Párujte nátěry s těmi správnými štětci

Úspěšně natřít dřevo umí i malé dítě. Pokud má být ale nátěr skutečně dokonalý, přece jen se vyplatí dodržovat některé zásady. Klíčová je přitom i volba štětce, která by rozhodně neměla podléhat náhodě. Abyste dřevo natřeli tak, jak se sluší a patří, vyberte si k tomu to správné náčiní.

Materiál rozhoduje

U stojanu se štětci se pravděpodobně setkáte se dvěma druhy štětin, přírodními nebo umělými. Ty přírodní se hodí spíše pro nátěry syntetické, umělé zastanou skvělou práci při roztírání vodou ředitelných nátěrů. Existují také univerzální štětce, které v sobě kombinují oba druhy štětin, jako je například LAZUR PROFI PG 1092, který díky ideálnímu poměru obou materiálů pokaždé zařídí rovnoměrné nanesení produktu tak, aby nátěr správně zaschl a vytvořil ten nejlepší možný výsledek.

Plochý, nebo kulatý?

Správný tvar štětce je druhá důležitá věc, na kterou byste měli při výběru myslet. V Česku máme velice rádi plochý tvar, stále více kutilů ale sahá i po kulatých štětcích, které jsou vhodné na oblé a menší povrchy. Lépe s nimi také rozetřete syntetické, pomalu schnoucí barvy.
Naopak ploché štětce pak využijete při natírání rychleschnoucími, vodou ředitelnými barvami. Výborně se uplatní při natírání velkých a rovných ploch. Zejména laky musíte rozetřít co nejrovnoměrněji, protože v opačném případě vytvoří nepěkné šmouhy. K tomu účelu vám skvěle poslouží plochý štětec PROFI PG 1096. Hodí se pro natírání interiérových i exteriérových ploch, má pěkné dřevěné držadlo, které dobře sedne do ruky.

Jděte najisto

Pokud si nejste jistí, po jakém druhu štětce sáhnout, můžete zvolit zlatou střední cestu v podobě plochého štětce PROFI PG 1093. Ten se hodí jak na lazury nebo laky, tak na vodou ředitelné a syntetické barvy. Příjemné dřevěné držadlo a čisté štětiny zaručí perfektní výsledek.
Základem je správná péče
Byla by škoda štětec po jediném použití vyhodit. Při správné péči vám totiž může ještě mnohokrát posloužit. Po každém použití proto štětiny důkladně vyčistěte. Na vodou ředitelné nátěry stačí voda, v opačném případě musíte povolat do zbraně ředidlo. Ke štětci obdržíte také návod, který vám napoví, jak se o něj starat. Čisté štětce pak skladujte pověšené na hřebíku nebo položené naplocho, nenechte je nikdy stát štětinami dolů.

Zdroj: Profimedia.cz, www.dumbarev.cz

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám