na to, jestli jste se rozhodli pro renovaci již ošetřeného povrchu, nebo natíráte ještě neošetřené dřevo. Pojďme si to ale raději ukázat na konkrétních příkladech.

Exotika volá po oleji, na plot použijte lazuru

Oleje vyřeší vaše dilema, jak se citlivě postarat o tvrdé a exotické dřevo, které dosud nebylo ošetřené, nebo bylo ošetřené podobnými materiály. S takovou péčí odolá dřevo doslova větru dešti. A navíc olej na dřevo perfektně zdůrazňuje jeho přirozenou strukturu.

Tenkovrstvé lazury se kompletně vsáknou do dřeva, které se potom snadno renovuje. Což se v případě vysoce exponovaných povrchů, jako jsou plot, pergola, obložení nebo třeba palubky či trámy, obzvlášť hodí. Lazury dřevo samozřejmě dobře ochrání a díky minimální tloušťce nátěru nehrozí, že by se „někde něco“ začalo odlupovat. Tenkovrstvé lazury volíme hlavně tam, kde pracujeme s prvky, které nejsou rozměrově stabilní.

Okna a dveře potřebují zvláštní péči

Na rozměrově stabilní prvky, jako jsou rámy oken nebo dveře, se hodí silnovrstvé lazury. Ty dokáží vytvořit silnější, hladký a zároveň vodoodpudivý film. Vyznačují se vysokou mechanickou odolností a nepraskají. V obchodech seženete i specializované lazury určené speciálně pro dveře a rámy oken.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám