Moderní kolo? Ze dřeva. Samozřejmě!

Ocelové kolo je příliš těžké. Hliníkové křehké. A karbonové? Předražené. Tak jaký jiný materiál vás napadne, pokud chcete kolo lehké, pevné, pružné a aby absorbovalo vibrace bez nutnosti odpružení? Ano, správně. Ideální rámy jsou dřevěné či bambusové. Navíc jsou ekologické a udržitelné, což je hlavně pro mladou generaci důležité.

A tak jsme prozkoumali internet a vybrali pro vás 7 nejzajímavějších kol ze dřeva. Možná si žádné z nich nekoupíte, přeci jen výrobci na ně nedávají zrovna lidové cenovky, ale získáte inspiraci pro vlastní DIY projekt. Když mohou mít dřevěná kola děti, proč ne jejich rodiče.

 

Bough Nikes

Holandská společnost Bough Bikes vyrábí kola na CNC frézce z udržitelného masivního dubu pocházejícího z francouzského regionu Jura.

Milujeme dřevo - dřevěná kola

 

Selva

V Alpách severně od Milána montují v závodě Selva ultra-lehká silniční kola s luxusními rámy z různých druhů dřeva (buk, teak, třešeň, wenge) přizpůsobitelná hliníkem.

Milujeme dřevo - kola ze dřeva

 

Picolo Velo

V Kanadě u Picolo Velo na to jdou tak, že používají místní jasan pro jeho sílu a tuhost. K montáži používají silné a vodu odpuzující lepidlo. Dřevo nejprve utěsní epoxidem a následně potahují polykarbonátovým lakem, který odolává dešti a UV záření.

Milujeme dřevo - kola ze dřeva

Boo Bicycles

Společnost Boo Bicycles, založená bývalým americkým šampiónem cyklistiky ve spolupráci s bambusovým expertem z  Vietnamu, vyrábí jízdní kola z udržitelného vietnamského tam vong bambusu už od roku 2009.

Milujeme dřevo - kola ze dřeva

 

Woody Bikes

Původně to byla diplomová práce popisující jednoduché kolo pro projížďky ve dvou kolem jezera. Po deseti letech se projektů ujali ve francouzském fablabu Konk Ar Lab, kde kolo dokázali na moderních strojích a za přispění místních organizací dokončit. Jednou by se mohly Woody Bikes prodávat jako kit.

Milujeme dřevo - dřevěná kola

Milujeme dřevo - dřevěná kola

Sandwichbike

V Sandwichbike říkají, že pokud si dokážete udělat ke svačině sendvič, dokážete sami smontovat jejich kolo. Prodává se v formě DIY soupravy. Základem je bukové dřevo z udržitelného lesa v Německu. Specialitou je možnost personifikace barevného provedení. Zastoupení mají i pro Českou republiku.

 

Milujeme dřevo - kola ze dřeva

Milujeme dřevo - kola ze dřeva

 

Samorost

Krásná dřevěná kola děláme i u nás. Příkladem je Samorost, který vám zaručí neopakovatelný požitek z jízdy. Každý rám je vyráběn ručně z prvotřídního dřeva a hlavně na míru každého jezdce. Líbí se nám jejich filosofie: samorost jde o objekt, který vznikl působením přírodních sil a přirozených procesů. Architektura i design jsou o detailech a precizním zpracování a to je to, na čem si zakládám i při výrobě kol.

Kola Samorost Milujeme dřevo

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz