Dřevěné mini pokojíčky snů

Vyberte si ten svůj!

Domečky pro panenky jako záležitost malých holčiček? Dnes možná ano, v 18. století to ale bylo jinak. Miniaturní svět schovaný do vyřezávaného kabinetu byl pro majitele domu otázkou prestiže. Později se stal praktickou pomůckou budoucích hospodyněk a až v 19. století se dřevěné domky zařadily mezi dětské hračky. Ukážeme vám pokojíčky rozkošně starožitné i čistě moderní a prozradíme, jak se z jejich krásy těšit i u vás doma.

Kde je vidět?

Originální skvosty, věrné repliky i poctivě zrenovované pokojíčky můžete obdivovat na výstavě Small Worlds, která se až do 17. června pořádá v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Domečky pochází ze vzácných sbírek Victoria and Albert Museum of Childhood v Londýně a jejich krása odráží umění architektů, designérů i textilních návrhářek, kteří si při jejich výrobě dali záležet na každém detailu. Snadno si díky nim představíte, jak lidé v různých dobách žili. Mezi nejstarším a nejnovějším domkem je rozdíl 241 let.

Chcete mít domeček pro panenky doma?

Kvalitní dřevěná miniatura bohatě vybavená nábytkem a doplňky se snadno stane záležitostí, která se dědí z generace na generaci, a proto se do ní vyplatí investovat. Než se pustíte zodpovědně  do nákupu, mrkněte ještě na náš článek jak vybírat dřevěné hračky.

Kvalitu za dobrou cenu představuje domeček Flisat z masivní borovice, který za necelou tisícovku prodává Ikea. Dokoupit do něj můžete zmenšeniny nejoblíbenějších výrobků švédského nábytkového řetězce.

Domeček Flisat z IKEA

Domeček Flisat z IKEA

Sběratelskou záležitostí je pak moderní dvoupatrové stavení od francouzské značky Djeco, která k němu vyrábí nejen nábytek, ale i postavičky rodin a zvířátek. Základní dům prodává Space4kids za 2149 Kč.

Nádherná vilka od Djeco

Nádherná vilka od Djeco

Naším třetím tipem je pokojíček schovaný v kufříku od české značky Pikle z pytle, vybavený dřevěným nábytkem z bukové překližky. Ideální je na cesty, nebo do čekárny.

Česká alternativa mobilního domečku od Pikle z pytle

Česká alternativa mobilního domečku od Pikle z pytle

A jako bonus jsme našli trochu přerostlé domečky od holandské designérky Liliane Limpers, které jsou svým zpracováním dokonalou poctou dřevěnému materiálu. Jmenují se DollsVilla.

Domeček pro panenky od liliane limpens Dolls Villah

Dolls Villa

Jak si je vyrobit?

Jakmile zadáte “DIY doll house”, žasnete nad dokonalou krásou propracovaných domečků a pokojíčků. Nic vám nebrání se do nich pustit, pokud ale jako většina lidí honíte čas a nejste od přírody rukodělný talent, máme pro vás rychlé a dostupné řešení. Přes web Mr Printable si stáhněte šablonu na sestavení univerzálního domečku, který si můžete dovybavit podle svých představ. Použít se dá třeba překližka, k dalšímu zdobení třeba barvy od Balakrylu nebo skvěkou Tabulovou barvu, které mají atesty na dětské hračky a jsou vodou ředitelné.

Přejeme fajn zábavu! A slibujeme, že vám brzy připravíme náš vlastní detailní návod na krásný domeček od některého z načich mistrů.