Vybíráme dřevo na podlahu

Zámecké komnaty pyšnící se starými parketami jsou důkazem, že správně udržované dřevěné podlahy vydrží po staletí. Navíc nestudí, jsou příjemné na dotek a nezadržují prach, takže určitě neváhejte, co si dát doma na zem. Jenže termín dřevěná podlaha je docela široký pojem, typů dřeva, z nichž můžete vybírat, totiž existuje dost široká nabídka. Poradíme vám, jak na to, abyste vybrali ten správný.

Vybírejte podle toho, kde podlaha bude položena

Jako každý přírodní materiál má i dřevo svá specifika. Dřevěná podlaha má ráda stabilní teplotu a nízkou vlhkost, jinak vznikají spáry, sesychá či bobtná, takže pozor na rozlitou vodu. Hodí se všude tam, kde k ní budete alespoň trochu ohleduplní. Nezapomeňte při výběru zohlednit míru zatížení, jak moc se o ni budete ochotni starat a jestli pod ní bude podlahové topení. Zásadní roli hraje nejen váš vkus, ale také charakter vašeho bydlení. Rustikálnější styl si bude rozumět s klasickou prkennou podlahou, jinému budou slušet zámecké parkety nebo vícevrstvá, již hotová plovoucí dřevěná podlaha, která není tak náročná na instalaci a údržbu.

Čím tvrdší, tím více vydrží

Dřevěné podlahy se dělí podle tvrdosti od velmi měkkého (smrk, jedle, borovice, vrba, lípa, topol) přes měkké (bříza, olše, jalovec, modřín), polotvrdé (kaštan, líska, jilm a platan) až po tvrdé dřevo (dub, buk, ořech, javor, jasan, jabloň, hruška, švestka, akát, habr). Obecně vzato čím tvrdší, tím dražší, a tudíž odolnější. I tak ale počítejte s tím, že si bude pamatovat drápky vašich mazlíčků, dětské hrátky, vysoké podpatky i klíče spadlé na zem.

Zestárněte spolu s ní

Nespornou výhodou dřevěné podlahy je dlouhá životnost, můžete ji totiž opakovaně renovovat. K údržbě máte na výběr voděodolné laky a přírodní oleje nebo vosky. Lakovaná podlaha je trvanlivější, ale při poškození nebo poškrábání ji musíte přebrousit a nalakovat celou. Oleje a vosky na dřevo se do vsáknou, tudíž potřebují pravidelně obnovovat. Podtrhnou krásu a strukturu dřeva, a navíc vám umožní snadné lokální opravy poškozených míst, štíplou parketu stačí přebrousit a znovu napustit. Ani úklid není žádná věda, podlahu stačí vysát a občas setřít vlhkým hadrem. Saponátům se vyhněte, volte jen speciální přípravky (laky, oleje a vosky na dřevo) pro dřevěné podlahy.

author
Autor Radek Nožičkaredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám