Natřete to větru, dešti ve třech krocích

Začínáte pomalu uvažovat, že byste si místo kvalitního dřevěného vybavení na zahradu či terasu pořídili levnější plastové, které toho vydrží víc? Zabrzděte. Při správném ošetření může totiž například dřevěný zahradní nábytek vydržet klidně i mnohem víc než nevkusný plast. Ukážeme vám, jak na to.

1. Očistěte

Omyjte povrch od všech nečistot, které na něm za dobu používání ulpěly. Ať už jde o zapomenuté pavučiny nebo vážnější pohromy jako například plísně. Nakonec povrch obruste.

2. Impregnujte

Je jedno, jestli chcete dřevo jenom namořit, nebo máte v plánu také barvit. Ve všech případech je nutné nejprve nanést kvalitní impregnaci na dřevo, která pronikne hluboko do struktury dřeva, a ochrání ho tak před plísní, hnilobou nebo nechtěnými parazity. Impregnace se hodí i v dalším natírání, protože celý povrch bude mít stejnou savost, a nebudou se na něm tím pádem tvořit fleky.

3. Natírejte

Ideální je použít lazuru na dřevo. Nátěr lazurou vytvoří film s barevným odstínem, skrz který bude vidět struktura dřeva. Účinek UV ochrany je přímo úměrný obsahu barevných pigmentů: trvanlivější ochranu poskytnou dřevu odstíny s vyšším obsahem pigmentu. Je to jednoduché – čím tmavší odstín, tím více pohlcuje UV světlo. Pigment v lazuře chrání dřevo proti šednutí, černání a celkovému znehodnocení.

TIP: Jak silně dřevo natřít?

Tenkovrstvé lazury dřevo chrání nejlépe, zvětrávají totiž po vrstvách, proto nedochází k jejich odlupování. Hodí se na vysoce exponované povrchy jako např. ploty, pergoly a štíty.

Silnovrstvé lazury vytvářejí silnější film, který odpuzuje vodu. Jsou vhodné např. na okna, dveře a podbití.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám