5 hausbótů, které vám vyrazí dech

Hausbót je obydlí na lodi. Až na výjimky nemá vlastní pohon a kotví na řekách. Pamatujete si na Saturnina a tetu Kateřinu? Někde jsou hausbóty využívány jako běžná obydlí, jindy slouží jen jako zážitkové ubytování pro turisty. Zde je náš výběr…

Koho zajímá architektura, bude znát architekta Roberat Harvey Oshatze, který v roce 2005 postavil ve státě Oregon designový skvost. Ve své tvorbě zakomponoval lepené nosníky, které dodávají interiéru příjemný ráz.

Husbóty Milujeme dřevo

Foto: Oshatz

Naprosto efektní hausbót nazvaný Exbury Egg najdete na řece Beaulieu v jižní Anglii. Je ve tvaru vajíčka, stoupá a klesá spolu s přílivem a je to skvělým místem pro romantickou noc ve dvou.

Hausbóty Milujeme dřevo

Foto: Archdaily

Spoustu krásných bydlení na vodě najdete také v Německu. Zakoukali jsme se do této brilantní vilky. Kotví v kanálu Eilbek v Hamburku a je dílem tamní architektonické kanceláře Rost Niderehe.  Jde o veskrze moderní bydlení s otevřenou zadní palubou, soukromými ložnicemi a koupelnami pod dokonalou dřevěnou vazbou. Tento hausbót byl postaven v roce 2011 a získal několik ocenění.

Hausbóty Milujeme dřevo

Foto: Rost Niderehe

Minimalistický design, který ladí s okolní přírodou. Nizozemská architektonická Waterstudio se, jak název napovídá, zaměřuje výhradně na stavbu vodních vil. Což je v Nizozemí samozřejmě obrovský byznys. Nechybí terasa, gril a několik ložnic.

Hausbóty Milujeme dřevo

Foto: Waterstudio.NL

Exotickou dovolenou můžete prožít na designovém hausbótu, který velmi decentně kombinuje západní i východní styly. Najdete ho pod velmi výstižným označením The Floatel v Thajsku v národním parku Thong Pha Phum.

Husbóty Milujeme dřevo

Foto: The Floatel, Instagram

A teď něco skromnějšího. Hausbót jako tento z Kanady si klidně dokážeme představit někde u nás na řece, nebo jezeře. Mohl by to být i skvělý projekt pro šikovné ruce. Ostatně na internetu je řada míst, kde se dají levně koupit podrobné plány, jak si hausbót postavit

 

Hausbóty Milujeme dřevo

Plánků na stavbu hasubótu najdete na webu celou řadu. Zkuste začít třeba na www.devlinboat.com

 

 

 

Milujeme dřevo hausbóty

 

Pokud svou loď, nebo hausbót již máte, dáte nám za pravdu, že dřevo potřebuje správnou a stálou péči. Jen tak bude dlouho a dobře sloužit. Zvláště, jeli vystaveno častému kontaktu s vodou. Lodní laky, lazury a oleje od severské značky Bondex by měly být tím pravým ořechovým.

 

Lomax. Pro přátele Max.

Až budete mít chvíli čas, pusťte si z nostalgie seriál z omsdesátek – Muž bez domova. Vzpomínáte? Detektiv Lomax brázdí anglické plavební kanály v malém hausbótu, řeší kriminální případy a snaží se očistil své jméno.

Hausbóty Milujeme dřevo

author
Autor Darja Jochimováredakce@milujemedrevo.cz