Exotická dřeva byla odjakživa symbolem kvality a přepychu a obchodovalo se s nimi stejně intenzivně jako s drahými kovy nebo vzácným kořením. Dodnes fungují specializované burzy, aukce, velkoobchody a bohužel i černý trh. Vzácné druhy ebenu, mahagon nebo santálové dřevo už dnes na trhu takřka neexistují a výrobci luxusních doplňků jsou ochotni je vyvážit zlatem. Přinášíme vám pár příkladů, kdy výrobci na dřevu opravdu nešetřili.
S drahým dřevem rádi pracují designéři švýcarského výrobce hi-endových elektronických zařízení Gresso. Například pro obal na iPad použili 200 let staré dřevo grenadillu (mozambického ebenu), jednoho z nejvzácnějších dřev na světě. Na tomto krásném podkladě se také skvěle vyjímá logo Apple z 18ti karátového zlata.

Foto: Gresso.com
Pokud byste toužili připojit k designovému ipadu podobně luxusní klávesnici, vyrábí ji na zakázku firma MJ Art Studio. Je ručně vybroušená z mahagonu a karelské vrby a zdobená 18ti karátovým zlatem.

Foto: mj.com.ua
Dřevěné hodinky už nejsou nijak neobvyklé. Nejlacinější modely pořídíte za pár stovek, luxusní designové kousky se ale pohybují v trochu jiných cenových kategoriích. Třeba firma Jord pracuje s ebenem, africkou akácií, santalem a dalšími vzácnými materiály, ale jejich výrobky obstojí v porovnání s nejvzácnějšími šperky. Sympatické je, že řada firem dbá na udržitelnost výroby. Například výrobce Wewood za každé prodané hodinky zasadí strom.

Foto: woodwatches.com
Ekologický přístup prosazuje i další výrobce dřevěných doplňků, firma Zylo. Ta sídlí na řeckém ostrově Syros a zaměřuje se na výrobu dřevěných brýlových obrouček. Používají hlavně purpurový amarant, zebra wood a palisandr. Kromě toho, že jsou lehké a antialergenní je prý také podstatně složitější je omylem rozsednout. A ještě navíc moc dobře vypadají.

Foto: zyloeyewear.com
Dřevo je odjakživa používáno pro výrobu hudebních nástrojů. Unikátní akustické vlastnosti vzácných dřev se však využívají i v hi-endové audiotechice. Propojit vynikající zvuk s krásným designem se podařilo například dánské firmě Davone Audio. Reproduktory z ohýbaného ořechu jsou poctou ikonickému otomanu DSR Charlese a Raye Eamesových a můžete si je koupit zhruba za 2500 EUR.

Foto: Davoneaudio.com