Jak chránit originální šperky ze dřeva

Dřevo se díky své jedinečné kresbě řadí k materiálům, které se pro výrobu šperků perfektně hodí. Unikátní letokruhy, dřeňové paprsky a odlišná zabarvení totiž dělají z každého kousku originál.

Ozdoby se vyráběly ze dřeva už dávno

Zdobení těla pomocí šperků sahá daleko do minulosti. Vůbec první ozdoby vznikaly z toho, co šlo snadno posbírat. Pro jejich výrobu naši předci nejčastěji používali mušle, kamínky, kosti a samozřejmě i dřevo, které si své zasloužené místo v módním odvětví udrželo dodnes.

Foto: Etsy.com

Foto: Etsy.com

Jak si dřevěný šperk vybrat?

Pro výrobu drobnějších ozdob jako jsou dřevěné prstýnky, náramky, medailonky a náušnice, se nejvíce hodí dřevo tvrdé. Z našich dřevin je ideální hrušeň, třešeň, švestka nebo ořech. U exotického dřeva nešlápnete vedle, když sáhnete například po ebenu.

Se šperky se už od pradávna pojí zvláštní symbolika a volba materiálu má proto velký význam. Jednotlivým druhům dřeva se, podobně jako kamenům, přisuzují různé účinky na člověka. Keltové dokonce vytvořili vlastní tzv. stromový kruh, který přiřazuje jednotlivým znamením zvěrokruhu konkrétní dřevo. Kdo zatouží po dřevěné ozdobě, může vybírat nejen podle vzhledu, ale i podle mýtické charakteristiky stromů, z nichž šperky vznikají.

Foto: eBay.com

Foto: eBay.com

Údržba je snadná

Abyste se ze svých dřevěných ozdob těšili co nejdéle, věnujte jim trochu péče, prodloužíte tak jejich životnost. Dřevěné doplňky bývají ošetřeny lakem či voskem na dřevo, takže většinu z nich postačí jednou za čas potřít přírodním olejem na dřevo. Šperky ze dřeva jsou křehčí než ty kovové, proto se doporučuje příliš je nenamáhat, například častým namáčením ve vodě.

Foto: Etsy.com

Foto: Etsy.com

Příroda a ekologie ruku v ruce

Přirozenost a kontakt s přírodou na těchto špercích láká nejen módní nadšence, ale i ty, kteří se zajímají o ekologii. Řada firem i jednotlivců, kteří šperky ze dřeva vyrábějí, se totiž při výrobě snaží o zodpovědný přístup vůči přírodě. Není neobvyklé, že ozdoby tvoří jen ze spadaných větví nebo že část peněz z prodeje každého šperku věnují na výsadbu nových stromů.

Foto: Etsy.com

Foto: Etsy.com

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám