Pergoly, ploty, altánky, zahradní domky pozor! Přichází váš ochránce.

Právě nyní je čas, kdy nejčastěji natíráme zahradní nábytek a domky, ploty, nebo pergoly. Vyzkoušeli jsme Lazuru a napouštědlo 3v1 od Primalexu. Pojďme se teď podívat jaké jsou její hlavní výhody a také jak ji správně aplikovat.

3v1

Často se můžete setkat s názorem, že spojení více vlastností do jednoho produktu nedělá dobrotu. Ale v tomto případě se opravdu nemusíte bát. Tato tenkovrstvá lazura se totiž jmenuje podle její schopnosti chránit dřevo. Jedná se tak prakticky o trojitou ochrannou funkci. A to proti zamodrání dřeva, houbám a dřevokaznému hmyzu. Takže jednou lazurou o tři velké starosti milovníků dřeva méně.

Primalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevo

Jak funguje

Lazura 3v1 obsahuje napouštědlo, které proniká hluboko do dřeva. To sjednotí a tím ho ochrání proti škůdcům. Navíc lazura zvýrazní strukturu dřeva a také ho ochrání před UV zářením. Nespornou výhodou je možnost aplikovat lazuru i na méně vyschlé dřevo. Vyzkoušeli jsem to a aplikace je snadná a rychlá. Pokud budete nátěr lazurou v budoucnu opakovat, pak nemusíte ten původní pracně odstraňovat. A to se také počítá.

Primalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevo

Jaký vybrat odstín

U lazur platí obecné pravidlo – čím světlejší odstín finální úpravy dřeva zvolíte, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Díky minimálnímu množství pigmentu totiž neobsahuje UV filtr, který dřevo chrání před zešednutím a černáním. Na druhou stranu hodně tmavé odstíny zase kumulují ve velmi krátké době velké množství tepla. Mnohem rychleji mění svůj objem a dřevo tím více pracuje, čímž je náchylnější k prasknutí. Primalex tuto lazuru nabízí v celkem deseti odstínech, takže je z čeho vybírat. Zvolte zlatou střední cestu – odstíny dubu, ořechu a jim podobné jsou ideální volbou, pokud chcete docílit kompromisu mezi estetickou a technickou stránkou věci.

Primalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevo

Kdy je nejlepší čas nanášet lazuru

Nejideálnější dobou je dopoledne, nátěr má čas zaschnout v ideálních podmínkách, tedy při vyšší teplotě (nad 20 stupňů) a nižší vlhkosti. Více se o tomto produktu a technických specifikacích dočtete na webu výrobce. 

Primalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevo

Zahradní domek před aplikací Lazury 3v1 od Primalexu

 

Primalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevo

A takhle vypadá náš domeček druhý den po kompletním dvojím nátěru Lazurou a napouštědlem 3v1

 

Pár praktických rad na závěr

Lazuru i jakoukoliv jinou nátěrovou hmotu před použitím pořádně promíchejte. Štětec nenamáčejte více než do jedné třetiny, lehce o otřete o okraj plechovky. Natírejte od horních částí. Od stropu, krovů a střechy. Dávejte pozor na to, abyste natírali ve směru vláken dřeva. Dělejte dlouhé plynulé tahy štětcem. Plochu tím mnohem lépe sjednotíte. Abyste mohli štětce používat třeba druhý den pro další nátěry, zabalte je do potravinové fólie. Neztvrdnou vám. Než naneste druhou vrstvu nátěru, počkejte minimálně 12 hodin.

Primalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevoPrimalex Lazura a napouštědlo 3v1 barevné odstíny Milujeme dřevo

Nepodceňte přípravu. Vyzbrojte se dobrými štětci a ochrannými rukavicemi a brýlemi. Ty se vám budou hodit zejména při natírání stropů, nebo horních částí objektů.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz