7 důvodů proč začít žít na kolech

Je s podivem, že v zemi, kde je na každého desátého člověka uvalena exekuce a kde je bydlení v hlavním městě pro většinu národa nedostupnou záležitostí, ještě nežije v přívěsu každý druhý. Důvodem pro koupi či pronájem dřevěného pojizdného domku je samozřejmě víc, než jen láska ke dřevu a finanční nenáročnost. Tak třeba například:

1. Luxus
Napsali jsme sice přívěs, protože i tak může být dům na kolech chápán. Jenže to zní poněkud hanlivě. Ve skutečnosti míníme opravdové plnohodnotné domky s topením, koupelnou a kuchyňkou, jejichž základnou je podvozek, který můžete zaháknout i za kouli osobního auta. A vzhledem k jejich nevelké váze a rozměru si pak tyto domky dovolí materiály, které při běžném zařizování bytu považujeme za luxusní – jako třeba masivní dřevo. Nebo originální nábytek, který plně vyhovuje danému prostoru a maximálně ho dotvořuje, místo univerzálních kousků sériové výroby. No a předzahrádka a teráska? Samozřejmost.

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Image Bank

2. Svoboda
S mobilním domem můžete vyrazit kamkoli vás srdce táhne a kvalitní silnice dovolí. Je tak ideální volbou pro single nomády i dobrodružné rodiny. Konečně nebudete muset řešit, kam vyrazit s dítětem, abyste ho zabavili. Prostě otevřete dveře tam, kde jste zrovna zaparkovali, a nová destinace plná neznáma, které je nutné prozkoumat, je na světě. Mobilní domek “Mobile Hut” se navíc postará o čtyři lidi po dobu dvou týdnů bez potřeby vody nebo elektřiny z externího zdroje. Má dostatečnou nádrž, baterie, filtr i solární panel, abyste mohli žít pohodlně i na konci světa. A bez otravných sousedů.

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Image Bank

3. Podpora českých architektů
Když už jsme zmínili Mobile Hut, který pořídíte za zhruba milion korun, tak stojí za zmínku i Magenta Tiny House za čtvrt milionu. Společné mají totiž to, že jsou navrženy českými architekty a vyrobeny u nás. V tuhle chvíli se o ně na trhu nejvíc perou Američani, protože my jsme zatím na nákup mobilního domku většinou příliš konzervativní. Nestojí to za změnu?

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Magenta Tiny House / pinuphouses.com

4. Prostor
Obecná představa, že mobilní domek musí být malý, už je překonaná. Do Mobile Hut naskládáte byt o velikosti 2+KK. Počítat musíte se zásuvnými nebo vyklápěcími postelemi a chytrým úložným prostorem. Okna se vyklápí ven, aby uvnitř nepřekážela. V Magentě Tiny House řeší bezpečí vašich cenností za jízdy například praktickými úložnými sítěmi.

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Magenta Tiny House / pinuphouses.com

5. Ekologie
Obliba mobilních domků u lidí, kteří se zajímají o přírodu, nepřekvapí. Důvodem je soběstačnost těchto obydlí, nenáročnost údržby a přírodní materiály, z kterých bývají zhotoveny. Setkáte se v nich s praktickými kamínky, které díky kvalitní izolaci vytopí celý domov jen pár dřívky. A u takového domku by neměly chybět ani už zmíněné ekologické solární panely.

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Image Bank

6. Styl
Mobilní domky se nepředhánějí jen ve funkčnosti a nízké ceně. Najdete je po celém světě v nepřeberném množství stylů. Vybírat můžete od vyřezávaných pestrobarevných chajd po futuristické zaoblené buňky. Na své si přijdou dnes i milovníci klasických cirkusových maringotek, pohádkových domečků z perníku i skromných spacích kabin.Všechno na kolech.

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Mobile Hut

7. Bez byrokracie
A na závěr se omlouváme všem, jejichž zálibou je pobíhání po úřadech a vyřizování stavebního povolení. S těmito domky vám tyhle radovánky totiž úplně odpadnou. Raději si na ně pořiďte platnou SPZ.

 

Dřevěné domy na kolech tiny homes Milujeme dřevo

Foto: Mobile Hut

author
Autor Alena Bílková